Przed nami 19 Finał WOŚP (video)

Skomentuj (6)

zobacz więcej (7)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 9 stycznia zagra po raz dziewiętnasty! Tradycyjnie w drugą niedzielę stycznia wolontariusze WOŚP będą kwestować - także na ulicach Kazimierza - na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Tym razem pomoc przeznaczona będzie dla urologii i nefrologii dziecięcej.

Kazimierski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy działa jak zwykle co roku od 12 lat przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza nad Wisłą. 9 stycznia na ulice Kazimierza i okolicznych miejscowości wyjdzie 39 wolontariuszy, którzy będą zbierać fundusze na rzecz dzieci z problemami urologicznymi i nefrologicznymi. Dwa dni później 11 stycznia podczas dyskoteki w Zespole Szkół przy ul. Nadwiślańskiej odbędzie się licytacja gadżetów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp na imprezę – datek na rzecz Wielkiej Orkiestry. Zapraszamy w imieniu organizatorów.


Dlaczego urologia i nefrologia? To wyjaśnia ekspert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doc. dr hab. n med. Sylwester Prokurat:

- Zależy nam na tym, by wcześniej wykrywać wady układu moczowego u dzieci z możliwością wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo wczesne rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych.

W przypadku stwierdzenia wady rozwojowej układu moczowego u małego pacjenta konieczna jest dalsza diagnostyka, w tym badania czynności pęcherza moczowego oraz wczesne leczenie z wykorzystaniem precyzyjnego sprzętu urologicznego, bo dotyczy to między innymi dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym.

Innym, bardzo ważnym problemem w zakresie ratowania dzieci z niewydolnością nerek jest narastająca częstość występowania ostrego uszkodzenia nerek. W miarę postępu medycyny, prowadzenia szeregu trudnych, ale koniecznych zabiegów takich jak transplantacje szpiku, wątroby lub serca, wzrasta liczba dzieci ze stwierdzaną ostrą niewydolnością nerek.

Niebywale istotna jest możliwość zastosowania i dostępność do tzw. ciągłych metod leczenia nerkozastępczego bezpośrednio po przyjęciu chorego do szpitala, a nie przekazywanie do odległego niekiedy o setki kilometrów ośrodka dysponującego możliwościami stosowania metod eliminacji toksyn. Dzisiaj w zakresie tzw. intensywnej nefrologii mieści się pojęcie wczesnego leczenia nerkowspomagającego lub nerkozastepczego, którego celem jest stabilizacja stanu klinicznego chorego, kontrola jego stanu nawodnienia, wspomaganie leczenia sepsy (zwłaszcza w pierwszych 24 godzinach leczenia), eliminacja toksyn w przypadku zatrucia lekami, grzybami lub innymi substancjami.

W tych wszystkich przypadkach decydującą rolę odgrywa czas i dostępność leczenia. Współczesne aparaty do prowadzenia ciągłych metod, pozwalają na stosowanie szeregu opcji terapeutycznych począwszy od pacjentów najmłodszych, z wykorzystaniem także zabiegów plazmaferezy (terapeutycznej wymiany osocza) w przypadku zatruć. Metody te zalecane są i stosowane we wszystkich krajach europejskich.

Dlatego właśnie w tej chwili bardzo ważna jest wzajemna współpraca nefrologii, urologii i intensywnej terapii w celu:

 • wczesnej diagnostyki wad układu moczowego i skutecznego ich leczenia urologicznego
 • walki z ostrym uszkodzeniem nerek w przebiegu niewydolności wielonarządowej u chorych hospitalizowanych w Oddziałach Intensywnej Terapii
 • utrzymanie wysokiego standardu leczenia nerkozastępczego dzieci z przewlekłą chorobą nerek
 • diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci

Wielka Orkiestra postanowiła wesprzeć ten dział medycyny dziecięcej. To będzie możliwe dzięki Wam! (Źródło: WOŚP)

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Kasiek
  Zbierałam w tym roku pieniądze na WOŚP i jestem z tego powodu szczęśliwa, choć BARDZO zmęczona. Takie akcje to ratunek dla polskiej służby zdrowia, bo gdyby nie Owsiak i inni ludzie dobrej woli dzieci traciły by szanse na zdrowe życie. Politycy cieszą się z tego że sami są zdrowi, i mają kasę. Resztę mają po prostu gdzieś , chociaż twierdzą inaczej.
 • Wolontariusz/ka
  Ja biorę już kolejny raz udział i w tym roku też wezmę udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i mi się wydaje,że rację ma Kazik.Tak,ponieważ te pieniądze,co były zbierane to idą na służbę zdrowia,do szpitali,a własnie dzięki WOŚP i innu wspaniałym ludziom,co okazali dla tych dzieci pomoc.I to jest wspaniała pomoc dla dzieci od wspaniałych ludzi.
  To powiem na koniec,że zgodze się z Kaziem.
  Pozdrawiam.
 • Kaza
  No przecież... zdziwiłabym się gdyby i tu nie pojawiły się pseudopolityczne, złośliwe komentarze. Brawo! Oby tak dalej! Toż Polaczkowie fason trzymać muszą! :P
 • Ewita
  W końcu się doczekają - przecież to obowiązek państwa.
 • Ewita
  Proponuję zamknąć Owsiaka i strzelac zza węgła do kwestujących albo bardziej pokojowo: nic nie dać, nie wyręczać polityków, a dzieci niech czekają na specjalistyczną pomoc medyczną.
 • Kazik
  jak zwykle co roku orkiestra zbiera pieniądze na służbę zdrowia, i dzięki WOSP co roku z budżetu idzie mniej pieniędzy na szpitale, bo politycy wyręczają się owsiakiem, ale kto nie da pieniędzy na chore dzieci ....Nie róbmy polityki ...

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę