W 75. rocznicę Krwawej Środy

Skomentuj (16)

zobacz więcej (22)

Przedstawiciele różnorodnych instytucji, mieszkańcy i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystościach związanych z obchodami 75. rocznicy Krwawej Środy. Kazimierz Dolny oddał cześć ofiarom tamtych dni.

Tradycyjnie, jak co roku Kazimierz Dolny uczcił pamięć wszystkich poległych, którzy zginęli podczas tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat. W rocznicę Krwawej Środy mieszkańcy Miasteczka zebrali się w klasztorze o.o. reformatów na uroczystej mszy świętej. Z kościoła uczestnicy przemaszerowali w miejsce pamięci, by oddać cześć pomordowanym.

- To jest szczególny dzień w życiu kazimierskiej społeczności – mówi poseł Krzysztof Szulowski. – Wspominamy naszych przodków, którzy zostali zamordowani przez Niemców w listopadzie 1942 roku. Wspominamy naszych przodków i pomordowanych, ponieważ pamięć o historii i bohaterach to fundamenty naszego państwa. Nie byłoby zdrowej, silnej, niepodległej, dumnej Polski, gdyby nie zdrowe fundamenty.

W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy wraz z przedstawicielami instytucji, m.in. Urzędu Miasta, Banku Spółdzielczego, przedszkola oraz miejscowych szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród przybyłych gości pojawili się także m.in. poseł Krzysztof Szulowski, przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urzędu Marszałkowskiego, Polskiej Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. Św. Anny, Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego i wielu innych.

- Dziękuję księżom za odprawioną mszę świętą, za znakomitą homilię i piękne słowa – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Myślę, że te słowa wypowiadane w bardzo łagodny sposób, ale jednocześnie mocny, zapadną w głębię serca. Naszym obowiązkiem jest to, abyśmy pamiętali o historii i przekazywali ją najmłodszym pokoleniom. Wielka praca czeka nas wszystkich, zarówno nauczycieli, jak i rodziców czy dziadków, bo musimy przypominać o naszej historii, a także uczestniczyć i zachęcać młodzież do uczestniczenia w takich wydarzeniach jak to dzisiejsze.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • wnuczka
  Nie zrozumieliśmy się, chodziło mi o to że jezeli będzie tylko władza i przedstawiciele najwazniejszych instytucji w miescie ,będą mówić tylko do siebie. Nie będzie młodzieży bo rocznica wypada w sobotę i nikt nikogo nie zmusi tymbardziej nie zachęci ,bo przecież JEST WOLNE . Niestety kolejne rocznice będą jeszcze bardziej puste, bez łzy wzruszenia i żalu. Jest tak że kiedyś ludzie mieli inne wartości ,teraz mamy tylko wymagania i każdy każdego musi do czegoś zachęcić bo inaczej to niestety ! taki Świat Reklamy .
 • Redakcja
  @Pijany znad Grodarza. Komentarz z linkiem musieliśmy niestety usunąć. Dura lex, sed lex.
 • wnuczka
  To już 75 rocznica,coraz mniej ludzi ktorzy bezpośrednio w ten koszmarny dzień stracili najbliższe im osoby,zostalismy my wnuki,prawnuki i zmieniająca się władza,jezeli my nie pamiętamy nie wymagajmy od władz innej postawy, oni spełniają tylko swój "psi obowiazek", żeby być, jedni lepiej inni gorzej ale są.
  • pamięć pomordowanym
   Nie zgadzam się. Ktoś to organizuje i powinien dbać o formę przebiegu. Jest dużo innych uroczystości np. państwowych, środowiskowych itp. do politycznej afirmacji. Uroczystość poświęcona ofiarom i pomordowanym powinna być pozbawiona tych elementów, bo uczestników będzie coraz mniej, a i wzór dla młodzieży i zachęta wątpliwe. Tu powinno dominować skupienie, refleksja, wrażliwość itp.
   Tak jak napisałem poprzednio. Chwała tym, co przybyli, łącznie z burmistrzem, posłem itd. itp. tylko politykę i pouczanie zostawmy na inne okazje. Wystarczą krótkie odniesienia do tamtych wydarzeń i tamtych ofiar z przesłaniem dla nas.
  • pijany znad Grodarza
   @
   pamięć pomordowanym
   Żeby sformułować " przesłanie" wpierwej należy omówić i pouczyć. Bez politycznego zadęcia NIE DA SIĘ.
 • pamięć pomordowanym
  Uroczystości poświęcone pamięci ofiar i pomordowanych w czasie takich strasznych wydarzeń, to nie miejsce na polityczny happening i polityczną propagandę. Panowie politycy i za takich się mieniący, lokalni i przyjezdni, przybywajcie jak najliczniej, promujcie się, ale w sposób właściwy, najlepiej skupieniem, milczeniem i czcią. Polityczna propaganda przy tej okazji zniesmacza i zniechęca.
  ps. na prawdę nie politycznie czy też stronniczo, z ciekawości wpisałem losowo Kr. Sr. 2013 i ..... różnicę widać
 • Kazik
  Chłopaki z BCh wykastrowali 3-ch z Ostlegionen przy moście na Kurówce za usiłowanie gwałtu na 3-ch Polkach o czym wspominał na spotkaniu kombatanckim w Starostwie w Puławach Komendant BCh por. Edward Stachyra( "Zagrody") 16.04.2013. Biorący udział w tamtejszej pacyfikacji Ostlegionen 791 (wraz z Austriakami z SS) to Legion Turkiestański. Nieliczni świadkowie może pamiętają te "mongoidalne" buzie ? Linku nie podam - BO NIE WOLNO. Wpiszcie na Google "honbu tsunami renmi puławy 16.04.2013 por.stachyra edward" dowiecie się więcej
 • pijany znad Grodarza
  Redakcjo. Proszę nie kasować.

  [link wymoderowany]
  • z miasta
   Do Redakcji:Bez komentarza
   "Niektóre posty zostały usunięte. Przypominamy o niewstawianiu linków do komentarzy".
  • pijany znad Grodarza
   Obejrzałes go ?. Warto, bo to historia Kazimierza i okolic.
  • Harry
   DROGI PIJANY.....to prawdopodobnie jest J E D Y N E miejsce,gdzie moderator może udowodnić sobie....ze tez cos może...i tu chyba o to chodzi!!
 • z miasta
  O jakiej modlitwie mówicie.To bezczelna nachalna partyjna propaganda .Garstka ludzi która przyszła na uroczystości. Ludzie są zniesmaczeni tym promowaniu przez kościół Pisuli (PSL-PiS) i całej wierchuszki PO -PiS.
  Dla tych politykierów nie ma miejsca dla zwykłych ludzi.
  • faber
   Maja czas to niech przyjezdzaja z Pulaw na obchody rocznicowe. Niech sie promuja jak czuja ze to wazne. Nie rozumiem o co ci chodzi. Po to sa rocznice i odsloniecia tablic zeby politycy sie promowali. Oczywiscie mowie o ich punkcie widzenia a nie o potrzebie zwyklych ludzi.
 • Mieszkaniec
  Nasz wójt to ma gadane. Nic tylko zabrać mi mikrofon. Ośob coraz mniej, więc wasza praca panie wójcie, jako nauczycieli, słabe efekty przynosi. Uroczystość się odbyła, politycy kwiaty złożyli. Gdyby nie te uroczystości cóż by oni robili?
  • Ucestnik
   Pragnę Pana zapytać, czy Pan był razem z nami, uczestniczył w uroczystości, modlił się za pomordowanych, czy tylko komentuje to co robią inni?
  • Mieszkaniec
   Oczywiście, że nie byłem. Jest to wyraz mego sprzeciwu wobec poczynań naszego wójta i naszych władz. W swojej wypowiedzi odniosłem się jedynie to słów wójta przytoczonych w poście. Cieszę się, że wysoko ocenia słowa księdza... Może doczekam się w końcu, że odejdzie od tej nauczycielskiej retoryki.
   Pan wójt ma wiele zapewne problemów. Ten, który widać niemal w każdym jego "przemówieniu" dotyczy manii oceniania wszystkich-taka nauczycielska maniera. Niestety sam ma problem z krytycznymi ocenami wobec siebie a raczej wobec swoich poczynań.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę