Kazimierska oświata strajkuje

Skomentuj (25)

W związku z fiaskiem negocjacji pomiędzy związkami nauczycielskimi a rządem nauczyciele z kazimierskich szkól przystąpili do akcji strajkowej. Wielu uczniów pozostało w domach, o normalnych zajęciach raczej trudno mówić.

Przez cały marzec trwała gotowość strajkowa nauczycieli, także w Kazimierzu. Nikt nie liczył jednak, że do tego strajku dojdzie. Wczorajsze nocne rozmowy na linii rząd – związki zawodowe – zwołane bardzo późno – na godzinę 19.00 – nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Gorączkowali się rodzice, którzy do ostatniej chwili nie wiedzieli, czy będą zajęcia w szkole, czy będzie konieczność zapewnienia dzieciom opieki w domu. Niektórzy dyrektorzy wysyłali do rodziców informacje o rozpoczęciu akcji strajkowej grubo po 22.00. Wcześniej takiej pewności po prostu nie było. Chociaż o tym, kto z nauczycieli ostatecznie przystąpi do strajku dyrektorzy i tak dowiadywali się w poniedziałek rano - dopiero wtedy, gdy nauczyciele zaczynali swoje planowe zajęcia w szkołach, czyli niekoniecznie o ósmej.

 

W Kazimierzu do strajku przystąpiły tylko dwie szkoły. Chociaż w obu nie wszyscy nauczyciele strajkują, i tak o normalnym funkcjonowaniu szkoły trudno mówić.

 

- Strajk się odbywa – mówi Janusz Raczkiewicz dyrektor Gminnego Zespołu Szkół. – Przyszło około 60 dzieci, które mają zapewnioną opiekę przez nauczycieli nie przystępujących do strajku. W sumie strajkuje 18 z 34 zatrudnionych u nas nauczycieli, chociaż nie wszyscy z nich pracują u nas na pełnych etatach. Dla tych uczniów z gimnazjum, którzy dziś przyszli, są organizowane zajęcia wyrównawcze z języka polskiego i matematyki, pozostali mają zajęcia przedmiotowe, ale klasy są łączone.

 

Podobna sytuacja panuje w Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, gdzie do szkoły przyszła dzisiaj połowa uczniów.

 

- Na liście strajkowej jest 3 nauczycieli, kolejne 3 osoby przebywa na zwolnieniach lekarskich, podobno dwóch nauczycieli, którzy po południu mają dyżur w internacie, też według mojej wiedzy przystąpi do strajku. W szkole w różnym wymiarze godzin zatrudnionych jest w sumie 21 nauczycieli – mówi dyrektor szkoły Teodor Józefacki. – I strajk, i zwolnienia zakłóciły nam troszkę pracę, ale zajęcia generalnie się odbywają – część normalnych, część zastępczych.

 

Taka sytuacja nie skończy się najprawdopodobniej dzisiaj. Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił bowiem strajk do odwołania. I nie chodzi tu tylko o sztandarową podwyżkę płac, chociaż realnie zarobki nauczyciela wg danych ZNP wahają się od 2,4 do 3,3 tys. zł brutto.

- Walczymy o dobrą edukację, dobre warunki nauki i pracy w szkołach i przedszkolach, a przede wszystkim o wyższe płace – czytamy w komunikacie ZNP. – Obecnie niskie pensje są przyczyną braku nauczycieli w wielu miastach, wpływają na obniżenie prestiżu tego zawodu i są zagrożeniem dla jakości edukacji w Polsce.

 

To także walka o oczekiwane zmiany w oświacie.

 

- Reforma edukacji odbyła się bez akceptacji środowiska oświatowego. Ministerstwo Edukacji nie uzgadniało zmian i wprowadziło reformę, nie licząc się ze zdaniem nauczycieli. Tymczasem, to dzięki doświadczeniu – my, nauczyciele – dobrze wiemy, co należy zmienić w polskiej szkole! – czytamy w komunikacie zapowiadającym organizowaną przez ZNP Ogólnopolską manifestację pracowników oświaty pod hasłem „Mamy dość!”, która planowana jest na sobotę, 21 kwietnia o godz. 12.00 przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej przy al. J.CH. Szucha 25 w Warszawie.

 

Jak dalej będzie wyglądała praca szkół w sytuacji strajku?

 

- Większość naszych nauczycieli, którzy będą mieli zajęcia jutro, zgłosiło gotowość do strajku – mówi dyrektor Józefacki. – Dlatego na jutro zaplanowaliśmy zajęcia integracyjne, jeśli będzie pogoda urządziły akcję Sprzątania świata.

 

Gotowość do zapewnienia opieki uczniom deklaruje także dyrektor Gminnego Zespołu Szkół.

 

- Strajk dezorganizuje nam pracę, ale musimy sobie poradzić. Wszyscy uczniowie, którzy przyjdą jutro do szkoły, będą mieli zapewnioną opiekę – mówi dyrektor Raczkiewicz. – Natomiast egzaminy odbędą się bez przeszkód.

 

Pozostałe szkoły w gminie Kazimierz nie przystąpiły do strajku.

 

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • Stefan Wolny
  Stefan Wolny
  A pro pos strajku nauczycieli.
  Jestem teraz emerytem. Też kiedyś kiedy nie odpowiadały mi warunki płacowe w PPiT wyjechałem do pracy za granicę. Każda zmiana pracy powoduje że człowiek nabywa nowych umiejętności i poszerza swój horyzont. Nauczyciele, ani inni ludzie którzy uważają się za tzw. inteligencję, od początku swojej drogi zawodowej nie powinni zakładać, że nauczycielem zostaną aż do emerytury. Proszę nie demolować systemu szkolnictwa. Tak jak w innych zawodach nie ma ludzi nie zastąpionych, proszę wybrać inną profesję, która daje lepszą sytuację finansową. Jeśli ktoś z nauczycieli mógł poczuć się urażony moim postem proszę o osobistą rozmowę.
 • Coś cię boli Janusz?
  Janusz ustąp. , nie możemy dłużej tolerować twoich jazd. Szkodzisz miastu
 • Janusz Kowalski
  @Jarek & kuzyn mógłbym prosić o konkret,cokolwiek co uprawdopodobni wajsze... zarzuty?
 • Janusz Kowalski
  @Jarku nie chodziłem po ludziach i nie mówiłem że szkołą nie powstanie. Mówiłem że jest mało prawdopodobne że otrzymamy pieniądze na megaszkołe.Mowilem natomiast ze jeśli szkoła powstanie będzie kosztowała 40 mln zł
  Nie myliłem się
  • Janek
   Ludzie mają dobrą pamięć. A ileż to tych wykonawców. Coś Pan nie pisze od razu? Czemu? Żeby nową plotkę wrzucić i ludzie zaczną powtarzać. Jakby Pan wiedział to by napisał od razu 5. 10. 15. 20.
  • Kuzyn
   Panie JK niech lepiej pan NIC nie mówi bo tylko pan szkodzi i miesza w gminie.Dziwię się b.mocno tym ludziom którzy wybrali pana na radnego jeszcze Rynku.
 • Janusz Kowalski
  @prof.dr hab. Małe sprostowanie.Łączne koszta związane - nieumyślnym spowodowaniem katastrofy budowlanej - zbliżają się do kwoty 40 mln zł. Okazuje się ,że ostatnie słowo w tej sprawie nie jest powiedziane.Zgłaszają się kolejni podwykonawcy z roszczeniami finansowymi do magistratu.
  • Janek
   O to bardzo ciekawe, co Pan tym razem pisze? To ilu jest tych wykonawców? Ilu się zgłosiło i już dostało? Pamięta Pan tuż po wybuchu szkoły chodził Pan po ludziach i mówił, że nigdy ona nie powstanie, że szans na nową nie ma. Przeprosił Pan za rozpowszechnianie tego typu kłamstw czy to były tylko jakieś pseudo opinie publicystyczne. W komitet się pan angażował, środki zbierane byly na odbudowę. Ile się uzbierało. Proszę podpowiedzieć gdzie znaleźć można sprawozdanie.
 • prof. dr hab.
  Wstydzić powinni się głównie nauczyciele z GZS-u w Kazimierzu Dolnym. Taki drogi prezent jaki otrzymali od nas podatników w postaci nowego budynku szkoły (za 30 baniek!!) dostaje się raz na sto lat albo i rzadziej. Jeszcze słychać echa hucznego wojewódzkiego otwarcia roku szkolnego w nowej placówce, kiedy to wszyscy domagali się uwzględnienia ich „wielkiego wkładu” w powstanie „nieprzemyślanego giganta”. Teraz zamiast cieszyć się razem z uczniami z nowej szkoły, oni siedzą zadowoleni w fotelach, a dzieci włóczą się pod nieobecność swoich rodziców po okolicy. Oby nikomu z uczniów nic się nic stało. Oby. Absolutny brak odpowiedzialności i totalna bezmyślność. Drodzy nauczyciele - zdrowego rozsądku nie zdobędziecie na żadnej uczelni, kursie ani szkoleniu, ...... a mówią, że nauka to potęgi klucz.
  • MMBM
   @Prof. dr hab. Nie uważasz, że to chore, że każda grupa zawodowa musi upomnieć się strajkiem o podwyżkę? Pielęgniarki, lekarze, górnicy, rolnicy... Chyba nie tak to powinno wyglądać.
  • absolwent przyzakładowej muzycznej
   Panie utytułowany, pan konczył Akademie Wysokogórska? Przeobił pan zapedzanie owiec, wypedzanie owiec i jezyk rosyjski na bardzo dobrze? Niestety myslenia nie nauczono ani zwykłej ludzkiej przyzwoitosci, wracaj pan na redyk. Cuchnie od pana neobolszewizmem.
  • pijany znad Grodarza
   Co mówia o naszej szkole ?;

   : oszaleli?. Za co ?.

   Ku mojemu przerażeniu twierdze, że tego rodzaju myślenie wygra. Tym bardziej wygra, że nikt tyle nie dał co dzisiejsza władza, bo przecież im/ nam/ tak, ale nie KAŚCIE nauczycielskiej. Teraz doszły krowy i świnie. Zwycięstwo "dobrej zmiany " nieuniknione. Tragedia zbliża się.

   "
  • Wstyd panie Prof.
   Szanowny Panie Profesorze! Jest Pan małym cżłowiekiem. Nauczyciele walczą o godna edukację uczniów. Rząd rozdaje pieniądze wszystkim ,którzy są w stanie go poprzeć w kolejnych wyborach. Jak tak Panu żal dzieci, to niech Pan się nimi zajmie "za karciane", bo tak Pan o te dzieci się martwi
 • MMBM
  Socjalna polityka PiS doprowadzi do totalnej klęski. Niedawno strajkowali rolnicy, chyba nie o taką pomoc jak "świnia+" im chodziło... Miejmy nadzieję, że na nadchodzące wybory ludzie się zmobilizują i frekwencja będzie duża. Nie może tak być, że prawie 40. milionowy kraj jest rządzony przez ludzi, których wybrało 5,7 mln. Niedługo będzie tutaj druga Wenezuela. Emerytura za urodzenie czworga dzieci?? Jak ktos, kto nie oplacil w zyciu ani jednej skladki może dostać emeryturę?? Nie licząc tego słynnego 500+..
 • ech
  kto nie strajkuje jest zadowolony za swojego poziomu zycia, jak widac minimalizm i serwilizm ida w parze
 • baart
  nie strajkują krowy i świnie - Prezes obiecał im kasę
 • No nie....
  Dlaczego Przedszkole nie dołączyło do akcji protestacyjnej? Jak strajkujący wywalczą podwyżki to oczywiście wszyscy się pod nie "podłączą". A szkoły w gminie? Co za brak solidarności!
  • Xyz
   Tyle że nauczyciele nic nie wywalczą, chyba że wzrost poparcia dla kolegów Broniarza i Schetyny, bo o to przecież chodzi, więc spokojnie nie będzie się czym dzielić!
 • Olala
  Brawo strajkujący, a ci niestrajkujący niech się wstydzą...
  • Yarpen
   Czego? Że mają swoje zdanie, własne poglądy i nie idą jak barany za stadem?
 • ????
  Na ten moment to chyba uczniowie strajkują a nie nauczyciele
 • Barbara
  Najciekawsze jest to, kto z nauczycieli nie strajkuje. Pewnie okażę się, że ci, którzy słyną z delikatnie mówiąc ze słabego zaangażowania to nagle ochoczo pracują.

  Tak postępują w każdej pracy obiboki i lizusi. Na co dzień się ślizgają i mało starają, a jak kryzys to pierwsi w boju by się wykazać.
  • Mamcia
   Basiu w punkt. Bingo. Pozdrawiam strajkujących. A ci niestrajkujacy to powinni się pod ziemię schować i wstydzić, ale zdanie Pana prezesa się liczy nie dobro oświaty.
  • Tup tup
   Jak kulą w płot. Jest wręcz odwrotnie.
  • Yarpen
   Barbara czy ty czytasz co piszesz? Takiego bełkotu i bzdur już dawno nie czytałem🤯!!!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę