Dzisiaj startuje Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską

Skomentuj (1)

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską. Początek już dzisiaj - we wtorek 16 sierpnia.

Wydarzenia muzyczne na Pardes Festival 2016 wplecione zostały w określony kontekst i wpisane w scenariusz wydarzeń festiwalowych tak, aby goście festiwalowi poznali bogactwo świata muzycznego kojarzonego z idiomem żydowskim w jego wielu wymiarach. A na finał dnia łemkowskiego,19 sierpnia, zjawiskowy chór polifoniczny Widymo w repertuarze pieśni łemkowskich.

16 sierpnia (wtorek) o godz. 17:00 organizatorzy zapraszają na uroczystą inaugurację festiwalu w kazimierskiej Synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W części drugiej koncert „Nie wierzę piosence” w wykonaniu wybitnej wokalistki jazzowej Lory Szafran z towarzyszeniem zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Wstęp wolny na inaugurację i koncert!

Polską przedwojenną piosenkę w ogromnym stopniu tworzyli tekściarze i kompozytorzy pochodzenia żydowskiego. Wielu twórców i wykonawców piosenek zginęło w Holokauście, a ci, którzy ocaleli, tworzyli w powojennej Polsce albo wyjechali w szeroki świat. Wybitna postać polskiej piosenki estradowej, Władysław Szpilman (1935-2000), zasłynął komponowaniem piosenek już po wojnie - skomponował ich około 500, z czego co najmniej 150 stało się przebojami. Organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert w niezwykłym klimacie kazimierskiej Synagogi!

17 sierpnia (środa) godz. 17.00 odbędzie się - już po raz kolejny na Pardes Festival - Popołudnie ze Śliwką. Koniec sierpnia pachnie w Kazimierzu śliwką! Smakiem i zapachem śliwek (także wędzonych!), aromatem wypieków śliwkowych i innych smakołyków śliwkowych będziemy się delektować w Pensjonacie Folwark Walencja (ul. Góry 16). Zapraszamy na prezentację kustosza Muzeum Wsi Lubelskiej Grzegorza Miliszkiewicza "Żyd – dzierżawca sadów w czasach II Rzeczpospolitej". Na „śliwkową” nutę zagra zespół SięGra w duecie - dwaj wybitni muzycy: Bartłomiej Stańczyk i Jarosław Adamów.

Każdego roku organizatorzy przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19 sierpnia wyruszymy w podróż śladami Łemków, tradycji i kultury łemkowskiej, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy Polski. W programie cykl wydarzeń poświęconych problematyce dziedzictwa kulturowego Łemków w Polsce. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru polifonicznego Widymo w Teatrze na Klepisku w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym.

19 sierpnia godz. 21.00 Hej, kukuczka kukała - koncert chóru polifonicznego Widymo - Teatr na Klepisku Skowieszynek 15 (drogą przez Doły kazimierskie na Wylągi i dalej do Skowieszynka)
Bilet 25 zł, sprzedaż biletów w Pensjonacie Joanna, ul. Sadowa 3, tel: 81 881 07 39 i na godzinę przed koncertem w Teatrze na Klepisku

Muzyczny finał Pardes Festival to tego roku koncert rewelacyjnego zespołu Bester Quartet.

20 sierpnia, sobota, godz. 21.00 na Zamku w Kazimierzu!
Bester Quartet jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 r. w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Oryginalny, odważny artystycznie repertuar oparty głównie na kompozycjach własnych, ale i opracowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego – to znak rozpoznawczy Bester Quartet. Zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej i publiczności na całym świecie.

 

Bilet 20 zł, sprzedaż: Centrum Informacji Turystycznej (9:00-17:00), ul. Rynek 15  tel. 81 88 10 709 czynne: poniedziałek - niedziela.

 

PEŁNY PROGRAM FESTIWALU


Tekst: Aleksandra Markiewicz
Oprawa graficzna festiwalu: Antonina Konopelska

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • pijany znad Grodarza
    @ harry
    Ględzisz.
    Zobacz, jacy przepiękni, zdolni młodzi.:
    [link wymoderowano zgodnie z regulaminem dyskusji]

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę