Niepodległa od 99 lat! (wideo)

Skomentuj (40)

zobacz więcej (29)

99 lat temu po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Kazimierz celebrował tę rocznicę u stóp klasztoru w odnowionym niedawno miejscu pamięci narodowej.

Święto niepodległości w Kazimierzu ma swój ceremoniał – rozpoczyna się mszą świętą w Farze w intencji ojczyzny, a kończy wystąpieniem władz samorządowych u stóp klasztoru ojców franciszkanów. I tak też było w tym roku w 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, straży pożarnych, szkół i instytucji, partii politycznych i stowarzyszeń oraz zwykli obywatele.

Krótkie spotkanie pod murami klasztoru było okazją do modlitwy za ojczyznę, którą poprowadził tradycyjnie gwardian klasztoru franciszkanów ojciec Eliasz.

- By Polska była niepodległa, by Polska była Bogiem silna i byśmy my potrafili żyć ze sobą w zgodzie, wzajemnej jedności, jak brat z bratem – powiedział ojciec Eliasz.

 Burmistrz Kazimierza podkreślał wartość patriotyzmu dnia codziennego.

- Pamięć o ojczyźnie powinna się realizować na wielu płaszczyznach, bo historia jest bardzo ważna, ale teraźniejszość – nasza praca, poświęcenie teraz – jest również bardzo ważna. To z kolei daje możliwość dalszego, właściwego rozwoju – powiedział burmistrz Andrzej Pisula. – Musimy być radośni, gdy jest się z czego cieszyć. A przecież jest. Mamy wolną, niepodległą ojczyzną, o którą nasi przodkowie, dziadowie walczyli i którą wywalczyli. I to nie odbyło się bez ofiar – bo to miejsce naznaczone jest cierpieniem i ofiarami i naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać.

Wyrazem tej pamięci były znicze, wieńce i wiązanki kwiatów złożone pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (40)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2018? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2018.
Pokaż stopkę