Dwa Brzegi'18: Ewa Braun

Skomentuj (1)

zobacz więcej (9)

W Muzeum Nadwiślańskim trwa wystawa "Odtwarzanie minionych światów" wybitnej polskiej scenograf laureatki Oskara za scenografię do Listy Schindlera Stevena Spielberga – Ewy Braun. Jej wernisaż odbył się podczas pierwszego dnia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi z udziałem artystki.

Ciemne wnętrza niby – sali kinowej odsłaniają niby – zwoje podświetlanych taśm filmowych z utrwalonymi kadrami z filmów, przy których realizacji pracowała Ewa Braun – wybitna scenograf i dekorator wnętrz, zdobywca Oscara.

- Zastanawiałam się, jak bym chciała zaprezentować swoją nie tak małą twórczość filmową – bo to 60 filmów – w tym 32 dekoracji wnętrz, 16 kostiumów i 10 scenografii samodzielnych. Pomyślałam, żeby może przełamać pewien schemat, który zazwyczaj towarzyszy wystawom scenograficznym, że pokazują przekroje, rzuty, perspektywy, często jest to zapis techniczny koncepcyjny, a nie ma czegoś, co zostaje jako ślad scenografii filmowej u widzów – poszczególne kadry z filmów. I taki pomysł był u podstaw tej wystawy: wstęgi filmowe w ciemności sali kinowej mówiła Ewa Braun, zanim jeszcze goście mogli wystawę zobaczyć. Otwarcie jej bowiem odbyło się w foyer muzealnym na parterze.

Wydaje się, że był to trafiony pomysł, bo dla widza ważny jest przecież efekt pracy scenografa, który obserwuje na planie filmowym: to, jak wyglądają wnętrza pomieszczeń, plenery czy kostiumy aktorów. I to wszystko można zobaczyć na kadrach z filmów, takich jak „Wielki tydzień” Andrzeja Wajdy, „Europa, Europa” Agnieszki Holland, „C.K. Dezerterzy”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Królowa Bona” Janusza Majewskiego „Kariera Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego „Zaklęty dwór” Antoniego Krauze.

Wystawa stworzona została przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Można ją oglądać w Muzeum Nadwiślańskim do 30 września.

 

Dwa Brzegi'18

 

Program filmowy Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi


Program wydarzeń i spotkań

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Harry
    tu nie chodzi o wychwalanie szpilberga czy tam jakiejś os.....ej listy jakiegoś tam szindlera.....tu chodzi o to,ze zyd przejal władze(co chameryka wykonuje polecenia zyda--bo i tak nie ma możliwości zrobienia czegokolwiek--bo nie wie jak.....szczególnie przy tak ogromnej odleglosci)i ze zyd....M...O...Z...E.....sypnie pieniędzmi+oczywiście....wiele innych spraw...w tym szczególnie politycznych
    tu o to chodzi.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę