Brat naszego Boga

Skomentuj (5)

zobacz więcej (6)

Niełatwo jest przełożyć trudne i głębokie dzieło na język zrozumiały dla każdego odbiorcy. Sztuka ta udała się jednak znanemu aktorowi, Arturowi Dziurmanowi, którego adaptację dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” przedstawiono w sobotę na kazimierskim Zamku.

Sobotni spektakl w reżyserii Artura Dziurmana to sztuka niezwykła. Ciężki, filozoficzny dramat opowiadający o bracie Albercie Chmielowskim został wystawiony przez aktorów z Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego oraz Stowarzyszenia Scena Moliera. Artyści zrzeszeni w tych dwóch organizacjach dzięki ciężkiej pracy oraz udziale w licznych warsztatach i zdobywaniu doświadczenia poprzez zagranie ponad stu sztuk osiągnęli poziom prezentowany przez aktorów zawodowych.

W „Bracie naszego Boga” przenikają się trzy dziedziny sztuki: film, muzyka i teatr. Sceny odgrywane na Zamku przez aktorów, były uzupełniane wyświetlanymi fragmentami filmów. Całości towarzyszyła muzyka, która nadawała klimatu i charakteru oglądanej sztuce. Aktorzy nie bali się bezpośredniego kontaktu z publicznością, czyniąc przestrzeń między rzędami krzeseł przedłużeniem sceny.

Sobotni spektakl zaprezentowany na dziedzińcu kazimierskiego Zamku udowodnił, że miejsce to jest otwarte na różne formy aktywności kulturowej. Na malowniczym wzgórzu zamkowym w późnych godzinach wieczornych, gdzie cienie aktorów pojawiały się na zabytkowych murach, sztuka Artura Dziurmana z pewnością oferowała więcej wrażeń, niż spektakle wystawiane we wnętrzach teatrów.

 

Tekst i foto: Katarzyna Gurmińska

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • krystyna
  Sztuka jest o nas , o ludziach , o naszym postrzeganiu potrzeb drugiego człowieka, o tym że odwracamy się od innych, że udajemy że nie widzimy krzywdy i zła które jest wokół , że otaczamy się rzeczami często ekskluzywnymi które zasłaniają nam innych. To tak pokrótce, tak zrozumiałam ja prosta kobieta.Fakt sztuka jest trudna i wiem że Ty Stary trochę sobie kpisz ale ja naprawdę dopiero w sobotę zrozumiałam o co w niej chodzi i być może moje jej zrozumienie nie jest takie zupełne ale czy musi być? Ważne że dotarła, że po swojemu jakoś ją przeżyłam.
 • stary
  A o czem ta sztuka bom pojac nie mogl? moglby kto z zachwyconych wytlumaczyc mnie staremu?
 • krystyna
  Nie ,nie ...spektakl jak pisałam w dziale " Co robić w weekend 5-6 września" był czytelny, zrozumiały dla przeciętnie inteligentnego widza, za takiego się uważam. Znałam tę sztukę, spodziewałam się trudnego spektaklu. Okazało się że widowisko trafiło do mnie. Niestety poleglam w walce z aurą...zmarzłam.
 • ojojoj
  ten dramat to faktycznie dramat, trzeba duzo samozaparcia i umiec robic madre miny by nie wypasc fatalnie na widowni
 • Gosia
  No i proszę. Zamek żyje i zaczyna mieć bogatą i różnorodną ofertę !

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę