Kazimierz uczcił rocznicę niepodległości

Skomentuj (4)

zobacz więcej (28)

To już 98 lat, jak możemy się cieszyć faktem politycznej niezależności. I właśnie tę wolność Kazimierz świętował jak zwykle w przestrzeni miejskiej pomiędzy dwoma świątyniami.

Listopadowy szary dzień – podobnie bezlistny i siwy jak 98 lat temu. I podobnie radosny. Mamy się z czego cieszyć – po 123 latach niewoli już prawie tyle samo czasu znowu istniejemy w świadomości świata jako odrębne państwo.

- Wolność nie jest nam dana, ale zadana – powiedział, cytując Jana Pawła II burmistrz Andrzej Pisula pod murami Klasztoru w kazimierskim miejscu pamięci narodowej – i z tej zadanej wolności będziemy rozliczani z tego, w jaki sposób jesteśmy w stanie wykorzystywać tę wolność dla dobra naszej ojczyzny, tej szeroko rozumianej ojczyzny europejskiej, ojczyzny szerzej rozumianej – naszej polskiej, ale również tej małej ojczyzny – naszego środowiska kazimierskiego, w którym przyszło nam żyć, w którym przyszło nam ze sobą współpracować, w którym – tak jak dzisiaj – przyszło nam również się modlić o to, by ta współpraca przynosiła owoce, żebyśmy umieli rozwiązywać problemy, a nie stwarzać problemy, żebyśmy umieli wspierać się, chociaż również trzeba czasami spierać się w dobrej wierze, ale żeby w wyniku tych sporów powstawały alternatywy wokół problemu, który chcemy rozwiązać, żeby można było pójść jedną czy drugą drogą, ale dojść do celu.


To jesienne święto kazimierzacy celebrowali tradycyjnie mszą świętą w Farze, by potem przejść kolumną marszową pod mury Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej, gdzie w asyście pocztów sztandarowych ochotniczych straży pożarnych, szkół i instytucji złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

 • Redakcja
  Jeden z wpisów został usunięty. Prosimy o komentarze zgodne z regulaminem.
 • Braciak
  Lewandowski z Grosickim pieknie ucczcili swieta. Cala ekipa super zagrala dla niepodleglej i wolnej daj Boze ciale Polski.
  • pepeg z gummy, nieslubnny syn wodza Azte...
   co ma jedno do drugiego kaszlaca glupstwa gimbazo?
  • Ulka - Kazimierz
   Co ma jedno do drugiego - bardzo wiele. Naprawdę Z takiej piłki możemy być dumni!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę