Na wzór księżnej Izabeli

"Żywe obrazy – moja wizja historii" – pod takim hasłem Muzeum Czartoryskich oddział Muzeum Nadwiślańskiego ogłosiło konkurs fotograficzny dla młodzieży. Termin składania prac upływa 18 lutego.

Żywe obrazy to popularna w czasach Czartoryskich parateatralna forma rozrywki, która polegała na ustawieniu grupy odpowiednio ucharakteryzowanych osób „na kształt obrazu” wybranego artysty lub podobnej prezentacji scen znanych z literatury. Takie tableaux vivants pod koniec XIX i na początku XX w były często fotografowane. Miłośniczką tego typu zabaw była Izabela księżna Czartoryska, która na Powązkach i Wołczynie organizowała inscenizacje o tematyce mitologicznej, a w Puławach – o tematyce patriotycznej. Żywe obrazy popularyzowane były przez Czartoryskich także później na emigracji – w czasie przyjęć w paryskim Hotelu Lambert.

- Przekonani, iż żywe obrazy mogą stanowić źródło inspiracji również dla współczesnej młodzieży, postanowiliśmy ogłosić konkurs fotograficzny, który ma na celu sparafrazowanie formuły i założeń tableaux vivants – mówią organizatorzy konkursu. – Interesować będą nas fotografie żywych obrazów, które ukażą uwspółcześnione, twórcze podejście do tego rodzaju przedstawiania historii. Dawna konwencja może być tylko punktem wyjścia dla Waszej wizji historii.

Zdjęcia wywołane lub nagrane na płytkę CD, ukazujące finałowe ujęcie przygotowanego przez młodzież żywego obrazu należy dostarczyć pocztą bądź osobiście do Muzeum Czartoryskich w Puławach ul. Czartoryskich 8 z dopiskiem „Konkurs” do dnia 18 lutego. Nagrody czekają.

Konkurs adresowany jest do młodzieży z powiatu puławskiego (do 20 roku życia). Więcej informacji – tutaj.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Czartoryskich w Puławach


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę