"Przeszłość ma przyszłość" - o rewitalizacji produkcji TVP

zobacz więcej (16)

Telewizja Polska, co roku produkuje nowe audycje, filmy, dokumenty. Jednak sporym zainteresowaniem cieszą się także stare produkcje. Stąd pomysł na rewitalizację produkcji filmowych TVP, o której dyskutowano podczas festiwalu Dwa Brzegi.

9. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwa w najlepsze. Codzienne projekcje filmowe, spotkania, prezentacje i wykłady cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednym z punktów w programie było spotkanie poświęcone rewitalizacji produkcji filmowych TVP, które odbyło się w Cafe Kocham Kino.


Spotkanie tradycyjnie prowadziła Grażyna Torbicka, zaś jego gośćmi byli: Jarosław Czuba - Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej, Edward Suchowski – kierownik Działu Techniki, Maciej Kowalik – konsultant oraz Stefan Kwiatkowski – kierownik Procesu Digitalizacji.


- Rozpoczynamy od bardzo ważnego tematu i rozdziału działalności Telewizji Polskiej, który nosi bardzo piękne hasło „Przeszłość to przyszłość” – mówi Grażyna Torbicka. - Program ten dotyczy rewitalizacji dzieł filmowych. Więcej na ten temat powie Jarosław Czuba - Dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Telewizji Polskiej.


- Mam nadzieję, że hasło „Przeszłość ma przyszłość” oddaje ducha naszych zadań, ponieważ uważamy, że to co Telewizja Polska wyprodukowała w ciągu 62 lat i to, co dotychczas gromadzi ma nieocenioną wartość – mówi Jarosław Czuba. - Zespół, który tu dzisiaj reprezentujemy jest odpowiedzialny za rewitalizację głównie zbiorów filmowych, ale także telewizyjnych, bo są to również audycje i spektakle teatralne czy programy publicystyczne – tym też się zajmujemy. Jest to 1, 5 mln audycji na kliszach magnetycznych i ponad 125 tysięcy tytułów filmowych na taśmach światłoczułych. To 62 lata produkcji – 62 lata funkcjonowania Telewizji Polskiej. Tyle do tej pory telewizja stworzyła. Udało nam się przerobić ponad 1200 tytułów w standardzie HD. Może nie jest to aż tak imponujące, mając na względzie to, że w posiadaniu mamy ponad 1,5 mln audycji, niemniej jednak proszę wziąć pod uwagę to, że w ciągu jednego roku jesteśmy w stanie zrewitalizować około 40 tytułów. To są lata pracy. Lata, kiedy udało nam się 1200 tytułów wykonać. One nie wszystkie są w pełni zrekonstruowane, ale sama ta wartość daje już możliwości do ich prezentacji, na co dzień.


W jaki sposób wybierane są tytuły przeznaczone do remasteryzacji? I kto tego wyboru dokonuje? Bo przecież wachlarz możliwości jest szeroki.


- To rzeczywiście nie jest łatwe zagadnienie, bo mamy 125 tys. tytułów filmowych – mówi Jarosław Czuba. - A tylko 40 godzin prawdziwej jakości rocznie jesteśmy w stanie przerobić. Pracujemy w oparciu o plany, które są przygotowywane przez nasze anteny. Anteny decydują, co z punktu widzenia odbiorcy może być najbardziej atrakcyjne. Poza tym staramy się, aby te materiały były zróżnicowane, żeby nie były to wyłącznie fabuły czy seriale.


Podczas 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi możemy zobaczyć efekty pracy zespołu TVP. Prezentowane są bowiem projekcje „Dekalogu” – w wersji zremasterowanej oraz serialu „Kolumbowie”.

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę