Na organach i na trąbce

zobacz więcej (13)

Koncertem Bogdana Narlocha (organy) i Romana Grynia (trąbka) rozpoczął się Kazimierski Festiwal Organowy. To 47. edycja imprezy, która choć przez lata zmieniała swoje nazwy, to zawsze  jej głównym bohaterem były kazimierskie organy.

Kazimierskie organy za rok będą obchodzić swój okrągły jubileusz. Po raz pierwszy zabrzmiały w farze w roku 1620. Ich konstruktorem był Włoch zamieszkały w Kazimierzu – Szymon Liliusz. Mają 36 rejestrów, dwie klawiatury ręczne i jedną nożną, a także rejestr kotłów i dzwonków. Poszczególne głosy są uruchamiane mechanicznie za pomocą metalowych cięgieł.

W czasie swojego istnienia przeżywały lepsze i gorsze lata, ale wciąż możemy podziwiać ich piękno – nie tylko szafy organowej, ale także renesansowego kolorytu dźwiękowego. Najpełniej – w czasie Kazimierskiego Festiwalu Organowego, który rozpoczął się właśnie w kazimierskiej farze koncertem Bogdana Narlocha (organy) i Romana Grynia (trąbka) i odbywać się będzie regularnie przez wszystkie soboty lipca i sierpnia o godzinie 19:30. W programie Kazimierskiego Festiwalu Organowego dominować będzie muzyka mistrzów baroku, w tym – Bacha, którego utwory będą obecne podczas prawie każdego koncertu.

Program pozostałych koncertów w ramach Kazimierskiego Festiwalu Organowego 2019:

13 lipca: Johannes Fiedler (Niemcy) – organy
20 lipca: Piotr Rojek - organy i Monika Piechaczek – sopran
27 lipca: Pavel Svoboda (Czechy) – organy
3 sierpnia: Josef Edwin Miltschitzky (Niemcy) – organy i Susanne Jutz - Miltschitzky (Niemcy) – sopran
10 sierpnia: Roman Perucki – organy i Maria Perucka – skrzypce
17 sierpnia: Marek Stefański – organy i Jacek Ozimkowski – bas
24 sierpnia: Wacław Golonka – organy i Aleksandra Hofman – sopran

Kazimierski Festiwal Organowy – fara każda sobota lipca i sierpnia godz. 19:30. Bilety w cenie 10 zł można nabyć 30 minut wcześniej przy wejściu do kościoła.

Relacja na Facebooku>>>
cz.1

cz.2

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę