Muzeum Nadwiślańskie w Puławach

W najbliższy wtorek, 6 października odbędzie się uroczyste otwarcie nowego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym - Muzeum Czartoryskich w Puławach. Wydarzenie to uświetni koncert w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Zapraszamy!

Po 200 latach Czartoryscy powracają do Puław. Przywrócenie tego muzeum, to nie tylko powrót do pamięci o Czartoryskich, ale również o ich obecności w miejscu, które stworzyli
i któremu nadali kształt trwale wpisany w dzieje kultury polskiej. Inaugurująca otwarcie muzeum wystawa pozwoli się nam zapoznać z historią rodziny, jej działalnością polityczną oraz aktywnością na polu szeroko pojętej kultury.

Głównymi bohaterami wystawy będą Adam Kazimierz Czartoryski i Adam Jerzy Czartoryski oraz księżna Izabela z Flemingów Czartoryska, jako spiritus movens pierwszego polskiego muzeum narodowego oraz twórczyni słynnego ogrodu puławskiego. Wystawę zamknie dział poświecony doniosłej roli Wielkiej Emigracji oraz wnukom księżnej Izabeli – Władysławowi Czartoryskiemu i Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, którzy z prawdziwą pasją kontynuowali tradycje swej babki w zakresie kolekcjonerstwa i sztuki ogrodowej.

Na wystawie eksponowane będą portrety Czartoryskich, a także związane z nimi pamiątki, które użyczone zostały przez Muzeum XX. Czartoryskich w Krakowie oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Stąd też tytuł wystawy inaugurującej otwarcie Muzeum - „Czartoryscy. Powrót do Puław”.

Tak więc 6 października o godzinie 16.00 zapraszamy na uroczyste otwarcie Muzeum Czartoryskich w Puławach. Wydarzenie to uświetni koncert w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. W programie koncertu:
Piotr Czajkowski - Souvenir de Florence, Op. 70 (II i III cz.)
Antonín Dvořák - Serenada E-Dur op. 22 Larghetto
Krzysztof Penderecki – Chaconne, Agnus Dei, Serenada

Patronat honorowy nad uroczystością objęli: Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzysztof Grabczuk - Marszałek Województwa Lubelskiego, Janusz Grobel - Prezydent Miasta Puławy oraz abp Józef Życiński - Metropolita Lubelski.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Czartoryskich w Puławach


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę