Jeszcze nie w Świątyni Sybilli

zobacz więcej (23)

Muzeum Nadwiślańskie rozszerzyło się o nowy oddział. W Puławach powstało Muzeum Czartoryskich otwarte uroczyście 6 października z udziałem wielu znamienitych gości, w tym przedstawicieli rodu Czartoryskich.

Koncertem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej po dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego zainaugurowano działalność nowego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego – Muzeum Czartoryskich w Puławach. To siódma po Kamienicy Celejowskiej, Muzeum Przyrodniczym, Muzeum Sztuki Złotniczej, Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w Kazimierzu, Zamku w Janowcu i Grodzisku Żmijowiskach jednostka kazimierskiego Muzeum.

Nowa filia, która na razie zajmuje jedną z sal na parterze Pałacu Czartoryskich, nawiązuje do tradycji muzealnictwa polskiego zapoczątkowanej w Puławach. Tu właśnie w 1801 r. w Świątyni Sybilli Izabela księżna Czartoryska otworzyła pierwsze w Polsce muzeum, którego wciąż poszerzające się zbiory z czasem znalazły miejsce także w Domu Gotyckim. Była to – jak określił w swoim przemówieniu podczas uroczystości inauguracyjnej Adam Zamoyski prezes Fundacji Książąt Czartoryskich, która dysponuje zbiorami księżnej Izabeli – arka przymierza, panteon chwały i świetności Polski.

Obecne Muzeum Czartoryskich dysponuje na razie jedynie depozytami z Muzeum Czartoryskich w Krakowie.  Są to nie tylko obrazy związanych z Puławami książąt Czartoryskich, ale również między innymi osobiście zaprojektowane przez księżną Izabelę klucze do Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego. Duże zainteresowanie, zwłaszcza pań, budziła suknia Marii Amparo, córki królowej Hiszpanii, pierwszej żony Władysława Czartoryskiego na tle ogromnej reprodukcji obrazu "Bal w Hotelu Lambert". Wśród eksponatów jest także m.in. guzik Waszyngtona i drewniana szkatułka z gałązką cedru posadzonego przy jego grobie. Przedmioty zebrane przez księżną zostały podpisane tak samo, jak w wydanym przez nią katalogu – pierwszym muzealnym katalogu w Polsce. Stąd też przy niewielkim pucharku widnieje informacja, że był on własnością Karola V - chociaż dziś nie da się tego potwierdzić w żadnych źródłach.

– Ta garstka eksponatów nie przywróci do życia Muzeum w Puławach. Przed nami jeszcze długa, ale wspaniała, droga – powiedział Adam Zamoyski, podkreślając, podobnie jak wielu mówców podczas uroczystości, że to dopiero pierwszy krok w wypełnianiu testamentu księżnej Izabeli.

- Przed nami ogromne zamierzenia. Bo przecież zostały nam w parku piękne obiekty – Dom Gotycki i Świątynia Sybilli – tam, gdzie się zaczęło muzealnictwo tworzone przez księżną Izabelę. I jestem przekonany, że nam się uda te obiekty wyremontować i przeznaczyć na cele muzealne – mówił profesor Seweryn Kukuła, dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, które udostępniło salę pałacową na cele Muzeum Czartoryskich.

- Przed nami jeszcze wiele starań, by najprawdziwsze Ateny Polskie odzyskały pełen blask i należne im miejsce – mówił Jacek Serafinowicz, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego.

Otwarciu muzeum towarzyszyła promocja książki profesora Zdzisława Żygulskiego, pt. „Dzieje zbiorów puławskich”.

Nowy oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprasza zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00. Bilet normalny w cenie 6 zł, ulgowy – 4 zł. Środa - wstęp wolny.

 

Fot. Wojciech Santarek

Muzeum Nadwiślańskie

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Czartoryskich w Puławach


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę