Perełka dla Muzeum Czartoryskich

Skomentuj (7)

zobacz więcej (10)

Najmłodszy oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Puławach – nawiązujące do tradycji muzealniczych księżnej Izabeli Muzeum Czartoryskich – otrzymało tej jesieni kolejną nagrodę – po ubiegłorocznych wyróżnieniach w konkursach Sybilla i Ambasador Lubelszczyzny – tytuł Perełki Lubelszczyzny.

W organizowanym od 12 lat pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego konkursie „Perły i perełki Lubelszczyzny” doceniono w tym roku działalność Muzeum Czartoryskich w Puławach, przyznając mu tytuł Perełki Lubelszczyzny. Tytuł Perły otrzymało Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.


Wyróżnienia w kategorii Perełka Lubelszczyzny otrzymał Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, a także monaster św. Onufrego w Jabłecznej. Za „Najlepszy produkt turystyczny 2010” uznano Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.


Muzeum Czartoryskich w Puławach powstało równo rok temu jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego z siedzibą w Kazimierzu Dolnym. Dzięki współpracy z Fundacją Książąt Czartoryskich i Muzeum Czartoryskich w Krakowie, a także Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, który jest właścicielem obiektów parkowo – pałacowych w Puławach, w jednej z sal pałacu Czartoryskich są prezentowane eksponaty, które gromadziła tutaj księżna Izabela, tworząc tym samym zaczątki muzealnictwa w Polsce. Pierwsze muzeum powstało tu w 1801 r. w Świątyni Sybilli, gdzie z czasem gromadzono głównie pamiątki narodowe, by eksponaty z zagranicy prezentować w powstałym w 1809 r. specjalnie w tym celu Domu Gotyckim.


Dziś oba te budynki są w remoncie, który zakończy się w 2012 r. Remontowane też będą – znajdujący się obecnie w opłakanym stanie – Dom Aleksandryjski, a także wnętrza pałacu Czartoryskich. Po remoncie – jak informuje Dorota Święcicka – Odorowska dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach – we wszystkich tych obiektach znajdą się ekspozycje Muzeum. W pałacu organizowane będą wystawy czasowe. Dom Aleksandryjski będzie miejscem edukacyjnym. W Świątyni Sybilli będzie ekspozycja stała.


- Mamy zapewnienie Fundacji Książąt Czartoryskich i jej prezesa Adama Zamoyskiego, że Świątynia Sybilli trafi do Puław taka, jaka była za czasów księżnej – mówi Dorota Święcicka - Odorowska.


Co będzie w Domu Gotyckim?
Dyrekcja na razie nie chce zdradzić tajemnicy, chociaż nie ukrywa, że pomysł na jego zagospodarowanie już jest.


Do końca remontu obiektów muzealnych będzie użytkowana tak jak dotychczas jedna sala pałacu, gdzie m. in. zobaczyć można klucz do Świątyni Sybilli z 1801 r., złoty dukat z wizerunkiem księżnej Izabeli wybity w 1772 r., czy  fraki  księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Można tu też nabyć świeżo wznowioną dzięki staraniom Muzeum książkę Gabrieli Pauszer – Klonowskiej „Pani na Puławach” prezentującą sylwetkę księżnej Izabeli.


- W czasie trwania prac remontowych będziemy przygotowywali merytorycznie wystawy i będziemy się starać o środki unijne – szacujemy, ze na urządzenie wnętrz potrzeba nam ok. 8 mln zł – mówi dyrektor muzeum.


Czy zobaczymy tu w przyszłości takie perełki kolekcji księżnej Izabeli jak chociażby „Dama z  łasiczką” Leonarda da Vinci (ok. 1490) –  jedyne dzieło tego artysty w Polsce – czy „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta (1638)? Wydaje się to niewykluczone, patrząc na efekty dotychczasowych działań muzeum.

 

Warto odwiedzić w czasie podróży do Kazimierza tę kolebkę polskiego muzealnictwa. Muzeum Czartoryskich w Puławach jest otwarte codziennie w godzinach 9-17. Ceny biletów:
normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł, rodzinny - 14 zł. W poniedziałek - wstęp wolny.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • AUska
  to u gory to moje AUska
 • AUaka
  co tam remont , co tam mlotki , takie prace kosmetyczne , tu poprawia tam podepra , zamaluja i podczepia - aby w PARKU CZARTORYSKICH - okazac piekno tego miejsca !!!!!!!!!!!!
  nie ukrywam - jest to DUMA PULAW WIELKA
  - poza PARKIM w miescie , duzo duzo ciekawych miejsc jeszcze , a poza ty atmosferaaaaaaa - po pulawsku taka codzienna , starzy zyjacy pulawianieeeeeee - z laseczka w PARKU albo w KOSCIELE
  jest tez duzo profesorow i docentow i doktorow - no bo wiecie z w PULAWACH INSTYTUTOW jest od groma , wymyslaja rozne cuda ,raz sie uda , raz nie uda - takie wymyslone madre cudo .......... a AZOTY "nitka chemiczno - techniczna" tyle tam jest insalacji kazdy chemik to zaswiadczy ze nawozy leca z kazdej ......... sa dwa most "stary i nowy " sa KOSCIOLY , kawirenki , zielen piekna , wokol ptak w ukryciu cwierka , a w uryciu zapytacie ? no bo licza cigle ptaki ;) licza licza przeliczaja , lecz nie bardzo sie udaje , no bo wiecie kazdy ptak - wolnosc kocha , jak to ptak !!!!
  a jak zlapia juz praszyne , to numerek mu sie wpina
  co za wolnosc " PTASIA KPINA " ................ tak wiec zwiedzac piekne PULAWY i nie cwierkac - to PTAKOW mowa :)
 • Dii
  Fajni ci panowie od remontu. Nie umysłem a młotem ... no, młoteczkiem.
 • przewodnik
  Ha, ha, ha oj remont, remont....
 • Redakcja
  Prace remontowe - jak widać na zdjęciach - trwają przede wszystkim wewnątrz Świątyni Sybilli.
 • przewodnik
  "Mamy zapewnienie Fundacji Książąt Czartoryskich i jej prezesa Adama Zamoyskiego, że Świątynia Sybilli trafi do Puław taka, jaka była za czasów księżnej – mówi Dorota Święcicka - Odorowska." A to Świątynię ktoś zabierze i odda czy jak to rozumieć?
 • przewodnik
  Dom Gotycki i Światynia Sybilli w remoncie? Od kiedy? W niedzielę jeszcze nie były. Ambitne plany, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Mapa

Muzea

Muzeum Czartoryskich w Puławach


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę