Szymon Hołownia na Dwóch Brzegach

Skomentuj (18)

zobacz więcej (6)

Znany ze współprowadzenia programu „Mam talent” Szymon Hołownia był gościem niedzielnego spotkania w salonie Empik podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tym razem nie było mowy o show biznesie czy karierze dziennikarskiej. Rozmawiano o tym… jak czynić dobro na co dzień.

Nazwisko Szymona Hołowni z pewnością kojarzy się głównie z talent show „Mam talent”. Popularny program przyciągający rzesze telewidzów sprawił, że postać dziennikarza z Białegostoku stała się rozpoznawalna. Warto jednak wspomnieć, że większość swojego czasu Szymon Hołownia poświęca na pomoc ubogim w Afryce. O tym też rozmawiano podczas spotkania w salonie Empik, gdzie odbyła się promocja książki pt. „Jak robić dobrze”.

 - Ze złem najlepiej walczy się, robiąc dobro. Nie daj więc sobie wmówić, że nie masz na nic wpływu, bo masz większy, niż myślisz. Nie rezygnuj z wakacji, nadal chodź do kina i pij wino do kolacji. Nie oddawaj potrzebującym wszystkiego – dziel się z nimi drobniakami, ułamkiem tego, co masz. Ale rób to regularnie! I koniecznie z uśmiechem – czytamy we wstępie do promowanej książki.

O tym też podczas spotkania z uczestnikami festiwalu mówił Szymon Hołownia. Oprócz tego poruszał tematy trudne, takie jak realia życia w Afryce, gdzie wiele dzieci umiera z głodu lub po prostu z biedy, ponieważ rodziny nie stać na leczenie w przypadku choroby dziecka. Publicysta porównał również zgoła odmienne mentalności Polaków i Afrykańczyków.

- My mamy zegarki, oni mają czas. Co więcej, w Afryce nie spotkałem się z narzekaniem, a w Polsce ciągle się z tym spotykam – mówił podczas spotkania Szymon Hołownia. – Jest coś takiego w nas, że my na samym początku zauważymy, że coś jest nie tak. Mówimy „mogłoby być lepiej” czy „bywało lepiej”. A fakty są takie, że my jesteśmy tak pobłogosławieni żyjąc tu, gdzie żyjemy, że powinniśmy z kościoła na klęczkach nie wychodzić, codziennie dziękować Bogu za to, gdzie mieszkamy. W Afryce z kolei wszyscy są pełni nadziei, że wszystko się zmieni, że jeszcze będzie super.

Po spotkaniu każdy miał możliwość otrzymania autografu autora lub zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Uczestnicy dostali również ulotki z informacją, w jaki sposób mogą wesprzeć działalność fundacji na rzecz pomocy ubogim w Afryce.

Spotkanie z Szymonem Hołownią to jedna z wielu atrakcji tegorocznego Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Najbliższe dni będą obfitowały w filmy, spotkania oraz wernisaże. Szczegółowy program można znaleźć tutaj:

Program spotkań i wydarzeń


Program filmowy

 

Tekst i foto: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • Afryka
  Krystyna to ju z dzisiaj podziękuj gdziekolwiek Bogu za to że nie jesteś kobietą z Afryki ,nikt cię nie sprzedał i nie sprzeda w wieku 12 lat starcowi za kilka kóz , nikt cię w wieku 6 lat nie wywlókł na pustynię i nie obrzezał ostrym kamieniem ,to jest chyba najważniejszy powód aby dziękować Bogu że możemy tu pisać spokojnie i bezpiecznie bzdety .Nikt cię nie bije i nie rodzisz dzieci w wieku 13 lat .Podziękuj za to nawet na baszcie jeśli masz awersję do budynku kościoła
 • pijany znad Grodarza
  Gwoli prawdzie:
  "est głównie piosenkarzem. Zadebiutował w 1992 roku jako lider zespołu "Mafia", z którym nagrał 3 płyty. Obecnie kontynuuje solową karierę. Najbardziej jest znany z serialu "Złotopolscy", gdzie od 1997 roku gra role Kacpra. Wyróżnieniem dla niego było zaproszenie go do nagranie płyty wraz z Natalią Kukulską do rysunkowego filmu " Magiczny Miecz"."
 • Turystka z lata filmów
  Krystyna nie wszyscy muszą być gośćmi którzy grają w filmach.Ostatnio był Piaseczny w Empiku i jakoś nie grał w filmie.Po co ten twuj kąśliwy komentarz?
  PS:Niedługo ma być spotkanie ze słynną psycolożką i jakoś nie grała w filmie prawda??
 • krystyna
  Kto będzie pracował gdy wszyscy będą klęczeć w kościele? Dziękować Bogu można wszędzie i w każdym momencie życia. Dla mnie pan Holownia nie jest atrakcją, znam go z tv i niejednokrotnie słyszałam jego kąśliwe uwagi i tylko zastanawia mnie to dlaczego został zaproszony na ten festiwal, jak go polączyć ze światem filmu?
 • Amazonia
  "Wujek google jako jedyne, niepodważalne źródło prawdy o otaczającym nas świecie." Dobry temat na rozprawę doktorską. :)
 • Afryka
  Nigdzie nie pisze tu o imigrantach ani o muzułmanach w Niemczech ,NIE POTRAFISZ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM ? Piszę o tym ze tu mamy wszystko w zasiegu ręki ,tylko trzeba się po to schylić albo podnieśc z ziemi .Jestem przecownikiem przyjęcia imigrantów nie tylko do Polski a Niemcy sami sobie naważyli piwa z nimi .Jak na razie to Polacy bez honoru zapierniczają u Niemca a nie na odwrót i to Polacy tam robią najwiecej syfu zwłaszczaw UK ,aż trzeba było zakupić samolot do przewozu przestępców z Anglii do Polski a nie odwrotnie .To nie pijany Angol powyjadał ze stawów karpie ,nie pijany Angol łapie w parkach łabędzie na rosół ku zdumieniu Anglików.Wujek google ci to pokaże bo tu linkow wstawiać nie można .
 • Bareja
  Popieram Pana Ryszarda. Ryśki, to fajne chłopy!
 • Ryszard
  Popieram Panią Lidię ,którą uprzednio poparł Pan Zygmunt i Pan August !
 • Lidia
  Do; Afryka
  Wyobraź sobie, choć do tego jednak mózg by się przydał a ty go zwyczajnie nie masz, że wielokrotnie widziałam tych biednych murzynów na spalonej słońcem Afryki ziemi. Widziałam też ich zapał do pracy zwłaszcza branży łupienia białasów.Widziałam też ich ziomków uginających się od złotych zębów i 24 ro karatowych łańcuchów na szyi. Nie mam nic przeciwko wysyłaniu im ,przez chętnych, paczek ze zbędnym badziewiem ale paszportów bym im nie dała. Każdy ma taki luksus na jaki sobie zapracował. Tobie Afryko rozumiem, że bliżej do czarnych braci i np Niemców czy innych internacjonałów co to tylko jak wezmą od polskiego pijanego chłopa ziemię za wino to zrobią tu drugą Bawarię. A syfu w Niemczech nie widziałaś ? A pijanego brudnego Angola nie widziałaś ? Uważasz, że uchlany chłop to musi być Polak ? A nie zastanawia cię dlaczego Polska jest ciągle biedniejsza od zachodu mimo, że "wygraliśmy" wojnę?? Nie zastanawiasz się dlaczego wódka przez 40 lat PRLu była tańsza i bardziej dostępna od kiełbasy?? A w ogóle dlaczego mówisz o Polakach WY? Afryko, mózg jaki by nie był jest potrzebny i twój też by czasami zadziałał. Podobno niedługo da się go przeszczepić, zapisz się koniecznie do kolejki. A jak już go szczęśliwie posiądziesz to nie daj się ponownie manipulować guru -modelce z Afryki bo go zwyczajnie zmarnujesz.
 • Lidia
  Do: Do PAni Lidii.....
  Ja rozumiem, że niektórzy po ostatnich wyborach są jeszcze w głębokim szoku ale jednak mainsteam to ciągle TVN, Polsat, TVP, Wyborcza, Newswweek ....grubo dotowane z pieniędzy podatnika. Do Rzeczy, Niezalezna.pl czy Gazeta Polska, które bardzo cenię szczególnie za rzetelność nie dostają ani grosza z publicznych pieniędzy. Ku sprawiedliwości, to się oczywiście musi zmienić. To dopiero będzie szok !!!:)))
  A wracając do Hołowni to muzułmanie też wierzą w Boga i żydzi w Palestynie też więc to żaden argument za czynieniem dobra. Większość katolików to jednak wyznawcy Boga , tak jak nie każdy lewak wierzy ciągle w Gierka czy Jaruzelskiego, więc to żaden bajer. Z mainstreamowych mediów, jakby pamięć zawodziła ,przypominam kanał TVN Religia.
  Do Aleksandra: Szymon swoje pieniądze właśnie pomnaża ( może za dużo rozdał?) promując książkę o biedzie i pouczając nas jak czynić dobro. Taki biznes, ja to rozumiem.
 • Afryka
  Lidia jak widac nie wystarczy mieć mózg żeby zrozumieć przesłanie ,szkoda było czasu Pana Hołowni dla takich JAK TY .Nic nie zrozumiałaś a nie tylko Hołownia o tym mówi .Znana na całym świecie modelka z Afryki Waris Dirie mieszkająca na stałe w Polsce na wybrzeżu mówi to samo .Polacy nie znają głodu ,nie widzą nawet co to jest głód ,nie wiecie co to jest brak wody .W Polsce leżą odłogiem tysiące hektarów pól zarośniętych badylem bo rolnicy (część ) nie potrafią ich zagospodarowac ,ale nie bójcie się przyjdzie Niemiec kupi tą ziemie i pokaże wam jak się gospodarzy !!! Pełno tu drzew owocowych z których nikt nawet jednego owocu nie zrywa bo się ludziom nie chce ,za to w biedrence se kupi gotowego syfu.Zauważają to obcokrajowcy , tą niegospodarność ,natura daje wam owoce i inne rośliny ale tak daleko odeszliscie od tej natury że nawet nie wiecie co sie do jedzenia nadaje. powinniście dziękowac Bogu codziennie zwłaszcza kobiety że nie musicie szukac wody całymi dniami idąc w skwarze ,tylko wchodzisz do sklepu i kupujesz picie jakie chcesz sobie i dzieciom ,żarcie leży tu pod drzewami ale nie chce wam się po nie schylić .Zieleni macie do bólu a nie tylko gorący piach ,macie domy swiatło telewizory komputery całe tony sprzętów ,telefony ,a oni mają umierające z głodu dzieci na rękach i kij do podparcia .Lidia na drugi raz pomyśl zanim usta otworzysz a tym co mieszkają 10km od namiotu powiedz niech nie przesiadują pod sklepem na piwie tylko niech du...ruszą do roboty bo aż wstyd .Polskie wsie przez lenistwo ludzi wyglądają jak wyglądają wszystko pokrzywami zarośnięte i kupy rupieci leży ,stosy gruzu ,złomu etc .Nie mają czasu sprzątać ?no pewnie !! jeszcze im kto miejsce pod sklepem zajmie albo tanie wino wykupi .Polska jest jedynym krajem w Europie w ktorym wyrzuca się najwięcej jedzenia na śmietnik .
 • Aleksander
  Do pani Lidii. Dlaczego pleść? Szymon swoich pieniędzy dawno się pozbył. Polecam pomoc choćby Polsce B czy Afryce Z. Wtedy człowiek więcej bierze niż daje,tyle że w innej walucie i więcej w nim radości z tego co otrzymuje :)
 • Do PAni Lidii
  Pani Lidio o kim pani pisze o Hołowni? Mainstreamowe media to obecnie Do rzeczy, niezależna.pl, TV Republika. Zdaje się, że tam Hołowni nie ma bo zbyt rozgarnięty. Co gorsza wierzący w Boga, a nie w kler katolik. Ginący gatunek. Proszę się odczepić i zająć prawdziwymi celebrytami.
 • August
  Popieram Zygmunta, który popiera Panią Lidię.
 • Anna
  W pomaganiu wspólnym mianownikiem jest dobro, które należy pomnażać, bez względu czy będzie to Afryka czy Polska. Dla Pana Szymona jest Afryka, a dla innych, może to być Polska. Najważniejsze by produkować dobro.
 • Zygmunt
  Popieram Panią Lidię.
 • pijany znad Grodarza
  Pani Lidio. Tak nie można. Pan Hołownia katolikiem jest.
 • Lidia
  Łatwo jest pleść o czynieniu dobra siedząc w bogatej Warszawie i zarabiając w mainstreamowych mediach. Łatwo jest pleść o biedzie zarabiając na promocji książki.....o biedzie? Ile z zysku przekaże pan Hołownia biedakom? Czy trzeba jechać do Afryki żeby znaleźć biednego murzyna? Wystarczy ruszyć się 15 km od namiotu festiwalowego żeby zobaczyć Polskę B, przez wielkie B z całą masą naszych krajowych białych murzynów żyjących w niewyobrażalnej biedzie. Dobro na pokaz i na odległość niewiele kosztuje ale można na nim nieźle zarobić.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę