Narodowe Czytanie: „Lalka” Bolesława Prusa

Skomentuj (15)

Już po raz czwarty cała Polska czyta wielkie dzieła rodzimej literatury. W naszym regionie uhonorowana w ten sposób "Lalka" Bolesława Prusa w szczególnej oprawie czytana będzie na zamkach po obu stronach Wisły – zarówno w Kazimierzu, jak i Janowcu.

Już po raz czwarty cała Polska czyta wielkie dzieła rodzimej literatury.  Po „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza i dziełach Aleksandra Fredry i "Trylogii" H. Sienkiewicza przyszedł czas na kolejne arcydzieło – „Lalkę” Bolesława Prusa. W naszym regionie powieść ta w szczególnej oprawie czytana będzie na zamkach po obu stronach Wisły – zarówno w Kazimierzu, jak i Janowcu.

 

W naszym regionie Narodowe Czytanie Lalki rozpocznie się w najbliższy weekend w Janowcu, gdzie 38 lat temu realizowane były zdjęcia do serialu będącego adaptacją tej powieści Bolesława Prusa. 5 września w godzinach 12.00 – 14.00 na janowieckim Zamku w sali budynku bramnego „Lalkę” Bolesława Prusa czytać będą studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Puław i Świdnika, mieszkańcy Janowca i oczywiście wszyscy chętni. Imprezie towarzyszyć będzie niewielka wystawa poświęcona czytanej książce i jej autorowi oraz filmowi zrealizowanemu w Janowcu na jej motywach. Do wspólnego czytania zapraszają Muzeum Nadwiślańskie, oddział Zamek w Janowcu i Gminna Biblioteka Publiczna.

Także 5 września w Puławach o godzinie 16.00 „Lalka” B. Prusa będzie czytana na Skwerze Niepodległości. W ramach imprezy odbędzie się inscenizacja wybranych fragmentów utworu Prusa w wykonaniu aktorów amatorów w strojach z epoki, czytanie przygotowanych fragmentów przez zaproszonych VIP-ów, a także przez wszystkich chętnych.

Każdy, kto przyjdzie ze swoim egzemplarzem "Lalki", otrzyma pamiątkowy stempel przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP, pod patronatem którego organizowana jest akcja Narodowego Czytania. Będzie także okazja do wymienienia się swoimi książkami w „Składzie Książek Wokulski”. Przewidziano liczne atrakcje dla całych rodzin, między innymi foto-retro.

Kazimierz na czytanie „Lalki” zaprasza na Rynek następnego dnia w niedzielę. 6 września z Rynku o godzinie 13.00 wyruszy „8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego” na Zamek, gdzie odbędą się pokazy musztry i pokazy strzeleckie. W klimacie Księstwa Warszawskiego fragmenty „Pamiętnika starego subiekta” i inne fragmenty utworu Prusa czytać będą mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Zakończenie imprezy o godzinie 16.30.

Program Narodowego Czytania "Lalki" w Kazimierzu:


Godz. 13.00 - Rynek

- przemarsz „8 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego” z kazimierskiego Rynku na Dziedziniec Zamkowy

Godz. 13.30 - Zamek
- „ 8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego”
(wejście pododdziału, przeformowanie do bitwy, ładowanie na dwanaście temp, salwa, przeformowanie zmiana frontu, ładowanie dowolne, salwa, atak na bagnety, zatrzymanie przeformowanie, ładowanie na dwanaście temp, formowanie do odparcia kawalerii (jeża, czworobok nie damy rady ustawić zbyt mała grupa i brak miejsca), formowanie, salwa, rozwiniecie do tyraliery zależy od miejsca, odparcie kawalerii, zwiniecie tyraliery, ładowanie n 12 temp, salwa (liczba elementów zależy od czasu - do 30 minut) – pokaz dynamiczny.

Godz. 14.00 - Zamek

- „Lalka” Bolesława Prusa – „Z pamiętnika Rzeckiego” fr.
Godz. 14.20 - Zamek
- „ 8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego”
Musztra pojedynczego żołnierza i plutonu (zwroty w miejscu, marszu, zachodzenia, obroty, musztra rotami, musztra z bronią, na zakończenie ładowanie na dwanaście temp i salwa (20 do 30 minut) - pokaz statyczny.
- przerywnik muzyczny

Godz. 14.50 - Zamek
- „Lalka” Bolesława Prusa – „Zamek w Zasławiu” fr.
- przerywnik muzyczny

Godz. 15.20 - Zamek
 - „Lalka” Bolesława Prusa – „Z pamiętnika Rzeckiego” fr.

Godz. 15.40 - Zamek
- „ 8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego”
Pokaz wyposażenia żołnierza (mundur, elementy charakterystyczne munduru, barwa i jej znaczenie, wyposażenie, broń, zawartość plecaka żołnierza – pokaz z omówieniem, prezentacja pułku (około 20 minut). Potem możliwość indywidualnej rozmowy oglądania sprzętu, wyposażenia (może jak ktoś poprosi damy strzelić) – do zakończenia.

Godz. 16.30 - Zakończenie

 

Skomentuj


Dodane komentarze (15)

 • Ulka
  @Szok - jednak nie masz racji. Masłowska i Kuczok nie są w kanonie lektur obowiązkowych. A "Pan Tadeusz" i "Kordian" jak najbardziej. A Hannę Krall polecam - rozprawia się z naszymi polskimi mitami narodowymi - pokazuje jacy jesteśmy, a jacy za wszelką cenę chcielibyśmy być - niestety post factum ;-)
 • pijany znad Grodarza
  @ Ludwik M>
  Teresy :"których używali komuchy wobec tych co obalili komunę po 1989r.dokładnie o tym pamiętam" i
  Twoje :" sitwa z PO i PSL .....Nie róbcie więc ludziom wody z mózgu oszołomy!!!" maja te same KORZENIE. Nimi są prostacka ZŁOŚĆ.
 • szok
  Przestrogi dla Polski jakże aktualne '' Panowie! widzieliście, że z upadkiem Polski was czekają losy najsroższe, że wasza duma, wasze łakomstwo, wasze niezgody i wspólne zawiści do tej niedoli przyprowadziły Ojczyznę. Przez zniewagę praw, przez zgwałconą w wszystkich sądach sprawiedliwość zniszczyliście w szlachcie wyniosłość ducha, męstwo, odwagę, stałość w przedsięwzięciu i miłość wolności. Zatraciliście własny Polaków charakter, nadając szlachcie podłość, wszystkiego bojaźń i na bezprawie i niesprawiedliwość zupełną nieczułość.

  Czas upamiętania waszego. Czas, abyście wrócili prawu dzielność. Bo was gwałt pogrąży. Starajcie się, nie mogąc już nadać duszy tym, którzy się z wami postarzeli, abyście tej duszy nie kazili w młodzieży.

  Nie wiążcie się, nie służcie nigdy despotom, którzy was tylko łudzą, ale łączcie się, służcie zawsze waszej Ojczyźnie, która was nigdy nie zawiedzie, która i wam i dzieciom waszym odda wdzięczności sławę. Pamiętajcie, że te nęcenia was przez despotów do siebie, ich grzeczność, to bratanie się z wami nie trwa dłużej, tylko dopokąd was potrzebują. Doświadczyliście przy ostatnim rozbiorze kraju, jakie wam podłości czynili. A skoro dopięli swojej dumy, otrzymawszy z rąk waszych swojego gwałtu formalność, zaraz w kim najwięcej nikczemności znaleźli, na tego z największą pogardą patrzali''
 • szok
  zamiast tych ''lektur '' Dorota Masłowska
  Wojna polsko

  ruska pod flagą biało

  czerwoną


  Wojciech Kuczok
  Gnój
  lepiej żeby przeczytali Trylogię Sienkiewicza .Może zamiast Hanny Krall Przestrogi dla Polski- Staszica?
 • Ludwik M.
  Stały komentatorze znad Grodarza. Ja widzę różnicę, ale nie bywam pijany to może dlatego!A droga Tereso - za komuny Lalkę się czytało i "przerabiało". Niestety?
 • Ulka
  @Szok, podasz przykłady tych wyrzuconych z kanonu polskich patriotycznych lektur? Rozumiem, że teraz mamy w kanonie tylko niepatriotyczną "rozp....hę", czyli na poziomie ponadgimnazjalnym n przykład "Dziady cz.3" A. Mickiewicza, "Kordiana" J. Słowackiego "Pana Tadeusza" wspomnianego Mickiewicza Adama itp. ;-)
 • Tadek
  Dziecko wykazało się żelazną logiką i bystrością umysłu. Poza tym w wieku 15 lat wiedziało, co to jest Mars. Tylko pochwalić! :)
 • szok
  Tadek -historyjka autentyczna .Po jednym z muzeów w pewnym dworku oprowadza młodzież gimnazjalną przewodnik.15letnia pannica podchodzi do portretu Reya i czyta
  Mikołaj Rey -ziemianin
  hmm po co to pisać ? przecież wiadomo że nie Marsjanin .
 • szok
  Nic już nie pomoże ,to pokolenie ''analfabetów'' My czytaliśmy chętnie a teraz internet i gry pożarły mózgi młodzieży ,oni niczego nie będą czytać .Po ''obaleniu'' komuny wszyscy się śmiali z Bolka że książki w ręku nie miał ,oprócz ksiązki telefonicznej a tu minęło parę latek i mamy to co mamy .PO i PSL są winni wyrzuceniu polskich patriotycznych lektur ,wstydzą się ich czy co ? nie rozumiem tego bo nawet komuniści nie zrobili takiej rozp....hy w szkołach
 • pijany znad Grodarza
  Nie widzę różnicy miedzy @ Ludwik M. a @ Teresą.
  Proponuję byście Oboje " Lalkę" przeczytali.
 • Teresa
  Ludwiku zapoznaj się uważnie z sensem wpisu a potem używaj inwektyw,których używali komuchy wobec tych co obalili komunę po 1989r.dokładnie o tym pamiętam.Skoro lektura jest nieobowiązkowa to ilu uczniów pójdzie do biblioteki i ją przeczyta?
 • Ludwik M.
  Nikomu sitwa z PO i PSL nie zabrania pójść do biblioteki w Kazimierzu (ul. Lubelska, na dole Ośrodka Zdrowia) i wypożyczyć jedną z kilku tysięcy książek. Nie róbcie więc ludziom wody z mózgu oszołomy!!!
 • Tadek
  Zacytuję mojego kolegę z matury ustnej z polskiego: na pytanie "kim był Wokulski" odpowiedział, że "Wokulski- jak zapewne wszyscy wiemy- był szyldwachem u Szlangbauma" :)
 • Ulka
  Bez przesady. Dajmy spokój polityce. Wg mnie kanon lektur także na poziomie ponadgimnazjalnym należałoby nieco odkurzyć, choćby po to, żeby uczniowie w końcu zaczęli czytać.
 • Teresa
  Większość klasyki literatury polskiej sitwa PO, PSL wykreśliła z lektur szkolnych.Tak działa III RP,co polskie to w odstawkę.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę