W rycerską niedzielę

zobacz więcej (29)

Mimo niesprzyjającej aury na Wzgórzu Zamkowym w Kazimierzu Dolnym nie brakowało zwiedzających. Czy magnesem przyciągającym turystów właśnie w to miejsce był tylko brak biletów?

W minioną niedzielę 10 maja kazimierskie Wzgórze Zamkowe udostępnione zostało dla zwiedzających nieodpłatnie. Wszystko za sprawą Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Przez cały dzień Zamek i Basztę mogliśmy zwiedzać, nie ponosząc żadnych kosztów.  Dodatkowo na dziedzińcu zamkowym odbywały się pokazy historyczne i dawne zabawy plebejskie. Problemem okazał się jedynie... padający deszcz.

- Pogoda niestety utrudnia nam pracę – mówi Mariusz Płoszaj – Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki. – Jednak mimo tych pogodowych niedogodności jest sporo zwiedzających. Myślę, że dla wielu ludzi jest to wielka frajda i przyjemność, że mogą pozwiedzać za darmo. Poza tym są dodatkowe atrakcje. Można przymierzyć zbroję, postrzelać z łuku czy kuszy oraz obejrzeć pokazową bitwę.

Na dziedzińcu ustawiono namiot, pod którym zmieścili się zarówno turyści, jak i rekonstruktorzy. Ktoś próbował swoich sił w strzelaniu z łuku, inny właśnie przymierzał zbroję i przygotowywał się do bitwy, a dwaj mali chłopcy pod czujnym okiem taty oglądali rycerskie uzbrojenie.

- Rycerze zazwyczaj byli biedni – mówi jeden z rekonstruktorów. - Często najmowali się do walk występując w samej kufajce. Nie wszyscy chodzili od razu w zbrojach. Na przykład Zawisza Czarny, najznakomitszy rycerz turniejowy i najlepszy rycerz w średniowieczu był tak biedny, że na swoją pierwszą wojnę wyruszył... na pożyczonym koniu.

Dziedziniec kazimierskiego Zamku pomieścił dziś strzelców, rycerzy i muszkieterów. Były walki na szable i szpady. Było strzelanie z kuszy i z łuku do celu oraz przymierzanie repliki XV-wiecznej zbroi zwanej „wehikułem czasu”. Co najbardziej podobało się zwiedzającym?

- Wszystko nam się podoba – mówi turystka z Dąbrowy Górniczej, która do Kazimierza Dolnego przyjechała z rodziną. – Jesteśmy mile zaskoczeni brakiem biletów wstępu, jak i samym Zamkiem, który przez tak długi czas był zamknięty. Pięknie tu. Szkoda tylko, że pogoda płata figle.

Padający deszcze nie wszystkim jednak przeszkadzał. Namiot, choć może niezbyt duży, zapewniał schronienie. Poza tym wystarczyło odpowiednie dopasowanie stroju.

- Wiedzieliśmy, że będzie kiepska pogoda – mówi pani Monika, turystka z Lublina. – Jednak mimo to zdecydowaliśmy się przyjechać do Kazimierza. Nie widzieliśmy jeszcze odnowionego Zamku. A dziś można go obejrzeć za darmo i dodatkowo usłyszeć wiele ciekawych rzeczy. Mój mąż pierwszy raz strzelał dziś z kuszy. Jest zachwycony.

Wzgórze Zamkowe w Kazimierzu Dolnym zwiedzać można codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. Bilet w cenie 5 zł obejmuje wejście na oba obiekty: Zamek oraz Basztę. Dzieci do lat 7 oraz mieszkańcy gminy Kazimierz Dolny mogą zwiedzać obiekty bezpłatnie.

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę