Nałęczów Perłą Lubelszczyzny 2007

Skomentuj (3)
Miasto – ogród z pierwszym sprywatyzowanym polskim uzdrowiskiem okazało się bezkonkurencyjne w czwartej edycji konkursu „Turystyczne Perły i Perełki Lubelszczyzny”.
Nałęczów został uznany za najbardziej atrakcyjną miejscowość, a Izba Leśna we Floriance koło Zwierzyńca za najciekawsze przedsięwzięcie wzbogacające turystyczną ofertę regionu. Konkurs zorganizowały: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Radio Lublin i Kurier Lubelski.

Gala konkursu odbyła się 26 października w Muzeum Lubelskim na Zamku. Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek odebrał statuetkę „Perły” od wicemarszałka Województwa Lubelskiego Jacka Sobczaka.

O zwycięstwie Nałęczowa zdecydowali w plebiscycie czytelnicy „Kuriera Lubelskiego” i słuchacze Radia Lublin. Miasto uzyskało aż 63,2 % wszystkich głosów w rankingu, wyprzedzając Lublin, Krasnobród, Kozłówkę, Puławy i Zwierzyniec.

O walorach Nałęczowa nie trzeba nikogo przekonywać. To od blisko dwóch wieków miejsce wypoczynku i nabierania sił dla kuracjuszy leczących serce i choroby układu krążenia, ale także cel popularnych weekendowych wycieczek i spacerów dla lublinian i mieszkańców regionu. Nałęczów, dzięki działaniom Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów”, stał się centrum nowego projektu skupiającego kilkanaście miast, gmin i starostw powiatowych (w tym trzy wiodące ośrodki tzw. trójkąta turystycznego: Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów) z terenu Płaskowyżu Nałęczowskiego i Powiśla, wiążących swoją przyszłość z rozwojem turystyki. Sam Nałęczów w widoczny sposób zmienia swój wizerunek na atrakcyjny ośrodek turystyczny dzięki zaangażowaniu i współpracy władz miasta oraz Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów SA. Obok remontowanych zabytkowych obiektów powstają nowe wysokiej klasy centra sanatoryjne, noclegowe i rozrywkowe. Modernizację przechodzi też Park Zdrojowy, w którym wymieniono nawierzchnię alejek, oświetlenie, ławki i wiele elementów małej architektury ogrodowej.

Nałęczów tylko w tym roku był gospodarzem kilku głośnych ponadregionalnych imprez sportowo-rekreacyjnych, skupiających tysiące uczestników i widzów. W maju były to zawody rowerowe dla profesjonalistów - Skoda Auto Grand Prix MTB i dla amatorów - Skandia MTB Maraton, a we wrześniu Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i Balonowe Mistrzostwa Polski, którym towarzyszył Turniej Gmin Krainy Lessowych Wąwozów. Poza tym nałęczowskie uzdrowisko to miejsce znaczących wydarzeń artystycznych, promujących muzykę poważną – instrumentalną i wokalną, w tym doskonale sprawdzającą się w uzdrowiskowej scenerii sztukę operową i operetkową podczas letnich festiwali „Belcanto”..

Turystyczna Perełka Lubelszczyzny 2007 przypadła Izbie Leśnej we Floriance. Tak zdecydowała kapituła konkursu, w skład której weszli przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, redakcji Radia Lublin i Kuriera Lubelskiego, Regionalnej Izby Turystyki i Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego. Izba Leśna to oryginalny ośrodek turystyki i edukacji ekologicznej utworzony przez Roztoczański Park Narodowy na bazie zagrody z zabytkową leśniczówką ordynacji zamojskiej z 1830 roku.

Kapituła postanowiła jeszcze wyróżnić organizatorów Jarmarku Garncarskiego w Łążku Garncarskim w powiecie janowskim. Jarmark, organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg” oraz mieszkańców wsi Łążek Garncarski, przywołuje w atrakcyjnej formie tradycje wypalania bogato zdobionej ceramiki sięgające XVII w.

Laureaci poprzednich edycji konkursu:
2006
Perła – Janów Lubelski;
Perełka – Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Królewski Kąt”, gm. Hrubieszów.

2005
Perła
– Kazimierz Dolny;
Perełka – Ośrodek Edukacji Regionalnej w Hołownie, gm. Podedwórze.

2004
Perła – Zamość;
Perełka – Ośrodek hotelarsko-muzealny „Uroczysko Zaborek”, gm. Janów Podlaski.
Adam Niedbał
Departament Promocji, Turystyki
i Współpracy Zagranicznej
UMWL w Lublinie

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę