Rowerem nitką kolejki wąskotorowej

Skomentuj (2)
Miłośnikom rowerowych wypraw proponujemy kolejny szlak rowerowy po terenie Starostwa Opolskiego, tym razem wzdłuż trasy kolejki wąskotorowej. Szlak zaczyna się w Opolu Lubelskim oddalonym od Kazimierza o około 30 km – kończy w Kęble koło Wąwolnicy około 20 km od Miasteczka.
Czarny szlak rowerowy oznaczony w terenie znakami drogowymi lub piktogramami na drzewach - na białym tle czarny rowerek z czarnym paskiem lub strzałkami.

Dystans: 48 km, trasa łatwa

Rodzaj nawierzchni:
asfaltowa 24 km, utwardzona 9 km, gruntowa 15 km

Przebieg trasy :
Opole Lubelskie (stacja kolei wąskotorowej) - 3,9 km – Grabówka (most na rzece Chodelce) – 1,7 km – Darowne – 4,5 km – Poniatowa (okolice stacji wąskotorowej) – 4,8 km –Kraczewice (Kościół) – 2,5 km - Poniatowa (Henin) – 2,0 km - Poniatowa (Sporniak) – 3,3 km – Rozalin (stacja kolei wąskotorowej) – 1,0 km – Kazimierzów (droga wojewódzka) – 2,4 km – Bielsko (była Szkoła Podstawowa) – 5,4 km – Kolonia Karczmiska Pierwsze (okolice stacji kolei wąskotorowej) – 2,2 km – Karczmiska Pierwsze (Zespół Pałacowo-Parkowy) – 4,9 km – Wymysłów (stacja kolei wąskotorowej) - 2,6 km – Obliźniak (stacja kolei wąskotorowej) – 3,0 km – Zaborze (Szkoła Podstawowa)– 1,3 km - Zofianka (las) – 2,3 km – Kębło.

Szlak bierze początek przy stacyjce kolejki wąskotorowej w Opolu Lubelskim, przy ul. Kolejowej, przebiega obok stacji w Poniatowej, Rozalinie, Kolonii Karczmiska I, Wymysłów, kończy swój bieg w miejscowości Kębło, łącząc się z czerwonym szlakiem rowerowym „Lublin-Nałęczów-Kazimierz Dolny”. Sąsiedztwo szlaku rowerowego z trasą kolejki wąskotorowej umożliwia turystom przyjazd koleją z Nałęczowa na teren powiatu opolskiego i dalsze zwiedzanie okolic na rowerze za pośrednictwem sieci szlaków rowerowych.

Opole Lubelskie – w XIV w. gród z drewnianym zamkiem założony przez księcia opolskiego Władysława Opolczyka; prawa miejskie od 1418 r.; w XVI-VII w. silny ośrodek kalwinizmu; w 1761 r. pierwsza w Polsce szkoła rzemieślnicza; zachowany tzw. otwarty układ urbanistyczny z XIV-XVII z dwoma rynkami;

Warto zobaczyć:
 • XVII-wieczny pałac Lubomirskich, przekształcony w latach 1766-1773 na okazałą rezydencję, która miała być konkurencyjna do pałacu Czartoryskich w Puławach. Przekształcony później w koszary, obecnie jest siedzibą Liceum Ogólnokształcącego.
 • Kościół parafialny pw. WNMP z 1650-75 r. z cenną polichromią.
 • Dzwonnicę z II poł. XVII w.
 • Klasztor trójskrzydłowy – obecnie plebania z l. 1740-48.
 • Budynki kolegium pijarskiego z ok. 1750 r.
 • Zespół pałacowo-parkowy w Niezdowie z XVIII–wieczną rezydencją Lubomirskich
 • Cukrownię z 1844 r.
Pierwsze wzmianki o istnieniu wąskotorowej linii kolejowej w okolicach Opola Lubelskiego pochodzą z roku 1892. Dowiadujemy się nich, że drewnianymi szynami połączono folwark Polanówka z cukrownią "Zagłoba". Po krótkim okresie eksploatacji kolej zamknięto ze względu na bardzo zły stan torów. Jednak rozbudowa cukrowni Opole spowodowała, że już w 1900 roku postanowiono położyć tory żelazne. Kolej funkcjonuje po dziś dzień i jest wykorzystywana do celów rekreacyjnych. Trasa kolejki wiedzie przez Opole Lubelskie, Rozalin, Poniatową, Kol. Karczmiska, Wąwolnicę do Nałęczowa.

Grabówka – na początku XX w. poszukiwano otwartych stanowisk archeologicznych, odnaleziono odłamki naczyń glinianych i okrzemki krzemienne.

Poniatowa – wieś istniała już przed 1382 r. w XV w. był tu folwark. Miejscowość powstała w latach czterdziestych XX w. W okresie międzywojennym działały "Zakłady Tele i Radiotechniczne". W 1941 r. niemiecki obóz dla jeńców radzieckich; w 1942 r. obóz pracy dla Żydów. W 1943 r. egzekucja ok. 15 tys. Żydów. Dziś upamiętnia to obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą 22.892 ofiarom hitleryzmu. Najmłodsza i jednocześnie jedna z najładniej położonych stacji na całej sieci NKD. Położona na leśnej polanie w pobliżu zakładów elektrotechnicznych. Zbudowana w latach 50-tych. Budynek posiada na piętrze część mieszkalną. Na stacji znajduje się tor główny i manewrowy oraz jeden ładunkowy.

Rozalin – pomnik upamiętniający akcję żołnierzy BCH uwolnienia w 1943 r. junaków z niemieckiego obozu pracy przymusowej w Rozalinie. Stacja węzłowa, w tym miejscu tory rozchodziły się do Karczmisk, Opola i Poniatowej. Zbudowana na bazie trójkąta z budynkami stacyjnymi wewnątrz. W latach świetności codziennością było skomunikowanie sześciowagonowych składów pociągów jadących z Poniatowej do Karczmisk oraz z Nałęczowa do Opola. Ciekawostką były tu pociągi zestawione z wózków kłonicowych załadowanych dłużycą.

Bielsko – warsztaty archeologiczne organizowane w lipcu przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym.

Kolonia Karczmiska I – przez miejscowość kursuje nałęczowska kolejka wąskotorowa.

Karczmiska
– XIX wieczny zespół dworsko-parkowy (obecnie przedszkole) oraz powyżej dworu, klasycystyczny kościół z tego samego okresu z XVIII-wieczną drewnianą dzwonnicą. Pomnik przyrody dąb Władek z Zagrzęby o obwodzie pnia ponad 8 metrów.

Wymysłów – budynek stacji kolei wąskotorowej. Na stacji pozostała studnia, która zaopatrywała w wodę obsługę stacji a może i doraźnie parowozy.

Obliźniak – przez miejscowość kursuje nałęczowska kolejka wąskotorowa.

Kębło – Kapliczka Matki Bożej Kębelskiej; tradycja kultu sięga XIII w.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • emigrantka (gość)
  soltysie/z ktorj wsi jestes?/szlak rowerowy moze nieoznakowany,ale swietny :Kazimierz-Doly ,Wylagi,Skowieszynek,Rzeczyca,Witoszyn, Celejow ,Wierzchoniow, Bochotnica , Kazimierz.Trasa latwa, przejechalam ja z wnukami.Mozna oczywiscie pojechac troszke inaczej :z Rzeczycy do Rablowa przez Grabowki do Wawolnicy i Naleczowa-mapa do plecaka i w droge nie ma co marudzic az oznakuja trase,kto kocha wloczege -znajdzie droge-pozdrawiam,zaluje ze juz nie dla mnie...
 • sołtys (gość)
  Ciekawe kiedy w końcu będą szlaki rowerowe w powiecie puławskim.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę