Pardes Festival - Spotkania z Kulturą Żydowską już za 3 miesiące!

Skomentuj (4)

Za 3 miesiące spotykamy się na Pardes Festival - Spotkaniach z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym. W klimacie późnego lata, od 16 do 21 sierpnia, zapraszamy na bogaty, interdyscyplinarny program wydarzeń festiwalowych przywracający wielokulturowe bogactwo Kazimierza Dolnego, odkrywający duchowe i materialne dziedzictwo Lubelszczyzny, Polski i Europy.

Zapraszamy na spacery tematyczne w Muzeum Nadwiślańskim, warsztaty wycinanki żydowskiej, prezentacje multimedialne, pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych, koncerty festiwalowe w różnych lokalizacjach Miasteczka. Zapraszamy na inaugurację festiwalu do Synagogi we wtorek 16 sierpnia o godz. 17.00 – w programie m.in. koncert (wstęp wolny). W środę festiwalową, 17 sierpnia, świętujemy w Pensjonacie Folwark Walencja Popołudnie ze Śliwką, a 21 sierpnia (niedziela) wyruszymy na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej.

Cyklem, na który chcemy zwrócić Państwa uwagę, będzie prezentacja tematyki żydowskiej wpisanej w historię i przestrzeń kilku wybranych miast: Lublina, Łodzi, Poznania, Leszna i najmniejszego miasta wojewódzkiego okresu międzywojnia — Nowogródka.

I choć program festiwalu koncentruje się na tradycji i kulturze żydowskiej, to i tego roku podejmujemy tematykę wybranej mniejszości etnicznej zamieszkującej Polskę.  Wyruszymy w podróż śladami Łemków: tradycji i kultury łemkowskiej, która stała się ważnym elementem krajobrazu kulturowego Polski. Zapowiada się wiele atrakcji!

Realizacja tak bogatego programu nie byłaby możliwa bez współpracy z instytucjami kazimierskimi. Pięknie dziękujemy Urzędowi Miasta i osobiście Panu Burmistrzowi, Andrzejowi Pisuli, Kazimierskiemu Ośrodkowi Kultury, Promocji i Turystyki i Centrum Informacji Turystycznej, Synagodze kazimierskiej, Muzeum Nadwiślańskiemu i Domowi Architekta SARP. Niezawodnym partnerem od pierwszej edycji festiwalu jest Pensjonat Folwark Walencja, a do grona partnerów festiwalowych dołączył tego roku Teatr na Klepisku w Skowieszynku i Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”. A Piekarnia Sarzyński uraczy festiwalowych gości smakowitymi śliwkowymi wypiekami.

Portal KazimierzDolny.pl jest patronem medialnym Pardes Festival. Szczegóły programu ujawniamy krok po kroku!


Tekst: Aleksandra Markiewicz,
dyrektor programowy Pardes Festival
Projekt graficzny: Antonina Konopelska

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • ała Lodz
  Ja się zastanawiam, jak się teraz czują mieszkańcy Kazimierza, którzy głosowali na PiS.
  Sama idea festiwalu łączącego brzegi jest widać całkowicie obca obecnym rządzącym. Do tego "niedobrozmianowa" Grażyna Torbicka. To było dla "dobrozmianowców" nie do przełknięcia.
 • ala
  Kazimierz bez "Dwóch Brzegów"? Nie wierzę.
  • nik
   Przeczytaj dzis Dziennik Wschodni. Sponsorzy sie wycofali przez rzadowa polityke milosci do wszystkiego co nie koscielne. Na Rydzyka kase daja. Festiwal mie ma kasy. Juz po nim.
 • Z brzegu
  A PIS wykańcza właśnie dwa brzegi. Dobrze, że chociaż ten festiwal będzie. Parę groszy wpadnie do kieszeni wynajmujących i sklepikarzy. Po dwóch brzegach pozostanie pustka.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę