Nowa wystawa w Muzeum Nadwiślańskim

Skomentuj (3)

zobacz więcej (6)

Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Hoffman Weiss – prace czołowych artystów  malarstwa polskiego z XIX i XX wieku można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim. Wystawa „Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki” trwać będzie do połowy lipca.

Zaprezentowana w Kazimierzu kolekcja zawiera liczne prace malarzy młodopolskich, ale także awangardowych i współczesnych. Pejzaże, portrety, martwa natura, architektura, tkanina artystyczna – przekrój tematyczny zaprezentowanych na wystawie zbiorów pochodzących z kolekcji prywatnych jest spory. Wszystkie prace łączy idea miejsca.


- Rozumiemy ją wielorako. Wychodzimy od fizycznie określonego, konkretnego miejsca, odczytywanego jako topos Arkadii – mówili organizatorzy wystawy. - Takim miejscem dla Wojciecha Weissa była Kalwaria Zebrzydowska, dla Juliana Fałata najpierw Osiek koło Oświęcimia, później jego ukochana Bystra koło Bielska-Białej. Pokazujemy prace artystów, którzy związani byli z małymi ośrodkami zwanymi kolonią artystyczną, gdzie uciekali od zgiełku miasta, i gdzie mogli stworzyć swoją własną malarską rzeczywistość. Dawało to im poczucie wolności. Stanisław Kamocki, Stefan Filipkiewicz, Tytus Czyżewski czy Leon Wyczółkowski wyjeżdżali do Zakopanego. Czesław Rzepiński przebywał w Krzemieńcu (obecnie na Ukrainie), gdzie brał udział w Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wlastimil Hofman osiadł w przedwojennej kolonii artystycznej, jaką była Szklarska Poręba.


To wiąże się blisko właśnie z kwestią kolonii artystycznej, której popularyzacja – nie tylko w aspekcie Kazimierza Dolnego jest jednym z zadań Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. Zresztą i akcentów kazimierskich także na wystawie nie brakuje. Wystawę niejako otwiera obraz S. Grońskiego „Kazimierz nad Wisłą z 1905 r. który na tle kamienicy Gdańskiej pokazuje niezwykle barwny targ na rynku, ale też staje się poniekąd dokumentem zmian, jakie dokonały się w Miasteczku od tamtego czasu. Drugie dzieło to talerz z porcelany wałbrzyskiej z przedstawioną w chłodnej tonacji kamienicą Celejowską autorstwa Leszka Nowosielskiego.


Kuratorami wystawy są: Dorota Seweryn-Puchalska oraz dr Seweryn Kuter. Wystawa będzie czynna od 31 marca do21 lipca 2019 w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym przy Rynku.

 

Fragment wernisażu zobaczyć można na Facebooku.

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę