Sienkiewicz zawitał do dworu z Moniak (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (35)

Po raz trzeci z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego cała Polska uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania. Tym razem po Mickiewiczu i Fredrze przyszedł czas na Sienkiewicza.

Zanim w Janowcu miłośnicy Sienkiewicza usiedli, by posłuchać "Trylogii", Amatorski Teatr Uniwersytetu Trzeciego Wieku działający przy Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" przypomniała w formie barwnego spektaklu biografię pisarza we wnętrzach dworu z Moniak. Spektakl wyreżyserowała Irena Pilaszewska, która jest jednocześnie autorką choreografii i scenografii. Opracowanie literackie: Zofia Swinarska.

Nagle pokoje XVIII wiecznego sarmackiego dworku chorążego żytomierskiego Jakuba Wierzbickiego zapełniły się postaciami w strojach z epoki Henryka Sienkiewicza. Gwar rozmów, pieśni a nawet tańce sprawiły, że janowiecki dwór… ożył.

Po spektaklu goście zostali zaproszeni wprawdzie nie do dworskiej biblioteki, ale do reprezentacyjnego do salonu z kominkiem, by czytać i słuchać dzieł Sienkiewicza.

- Czytanie we dworach to była część kultury, rozrywki, w ten sposób spędzano czas – mówi Magdalena Fijoł, główny specjalista ds. edukacji w Muzeum Nadwiślańskim oddział Zamek w Janowcu. – Wtedy czytanie było jedną z najważniejszych aktywności w ciągu dnia. Powodowało, że ludzie byli razem – i dla towarzystwa i dla rozwoju.

W akcję Narodowego Czytania włączyła się również KOKPiT Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym. „Trylogię” czytały osoby znane w środowisku kazimierskim, m.in. Marcin Pisula, radny Rady Powiatu Puławskiego.

 

Za rok - podczas Narodowego Czytania 2015 - prezentowana będzie "Lalka" Bolesława Prusa.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę