Narodowe Czytanie: „Trylogia” Sienkiewicza

Skomentuj (1)

Już po raz trzeci na terenie całej Polski będzie miało miejsce Narodowe Czytanie. Do akcji tradycyjnie włącza się Kazimierz Dolny. Tym razem posłuchamy „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowaną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tego jednego wrześniowego dnia, w sobotę, 6 września, w dużych miastach, małych miasteczkach i maleńkich wsiach posłuchać możemy dzieł wybitnych polskich pisarzy. Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W roku ubiegłym czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. W najbliższą sobotę będziemy wspólnie czytać „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

- W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza – pisze Prezydent Bronisław Komorowski na stronie Prezydent.pl - W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Kazimierz Dolny do akcji wspólnego czytania włącza się co roku. Tym razem specjalną ofertę przygotowały dwie instytucje. Jedna to Muzeum Nadwiślańskie, które zaprasza wszystkich chętnych do oddziału Muzeum Zamek w Janowcu, gdzie 6 września, o godzinie 15.00 rozpocznie się Narodowe Czytanie.

- Czytanie „Trylogii” będzie dodatkowo wzbogacone scenami z życia Henryka Sienkiewicza w wykonaniu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy POK „Dom Chemika” w Puławach – czytamy na stronie Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Będzie to również dodatkowa atrakcja dla turystów, którzy tego dnia odwiedzą oddział Muzeum Zamek w Janowcu i będą mogli sami czytać „Trylogię”. Dzięki specjalnie na ten dzień przygotowanemu programowi artystycznemu zwiedzający dowiedzą się o ciekawych epizodach z życia wieszcza. Zapraszamy!

 

Drugim miejscem, gdzie w najbliższą sobotę będziemy mogli posłuchać dzieł Sienkieiwcza to oczywiście Biblioteka Publiczna - Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. Start już o godzinie 10.00. Spotkanie ma charakter otwarty, tak więc przyjść może każdy. Miejsce: Biblioteka Miejska w Kazimierzu, ul. Lubelska 32/34.

 

- Każdy kto kocha książki i pragnie uczestniczyć w tym kulturalnym wydarzenium, może przyjść z przygotowanym fragmentem ulubionego utworu Henryka Sienkiewicza i odczytać go podczas spotkania - mówi Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. - Zapraszamy zarówno mieszkańców gminy Kazimierz Dolny, jak i turystów.

 

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę