Sienkiewicz zawitał do dworu z Moniak (video)

Skomentuj (1)

zobacz więcej (35)

Po raz trzeci z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego cała Polska uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania. Tym razem po Mickiewiczu i Fredrze przyszedł czas na Sienkiewicza.

Zanim w Janowcu miłośnicy Sienkiewicza usiedli, by posłuchać "Trylogii", Amatorski Teatr Uniwersytetu Trzeciego Wieku działający przy Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika" przypomniała w formie barwnego spektaklu biografię pisarza we wnętrzach dworu z Moniak. Spektakl wyreżyserowała Irena Pilaszewska, która jest jednocześnie autorką choreografii i scenografii. Opracowanie literackie: Zofia Swinarska.

Nagle pokoje XVIII wiecznego sarmackiego dworku chorążego żytomierskiego Jakuba Wierzbickiego zapełniły się postaciami w strojach z epoki Henryka Sienkiewicza. Gwar rozmów, pieśni a nawet tańce sprawiły, że janowiecki dwór… ożył.

Po spektaklu goście zostali zaproszeni wprawdzie nie do dworskiej biblioteki, ale do reprezentacyjnego do salonu z kominkiem, by czytać i słuchać dzieł Sienkiewicza.

- Czytanie we dworach to była część kultury, rozrywki, w ten sposób spędzano czas – mówi Magdalena Fijoł, główny specjalista ds. edukacji w Muzeum Nadwiślańskim oddział Zamek w Janowcu. – Wtedy czytanie było jedną z najważniejszych aktywności w ciągu dnia. Powodowało, że ludzie byli razem – i dla towarzystwa i dla rozwoju.

W akcję Narodowego Czytania włączyła się również KOKPiT Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym. „Trylogię” czytały osoby znane w środowisku kazimierskim, m.in. Marcin Pisula, radny Rady Powiatu Puławskiego.

 

Za rok - podczas Narodowego Czytania 2015 - prezentowana będzie "Lalka" Bolesława Prusa.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę