Przejazd kolejką za darmo! Tylko w tę sobotę!

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

„Podróż po Skarbach Kultury Powiatu Opolskiego” to jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Już w najbliższą sobotę 9 maja będziemy mogli bezpłatnie przejechać się Nadwiślańską Kolejką Wąskotorową.

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich organizowanych jest wiele ciekawych imprez.W wielu muzeach, zamkach czy innych zabytkach nie musimy kupować biletów, gdyż wstęp w dniach 7-9 maja jest wolny.

„Podróż po Skarbach Kultury Powiatu Opolskiego” to jedno z najatrakcyjniejszych wydarzeń zbliżającego się weekendu. W sobotę 9 maja Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa zabierze w trasę wszystkich chętnych. Oczywiście bezpłatnie.

Co zrobić, by móc wziąć udział w tej imprezie? Po prostu dokładnie przeanalizować program i pojawić się w odpowiednim miejscu i czasie.

A oto i szczegółowy program imprezy:

Godz. 11.00 – 11.40 - Bezpłatny przejazd kolejką ze stacji w Opolu Lubelskim na stację w Karczmiskach (podróż uprzyjemniać będą opowiadania przewodnika na temat okolicznych atrakcji i historii kolejki)

Godz. 11.40 – 12.30 - Bezpłatne zwiedzanie stacji kolejki w Karczmiskach (w programie zwiedzania: Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej, Punkt Informacji Turystycznej)

Godz. 12.30 – 13.00 - Przejazd kolejką ze stacji w Karczmiskach na stację w Polanówce (w trakcie podróży goście będą mogli posłuchać informacji o okolicznych atrakcjach i historii kolejki)

Godz. 13.00 – 14.30 - Przystanek na stacji w Polanówce oraz dojazd do Grodziska w Żmijowiskach (w programie: ognisko dla uczestników wyjazdu - prowiant we własnym zakresie). Gościom zostanie zapewniony nieodpłatny dojazd do Grodziska w Żmijowiskach.
Godz. 14.30 – 16.00 - "Tradycje smaku" w Grodzisku w Żmijowiskach. W programie: zwiedzanie Grodziska połączone z opowieściami o życiu dawnych Słowian, poczęstunek dla gości.

Godz. 16.00 - Powrót kolejką do Opola Lubelskiego
 
Warto dodać, że Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa kursuje w każdą niedzielę od maja do września. Pociąg wyrusza ze stacji w Karczmiskach o godzinie 11.00, jednak na miejscu najlepiej być ok. 10.30, gdyż trzeba jeszcze zaparkować samochód i kupić bilety. Co ważne, nie jest prowadzona rezerwacja miejsc, tak więc nie zamówimy wcześniej biletów.

Do wycieczki dołączyć można również w Opolu Lubelskim. Pociąg dociera tam ok. 12.30. Wtedy kupujemy odpowiednio tańszy bilet. Możemy także zabrać ze sobą rower i wysiąść na jednym z przystanków, np. w Karczmiskach czy Polanówce, po czym wrócić w wybrane miejsce dwukołowym pojazdem. Do wyboru mamy trzy możliwości:

  • trasa „pełna” 30 km (z ogniskiem) w godz. 11.00 – 15.00 – Przejazd: Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska – Polanówka (ognisko) – Karczmiska
  • trasa 20 km (bez ogniska) w godz. 11.00 – 12.30 – Przejazd: Karczmiska – Opole Lubelskie – Karczmiska
  • trasa 10 km (z ogniskiem) w godz. 12.35 – 15.00 – Przejazd: Karczmiska – Polanówka – Karczmiska

Ognisko, które rozpalane jest na stacji w Polanówce, trwa ok. 1,5 godziny. Kiełbaski, napoje i inne artykuły spożywcze można kupić w pociągu lub na miejscu, przy ognisku. Ale możemy również wyżywienie zapewnić sobie sami. To już zależy tylko od nas.

Warto dodać, że pociągowe wagony są zarówno otwarte, jak i zamknięte. Kolejka jest przygotowana na każdą pogodę. Jednak z wagonów nie należy się zbytnio wychylać, gdyż trasa wiedzie w dużej mierze przez tereny niezabudowane, leśne, a torowisko nie jest zbyt szerokie. Można, więc zwyczajnie zahaczyć o gałąź.

Na stacji w Karczmiskach znajduje się Muzeum Kolejnictwa oraz odnowione budynki stacji, zabytkowej kuźni, warsztatów, parowozowni i wieży ciśnień pełniącej obecnie funkcję wieży widokowej, Punkt Informacji Turystycznej, a także parking i toaleta. Toaleta jest także na stacji w Polanówce, w miejscu, gdzie odbywają się ogniska.

Ponadto w każdą ostatnią niedzielę miesiąca kolejka kursuje do Poniatowej (zamiast do Opola Lubelskiego). Pozostała część trasy przebiega jak zwykle.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę