Perły Lubelszczyzny 2008

Skomentuj (1)

Lokalna Organizacja Turystyczna "Kraina Lessowych Wąwozów" za Szlak Młynów Wodnych rzeki Bystrej została wyróżniona w konkursie "Perły i Perełki Lubelszczyzny" – promującym najciekawsze miejsca i najciekawsze inicjatywy na Wyżynie Lubelskiej. Kazimierz został wybrany perłą Lubelszczyzny w jednej z pierwszych edycji tego konkursu.

Lokalna Organizacja Turystyczna " Kraina Lessowych Wąwozów" to związek 10 współpracujących ze sobą w dziedzinie rozwoju turystyki gmin: Janowca, Karczmisk, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Opola Lubelskiego, Poniatowej, Wąwolnicy, Wilkowa, Wojciechowa i miasta Puławy. Jednym z jej celów jest promocja atrakcji turystycznych regionu. Za najciekawszą propozycję „Krainy Lessowych Wąwozów” uczestnicy plebiscytu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski, Kurier Lubelski i Polskie Radio Lublin uznali w tym roku oznakowany rok wcześniej Szlak Młynów Wodnych rzeki Bystrej. Trasa prowadzi wzdłuż rzeki Bystrej – praktycznie od samych jej źródeł w miejscowości Palikije do ujścia w Wiśle, której Bystra jest prawym dopływem, w miejscowości Bochotnica, a więc tuż obok Kazimierza. Na 35 - kilometrowym szlaku nadającym się do turystyki zarówno rowerowej jak i pieszej na Bystrej i jej dopływach jeszcze przed II wojną światową istniały 23 młyny, z których teraz funkcjonuje już tylko jeden w położonej niedaleko Kazimierza miejscowości Iłki. Pozostałości innych młynów w okolicach Miasteczka można bez trudu odnaleźć w Celejowie (ruiny starej papierni  Czartoryskich), a także w samej Bochotnicy, gdzie jeden z nich zamieniono na tartak.

 

Rzeka Bystra mogła służyć kiedyś za przykład uporządkowanej gospodarki wodnej i maksymalnego wykorzystania jej potencjału energetycznego. Przez ponad pięć stuleci koło wodne poruszające młyny było tu stałym elementem krajobrazu. Wyróżniony szlak oferuje więc nie tylko podróż przez urokliwe pod względem krajobrazu zakątki Lubelszczyzny, ale podróż przez historię – każdy z obiektów na szlaku został oznakowany i opisany.

Laureatami plebiscytu "Perły i Perełki Lubelszczyzny 2008" zostali Krasnobród i organizowany w Lublinie Jarmark Jagielloński. Przyznano także sześć wyróżnień. Oprócz Szlaku Młynów Wodnych Rzeki Bystrej, który kończy się w miejscowości Bochotnica – 5 km od Kazimierza, wyróżniono: rekonstrukcję słowiańskiego grodu Choina-Horodyszcze stworzoną przez Ośrodek Archeologiczny Wólka Bielecka, „kontynuowanie kresowego dziedzictwa" przez Fundację Kresy 2000, Muzeum Rowerów w Gołębiu koło Puław Józefa Konstantego Majewskiego, Karczmę Poleską w Kołaczach za stworzenie oryginalnej oferty gastronomicznej, spływy kajakowe po Bystrzycy organizowane przez lubelski MOSiR, Festiwal Trzech Kultur organizowany przez Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę