Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki

Dzieła czołowych artystów, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Hofman, Weiss, nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Wernisaż zaplanowano na najbliższą sobotę.

"Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki!" to wystawa malarstwa polskiego z kolekcji prywatnej, która już w najbliższy weekend zostanie otwarta w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Zobaczymy na niej dzieła czołowych artystów, takich jak Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Hofman czy Weiss, nigdy wcześniej nie prezentowane publicznie.

- Zgodnie z misją Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, której założeniem jest prezentowanie zwiedzającym zbiorów prywatnych oraz upowszechnianie zjawiska kolonii artystycznych, mamy przyjemność pokazania po raz pierwszy publicznie prywatnej kolekcji malarstwa polskiego z XIX i XX wieku – czytamy w informacji prasowej. - Kolekcja powstawała od lat 70. XX wieku. Zawiera liczne prace malarzy młodopolskich, ale także dzieła artystów awangardowych oraz przedstawicieli sztuki współczesnej.


W sobotę 30 marca o godz. 13.00 odbędzie się wernisaż wystawy, na który wstęp jest wolny. Natomiast otwarcie wystawy dla zwiedzających nastąpi w niedzielę 31 marca wraz z otwarciem Galerii Wystaw Czasowych w Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego, czyli o godzinie 9.00. Zdecydowanie warto tam być.

- Kazimierz Dolny jest miejscem szczególnym, bliskim artystom od dwustu lat, dlatego prezentujemy wystawę, która dotyka niezwykle istotnego problemu, jakim jest poszukiwanie przez malarzy własnej przestrzeni. Rozumiemy ją wielorako. Wychodzimy od fizycznie określonego, konkretnego miejsca, odczytywanego jako topos Arkadii – piszą organizatorzy wystawy. - Takim miejscem dla Wojciecha Weissa była Kalwaria Zebrzydowska, dla Juliana Fałata najpierw Osiek koło Oświęcimia, później jego ukochana Bystra koło Bielska-Białej. Pokazujemy prace artystów, którzy związani byli z małymi ośrodkami zwanymi kolonią artystyczną, gdzie uciekali od zgiełku miasta, i gdzie mogli stworzyć swoją własną malarską rzeczywistość. Dawało to im poczucie wolności. Stanisław Kamocki, Stefan Filipkiewicz, Tytus Czyżewski czy Leon Wyczółkowski wyjeżdżali do Zakopanego. Czesław Rzepiński przebywał w Krzemieńcu (obecnie na Ukrainie), gdzie brał udział w Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wlastimil Hofman osiadł w przedwojennej kolonii artystycznej, jaką była Szklarska Poręba.


Kuratorami wystawy są: Dorota Seweryn-Puchalska oraz dr Seweryn Kuter. Wystawa będzie czynna od 31 marca do21 lipca 2019 w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym przy Rynku.

Organizatorzy zaplanowali także dwukrotne oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się 31 marca (niedziela) o godz. 12.00 oraz 7 kwietnia (niedziela), również o godz. 12.00.

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę