Egzaminy mimo strajku

Skomentuj (35)

Mimo strajku rozpoczęły się egzaminy uczniów ostatniej klasy gimnazjum. W Kazimierzu także. Dziś część humanistyczna.

W Kazimierzu egzamin gimnazjalny odbywa się zgodnie z planem. Co prawda komisje egzaminacyjne w związku ze strajkiem nauczycieli zostały przemodelowane w stosunku do planów  pierwotnych, ale egzamin udało się zorganizować. Czterdziestka gimnazjalistów pisze go właśnie w auli.

- Dzisiaj pierwszy dzień egzaminów. Pomimo akcji egzaminy w Gminnym Zespole Szkół odbywają się zgodnie z planem – mówi Grażyna Kozieł prezes Miejsko – Gminnego Ogniska ZNP w Kazimierzu. –  Mamy nadzieję, że nasz protest w obronie godności zawodu nauczyciela i zmian w systemie edukacji nie pójdzie na marne. Dziękujemy za wyrazy wsparcia i zrozumienia płynące od rodziców, uczniów i nauczycieli z innych szkół w naszej gminie.
Strajk w czasie egzaminów to sprawa trudna dla całego środowiska. Mimo to wspomnianych wyrazów poparcia rzeczywiście nie brakuje.

- Osobiście uważam, że jest to jedyny sposób chyba, żeby nauczyciele mogli coś wywalczyć. Być może rząd zauważy powagę sytuacji – mówi Magdalena Blicharska mama dwóch uczennic uczących się w Gminnym Zespole Szkół. - O co walczą? O godne warunki. O przyszłość edukacji. Praca nauczyciela nie jest łatwa, zwłaszcza teraz po reformie. Jeśli nauczyciele nie wywalczą dla siebie dobrych warunków, w przyszłości nie będzie kto miał uczyć naszych dzieci. Bo nie oszukujmy się, ale powołaniem nie wyżywimy rodziny. Wiem, ile pracy musi włożyć moja siostra, która również pracuje w szkole.

Egzaminy gimnazjalne potrwają trzy dni. Jutro część matematyczno-przyrodnicza, pojutrze język obcy. Strajk nauczycieli trwa do odwołania.

Skomentuj


Dodane komentarze (35)

 • klient491702
  Jest to strajk polityczny, chociaż MEN i ZNP udają, że tak nie jest. Oczekiwanie podwyżki płac dla nauczycieli jest zapewne uzasadnione i słuszne, należy je jednak widzieć w nieco szerszym tle. Pensum nauczyciela wynosi 72 godziny dydaktyczne tj. 54 godziny zegarowe. Uznajmy, że nauczyciele poza lekcjami pracują 25 godzin miesięcznie ?! Ale to nie wszystko. Nauczyciel pracuje 10 miesięcy w roku, a tak naprawdę po dodaniu ferii, długich weekendów etc. 9 miesięcy w roku. ZNP żąda 1 tys. zł miesięcznie za 700 godzin pracy rocznie dla wszystkich nauczycieli. Powiedzenie "za dobrą pracę dobra płaca" zostaje zmienione przez strajkujących na "dobra płaca za każdą pracę". Podczas gdy w pozostałych zawodach wymiar czasu pracy to 1,7 tys. godzin rocznie! Prosto licząc w zawodach nienauczycielskich podwyżka musiałaby wynosić ok. 2,5 tys. zł miesięcznie. Czy dostaną tyle urzędnicy, sprzedawcy, listonosze, aktorzy itd.?
  Trzeba przestać truć o misji pedagogicznej, a zacząć mówić o profesji, a więc oceniać jakość wykonywanej pracy i jej skuteczność, bo z tym nie jest najlepiej. Wystarczy spojrzeć na poziom egzaminów zewnętrznych, na kulturowe kompetencje uczniów, na język młodzieży, obyczaje. Szanowni Pedagodzy! Szantaż strajkowy nie służy wizerunkowi nauczyciela! A gdzie tu dobro dzieci? Nie ma obowiązku bycia nauczycielem. Jeżeli jest tak źle, to co Was trzyma w szkole?
 • Władysław
  Dotychczas uważałem,że zawód nauczyciela to powołanie i jego zadaniem to nie tylko nauczanie,ale też wychowanie, gdyż co to za edukacja bez wychowania ? Obecny strajk pokazuje,że nauczyciel bez powołania to zwykły dorobkiewicz, więc dla dobra uczniów i ich przyszłości należy położyć większy nacisk na selekcję do zawodu, zwiększając m.in. wymagania etyczno-moralne , bo przecież nie każdy kończący studia ( bez względu na ich kierunek ) je spełnia.
 • Stefan Wolny
  Stefan Wolny
  Zamieściłem Komentarz który do tej pory nie ukazał się. Odnoszę wrażenie, że zespól redakcyjny zdecydowanie popiera PO-KO i nie dopuszcza opinii niezgodnych z linią polityczną. Jeśli tak zrobicie to będzie wszystko wiadome.
  • pijany znad Grodarza
   Co napisał pan Stefan Wolny, że " linia polityczna" Re4dakcji tego nie wydrukowala ?. Swoja droga sądziłem, że " linia " Redakcji to linia narysowana przez PiS, a tu masz babo placek. PO-KO ona.
 • wiejska nauczycielka
  "Nauczyciele w strajku nie przestają być nauczycielami. Teraz też dają uczniom lekcję i może być to lekcja postawy z podniesioną głową. Godność i wolność człowiek polegają na tym, że rozumnie obstaje przy swojej racji. Źle jest ustąpić przed tymi, którzy nas nie szanują. Szkoda marnować poniesiony wysiłek i wycofać się bez osiągnięcia celów., Walka o coś, na czym nam zależy, nigdy nie jest łatwa. Na tym polega też taktyka strajkowa - strajk nie może być wygodny dla pracodawcy, bo wtedy pozbawiamy się argumentów, które mają go skłonić do ustępstw." Tak o strajku nauczycieli powiedziała filozof prof. Halina Bortnowska. Jako nauczyciele staraliśmy się, żeby nietrudno było taki tekst zrozumieć...
  • Szkoda czasu
   Jako nauczyciele staraliśmy się, żeby nietrudno było taki tekst zrozumieć... Drodzy nauczyciele tekst doskonale rozumiemy, ale Was nie pojmujemy. Nie wierzymy w rozumne obstawanie przy swoich racjach przez Was wszystkich. Mówią o tym fakty, których zatrzeć się już nigdy nie da. Niestety. Życzę powodzenia.
  • wiejska nauczycielka
   @Szkoda czasu, jakie fakty? Podyskutujmy. Bo wychodzi na to, że rzeczywiście się nie rozumiemy.
 • Janusz Kowalski
  Dyrektor Raczkiewicz mimo dywersyjnych,antyspołecznych dziań części nauczycieli, zorganizował egzaminy szkole.Zastanawiam się czy były dyrektor J.Arbuz także przeprowadziłby egzaminy ? Facebook przepełniony jest euforią nauczycieli sympatyzujących ze strajkującymi...
  • baart
   dywersję uprawia rząd, który znajduje 100zł na tucznika i 500 na krowę a dla nauczycieli nie ma nic
  • pijany znad Grodarza
   Strasznie zniesławiające pytanie zadałeś. Czuję zawstydzenie. Jak tak można?
 • mika 79
  Część nauczycieli, którzy strajkująca była wczoraj widziana na rynku w Kazimierzu. Powinni siedzieć w szkole 8 godzin. Jeżeli ich tam nie ma to porzucili miejsce pracy. DO zwolnienia niech inni przyjdą chętnych jest całe mnóstwo (moja córka nie może znaleźć pracy jako nauczyciel chętnie przyjdzie). Kuratorium musi sprawdzać obecność strajkujących przez 8 godzin i dyrektor powinien wyciągać konsekwencje taki jest jego obowiązek.
  • Akim 97
   @Mika79, strajk ma obecnie taką formę, że nauczyciele strajkują tylko w czasie swojej pracy. I nie jest to 8 godzin dziennie przy tablicy. Może na targu byli w czasie tzw. okienka albo po lekcjach, albo przed nimi, skąd Pani/ Pan wie?
  • kati30
   Akim 97 do co piszesz to nie prawda. Są odpowiednie przepisy dotyczące strajku, a nauczyciele muszą przebywać w szkole 8 godzin takie jest prawo nawet jak w danym dniu zgodnie z planem lekcji maja np; 2 godziny muszą być 8 godzin w szkole.Jeżeli jest strajk bezterminowy to muszą 8 godzin ( formę strajku określa komitet strajkowy) . Odsyłam do przepisów.
   Ustawa z 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. 2019 r., poz. 174) - art. 17 ust. 1.
 • John Keating
  To, że strajkują w Kazimierzu, pomimo prezentu od mieszkańców za 30 mln zł jest rzeczą kuriozalną.
  • ...
   Pamięć krótka, albo wybiórcza :)
   Z tych 30 u, 20 od ministra Karpińskiego
   :) a w całej Polsce nie strajkują dlatego, że ich szkoły kosztowały mniej.
   Poczekajmy z osądami do rekrutacji młodzieży do nowych szkół i pierwszych efektów reformy.
  • ....
   ... a Karpiński wyciągnął z własnej kieszeni i zrobił wszystkim prezent ... no k...a nie mogę już czytać tych głupot.
 • tfuj
  wstyd mi za tych co nie majac wstydu zapomnieli, ze u kresu groby nas zrownaja, ale do tego czasu wszyscy mamy prawo do godnego zycia, a szczegolnie ci ktorzy pracuja, rowniez nauczyciele ...cie choroba... przyzwoity czlowiek nie judzi i nie szczuje na drugiego, nie wypuisuje insynuacji i nie snuje falszywych domyslow - wciaz zapominacie o tem malomiasteczkowe poltkarze
  • ...
   Zrównają, masz rację, ale wcześniej karma powróci. Dlatego warto być normalnym człowiekiem- to tak nie wiele i aż tyle. Pozdrawiam!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2019! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2019. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę