Poznaj Kazimierz w czasie Dwóch Brzegów

Trwa Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Nie ma wprawdzie miasteczka festiwalowego na terenie Zespołu Szkół Koszczyca na Nadwiślańskiej, ale filmy w plenerze można oglądać na zamku. Festiwalowi towarzyszy wiele wydarzeń. Wśród nich spacery prowadzone przez przewodników turystycznych.
Spacery w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pokazują Kazimierz filmowy i artystyczny.
- W czasie wycieczki czeka nas niejedna VOLTA, PODRÓŻOWAĆ będziemy jak PAN KLEKS, ZA JEDEN UŚMIECH, dotrzemy na WYSPĘ ZŁOCZYŃCÓW, aby poszukać LALKI – tak zaprasza na swoją wycieczkę „Drugi brzeg, czyli Janowiec filmowy” przewodnik Danuta Borzecka.
Trasa wycieczki zaplanowanej na 4 sierpnia o godzinie 11:00 prowadzić będzie tropem filmów kręconych na obu brzegach Wisły: w Kazimierzu Dolnym - ulicą Krakowską, bulwarami nadwiślańskimi na prom i na drugi brzeg, do urokliwego Janowca, gdzie będzie okazja wejść na wzgórze zamkowe, zwiedzić zamek i niewielki skansen. Wstęp wolny. Początek spaceru przy pomniku psa na kazimierskim rynku.
O Kazimierzu filmowym opowie podczas spaceru "Między brzegami" 6 VIII o godzinie 11:00 regionalista dr Andrzej Pawłowski. Usłyszymy anegdoty z realizacji takich filmów jak m.in. „Awans”, „Pan samochodzik. Wyspa złoczyńców”, „Dybuk”, „Dwa Księżyce” czy „Drugie zabicie psa”. Będzie też okazja, by porównać współczesny Kazimierz z tym dawnych planów filmowych.
- Warto zaznaczyć, że w tym roku mija dokładnie 100 lat od realizacji (przez Pathe) francuskiego dokumentu z 1920 r., najstarszego zachowanego wizerunku Kazimierza Dolnego na taśmie filmowej – mówi dr Pawłowski.
Spacer rozpocznie się przy pomniku psa i poprowadzi aż na Albrechtówkę. W sumie do przejścia około 7 km. Warto zabezpieczyć się przed komarami, które są aktywne zwłaszcza przy willi Szukalskiego. Wstęp wolny.
Śladami artystów w Kazimierzu poprowadzi Państwa 3 sierpnia o godzinie 10:00 Dorota Szczuka podczas spaceru „Śladami Pruszkowiaków. Najbardziej malarskie miejsca w Kazimierzu”. To wycieczka do na ogół niedostępnych miejsc związanych z przedwojenną kolonią artystyczną w Kazimierzu Dolnym, prof. Tadeuszem Pruszkowskim i Bractwem św. Łukasza. Na trasie wycieczki będą między innymi: willa profesora Pruszkowskiego, willa Antoniego Michalaka, teren dawnej Esterki, ul. Cmentarna, dawny szpital, kościół św. Anny (krypty).
- Poznamy z bliska domy, pracownie, miejsca chętnie malowane i miejsca spotkań towarzyskich. Reszta jest niespodzianką – zachęca przewodniczka.
Spacer rozpocznie się przy Galerii Drewna i Kazimierskich Aniołów, ul. Plebanka 4a. Wycieczka biletowana.
Śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów przemierzymy Kazimierz wraz z pracownikami oddziału Literackiego Muzeum Nadwiślańskiego Dom Kuncewiczów codziennie od 3 do 6 sierpnia o godzinie 10:00.
- Spacer po Kazimierzu Dolnym do miejsc opisanych przez Marię Kuncewiczową m.in. w cyklu opowiadań „Dwa księżyce”. Fakty z życia pisarki jej znajomych uzupełniamy anegdotami i historiami o Kazimierzu Dolnym sprzed lat – czytamy w zapowiedzi. –  Startujemy z Domu Kuncewiczów, a trasa spaceru zakończy się na dziedzińcu klasztoru oo. franciszkanów.
Wstęp biletowany.
Spacer towarzyszyć także będzie Nocy Perseidów – spotkaniu miłośników astrofotografii w ramach Maratonu Akademii Odkryć Fotograficznych – imprezie także organizowanej w ramach Dwóch Brzegów. Spacer szlakiem winnic poprowadzi Paweł Ciechanowicz – botanik, historyk, inżynier, gawędziarz jakich mało. Początek spaceru 8 sierpnia o godzinie 15:00 w Winnicy Kazimierskie Wzgórza ul. Wylągi 35. Wstęp wolny.
Kazimierskie okolice i ptasie obyczaje pozwoli poznać wycieczka „Zwiedzisz – Zaobserwujesz – Polubisz”. To spacer z przewodnikiem – ornitologiem do przyrodniczych zakątków i najpiękniejszych punktów widokowych. Spotkanie na rynku przy studni 3 sierpnia i 4 sierpnia oraz 8 sierpnia o godz.10.30. wycieczka biletowana.
Także wyprawę poza centrum proponuje wycieczka „Opowieść z widokiem”. To spacer przyrodniczo – krajoznawczy na Albrechtówkę, skąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych kazimierskich widoków na dolinę Wisły.
- Przewodniczka poprowadzi ulicą Krakowską, pobrzeżem Wisły i urokliwym wąwozem na Albrechtówkę ku zapierającym dech w piersiach widokom. Do Miasteczka powrócimy wąwozami – czytamy w zapowiedzi. – W czasie spaceru i usłyszycie Państwo moc historii - czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze ciekawych. Będą historie o willach, ich mieszkańcach i Wiśle.
Wycieczka 3 sierpnia o godzinie 10:30. Wstęp płatny.
Kazimierz poprzez legendy poznamy podczas wycieczki „Zamek, legendy i stary Kazimierz” 5 sierpnia, 6 sierpnia, 7 sierpnia, 8 sierpnia o godzinie 12:00, a 9 sierpnia o godzinie 11:00.
- Z przewodniczką zwiedzicie Państwo najbardziej urokliwe zakątki Kazimierza Dolnego i usłyszycie moc historii - czasem śmiesznych, czasem strasznych, ale zawsze ciekawych. Podejdziemy pod zamek Kazimierza Wielkiego i wejdziemy na górującą nad Miasteczkiem basztę, rynek z zabytkowymi kamieniczkami  i Mały Rynek z dawną synagogą - zachęcają przewodniczki. - Usłyszycie Państwo, dlaczego Kazimierz jest Kazimierzem, dlaczego Dolnym, a nie Górnym, skąd wzięły się wszechobecne koguciki z ciasta i zgłębicie kilka tajemnic tego miejsca.
Wycieczka płatna.
Kazimierz od strony kuchni pozwoli poznać wycieczka „Zwiedzisz-Zdegustujesz-Posmakujesz”. Poznacie Państwo historię i  najważniejsze zabytki Miasteczka, a na zakończenie udacie się na degustację nalewek i potraw żydowskich. 7 sierpnia o godzinie 17:30, a 8 sierpnia o godzinie 17:00.
Także Kazimierz od kuchni, tym razem głównie polskiej, pokaże wycieczka 8 sierpnia o godzinie 16:00. Dla chętnych obiad w formie degustacji dań regionalnych z lubelskiego Powiśla. Wycieczka płatna.
O Kazimierzu filmowym online opowiada regionalista Andrzej Pawłowski:
14. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2020
Wydarzenia towarzyszące>>>

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę