Zagrali z głową - bez muzyki, ale z sercem

Skomentuj (13)

zobacz więcej (12)

Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy zagrała po raz szesnasty. Także w Kazimierzu – tu po raz dziewiąty.

W Miasteczku nie grały wprawdzie orkiestry, ale i tu na rzecz dzieci kwestowała rzesza młodych ludzi. Kazimierski sztab WOŚP działający przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza zebrał w sumie 11 703 zł 30 gr. Dzięki ofiarności darczyńców kazimierscy wolontariusze mogli przekazać w tym roku większą niż w roku ubiegłym sumę na pomoc dzieciom – tym razem maluchom ze schorzeniami laryngologicznymi. Hasłem XVI finału było „Gramy z głową”, co nawiązywało także do przeznaczenia zbieranych pieniędzy.

Od wczesnych godzin rannych na ulicach Miasteczka kwestowało około 40 wolontariuszy, Karolina Sobieszek – uczennica klasy VIa Szkoły Podstawowej nr 10 w Puławach zrzeszona w kazimierskim sztabie – przyjechała do Kazimierza już o piątej rano. Nic więc dziwnego, że to ona właśnie zebrała najwięcej – ponad tysiąc złotych.

Co sprawia, że w zimowy dzień młodzi, zamiast korzystać z uroków niedzieli, marzną, wyciągając puszki po datki na rzecz nieznanych im dzieci?

- Pierwszy raz zbieram pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry – mówi Iwona Osuch, uczennica I klasy Technikum Hotelarskiego w Zespole Szkół – chciałam zobaczyć, jak to jest i podoba mi się.

- Miło jest pomagać dzieciom i rozdawać serduszka za każdy grosz, który ludzie dają – mówi szóstoklasistka z puławskiej „Dziesiątki” Mariela Soria, która kwestuje w Kazimierzu już siódmy raz.

- Kwestuję, bo wierzę, że moja mała pomoc przysłuży się jakiejś osobie, która będzie potrzebowała fachowej pomocy. Poza tym lubię to robić – mówi Karolina Górczyńska, uczennica klasy II Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Puławach, która nie opuściła tego finału mimo tego, że całą poprzednią noc przetańczyła na studniówce.

Pracę w kazimierskim sztabie WOŚP koordynuje Bożena Górczyńska, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza.
– Lubię pracować z młodzieżą i aktywizować ją do działania na rzecz innych. W końcu człowiek jest istotą społeczną, nie powinniśmy o tym zapominać i dzielić się z innymi tym, co mamy. Jedni pieniędzmi, inni – czasem, który mogą poświęcić – mówi pytana, dlaczego od dziewięciu lat dowodzi kazimierskim sztabem WOŚP przy Zespole Szkół, do którego przyłączają się z roku na rok inne szkoły, w tym Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu, którego gimnazjaliści pod opieką Marcina Pisuli, nauczyciela historii, kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry już po raz kolejny.

Gminny Zespół Szkół włączył się do akcji także w inny sposób – organizując wśród uczniów Szkoły Podstawowej Turniej Tenisa Stołowego. Turniej ten był jednym ze stu, które odbyły się w całej Polsce w ramach akcji "100 turniejów dla Jerzego", zainicjowanej przez Stowarzyszenie Popularyzacji Tenisa Stołowego z siedzibą w Łomiankach. W kazimierskim turnieju wzięło udział w sumie 33 zawodników. W kategorii dziewcząt wygrała Martyna Cholewa z klasy czwartej – najmłodsza uczestniczka zawodów, w kategorii chłopców - Konrad Kopiec. Turniej był oczywiście okazją do zbiórki pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry - by wziąć w nim udział, każdy z zawodników musiał wrzucić dobrowolną kwotę do puszki wolontariuszy WOŚP, którzy byli obecni w czasie zawodów. Do puszek tych również trafiły pieniądze z licytacji drobnych pamiątek, m.in. minideski do tenisa stołowego, piłeczek, plakatu z autografami znanych sportowców. Kwota uzyskana w ramach licytacji plus wpisowe to ok.170 złotych. Organizatorem turnieju był Kamil Wydra - nauczyciel wychowania fizycznego w Gminnym Zespole Szkół.

Czerwone serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy staje się podstawowym gadżetem każdej finałowej niedzieli WOŚP. Nosili je zawodnicy turnieju tenisowego, nosili je mieszkańcy Kazimierza i turyści. Jako znak wsparcia dla potrzebujących dzieci.
- Kibicuję akcji Wielkiej Orkiestry od szesnastu lat – mówi Anna Walencik, nauczycielka historii w Gminnym Zespole Szkół. – Każdy finał oglądałyśmy razem z mamą, niemalże jak serial. To uczciwa, piękna inicjatywa.

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • kielbasa (gość)
  ja tam jestem eheheehe
 • A. (gość)
  Powrót Hamleta na scenę kazimierską: Dawać (pieniądze), czy nie dawać - oto jest pytanie!
 • ninki (gość)
  Przejżałem to sprawozdanie.Piszesz 100 tysięcy,a dlaczego nic nie wspominasz o 606 000 zł poborów ?
 • Anonim (gość)
  To że w szpitalach są urządzenia z serduszkami Orkiestry to żadna łaska !!! Owsiak i spółka zobowiązali się do tego i dlatego ludzie dają pieniądze. A więc sprzęt jest od ludzi a nie od Owsiaka !!! To nie Owsiaka są pieniądze !!! A te sto ileś tysięcy to gruba przesada !!!
 • ja (gość)
  Za te 100 tysięcy też można byłoby kupić sprzęt do szpitala...
 • karol (gość)
  I ja serdecznie gratujuję wolontaariuszom i Jurkowi Owsiakowi:) Uratowaliście wiele istnień ludzkich, pomogliście tym, ktorzy pomocy potrzebują najbardziej - Dzieciom:)
  Chyba nie ma w Polsce szpitala, odziału ze sprzętem na którym naklejone jest serduszko. I za te wasze gorące serducha dziękuję. Jeśli ktoś nie chce pomóc i wrzucić grosik do puszki to przynajmniej niech nie przeszkadza lub finansuje maybaha Rydzyka.....
  Jeszcze raz słowa uznania dla młodzieży z Kazimierza i dla wszystkich, którzy w ten dzień "grali"
  A Ali z całego serca życzę, by Jej dzieci nigdy nie musiały korzystać ze sprzędu zakupionego przez Fundację.
 • A. (gość)
  Mam propozycję: nie zbierać, nie dawać. Owsiakowa nie dostanie pensji, a dzieci w szpitalach diagnozowane będą starym sprzętem, bo w jakim stanie jest polska służba zdrowia - każdy wie. Moje dziecko zostało wcześnie zdiagnozowane dzięki temu, że Orkiestra (pieniądze społeczne) sfinansowała pionierski w świecie powszechny program przesiewowych badań słuchu. Ale to mój problem, bo dziecko moje. Dziękuję tym wszystkim, którzy dają i którzy zbierają.
 • AU (gość)
  ja mysle ze zebraliscie bardzo duza sumke ..............dla wolontariuszy gratulacje
  a kazdy kto cos wrzucil do puszki to na dobry cel i z wlasnej wolii ............ i bardzo dobrze ..............pozdrawiam
 • Ala (gość)
  http://www.wosp.org.pl/download/dokument...
 • Ala (gość)
  Poprawka : chodzi o sprawozdanie za rok 2006.Nie jest wymieniony z nazwiska członek zarządu który to dostał,może był to sam Owsiak,lub pan Burczyński (zarząd fundacji jest trzyosobowy) Dokładna kwota: 106 302 zł plus 4450 zł premii !!! Życzę wszystkim takich poborów !!! Pozdrawiam.http://www.wosp.org.pl/downlo...
 • Ala (gość)
  "każdy grosz się liczy" co za bzdura...wiem że to nudna lektura,lecz czy ktoś z Was czytał sprawozdanie finansowe Orkiestry sprzed roku ? Sama tylko pani Owsiakowa z Orkiestry za swój udział dostała 100 tysięcy zł + premia ( 2007 rok) Wszystko zgodnie ze statutem Orkiestry,w porządku,tylko po co te bzdury o każdym groszu ? I cały Kazimierz zebrał pieniądze na miesięczną należność dla pani Owsiakowej.Gratuluję !
 • :-) (gość)
  :-)
 • BEJO (gość)
  tu sa moji chłopacy z klasy naprzykład taki paweł szydłowski grubasek pachnie jak kielbaska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę