Popołudnie ze Śliwką w Walencji

zobacz więcej (20)

Śliwkowe konfitury, powidła, ciasta, knedle i inne pyszności. Do tego ciekawe wykłady o historii sadownictwa i klezmerska muzyka. Tego wszystkiego można było doświadczyć w środę podczas Popołudnia ze Śliwką na Pardes Festiwal w Pensjonacie Folwark Walencja.

Popołudnie ze Śliwką już po raz drugi gości w programie Pardes Festival. Spotkania te, jak piszą organizatorzy, są poświęcone historii sadów śliwkowych w Kazimierzu Dolnym i na Lubelszczyźnie, tradycji wędzenia śliwek oraz handlu wędzonymi śliwkami prowadzonego niegdyś głównie przez kupców żydowskich.

 

Gościem specjalnym tej edycji Popołudnia był kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej – Grzegorz Miliszkiewicz. Wyjaśnił on, co łączyło Żydów i śliwki, przedstawiając w ciekawy sposób historię dzierżawienia sadów owocowych w czasach II Rzeczypospolitej.

 

- W pamiętnikach i relacjach ziemian, ale także zamożnych chłopów z okresu II Rzeczypospolitej nieraz pojawia się postać Żyda - sadownika, dzierżawcy sadów. Wiosną Żyd z wielopokoleniową rodziną, a bywało, że i dalszymi krewnymi, a także z niezbędną częścią gospodarstwa domowego przenosił się do kwitnącego sadu, gdzie z czasem zbierał, suszył i wędził owoce – opowiadał Grzegorz Miliszkiewicz.

 

Wykładowi towarzyszyła klezmerska muzyka w wykonaniu duetu SięGra, w składzie: Bartłomiej Stańczyk - akordeon i Jarosław Adamów - klarnet. 

 

Po uczcie dla ducha przyszła kolej na doznania smakowe. Lokalni producenci zaprosili do degustacji przygotowanych przez siebie wypieków, przetworów, win i wielu innych pyszności. Dominowała oczywiści śliwka, ale nie zabrakło też innych owoców i produktów. 

 

Przez cały czas trwania spotkania prowadzony był także pokaz wędzenia. Na lassach, owiewane aromatycznym dymem, leżały śliwki, gruszki i jabłka. Także tych słodkości, jeszcze ciepłych, można było spróbować. 

 

W organizację śliwkowych wydarzeń włączyli się członkowie Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień” oraz wytwórcy produktów lokalnych. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Wsi Lubelskiej.

Skomentuj


Mapa

Zamek, pałac, dworek

Folwark Walencja


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę