Jeszcze o marce Kazimierz Dolny

Skomentuj (18)

- Niezwykła moc, która przyciąga turystów do danego miejsca, to właśnie jego marka. Jej siłą jest nieuchwytny klimat emocjonalny – czytamy w „Planie promocji zawierającym strategię marki Kazimierz Dolny (wyciąg)”. Patrząc na tłumy ściągających do Miasteczka turystów, nietrudno wyciągnąć wniosek, że Kazimierz taką markę ma. Po co więc jakieś dokumenty na temat strategii marki?

- Niektóre miasta mają markę od wieków, inne muszą ją dopiero zbudować. Jednak nawet te, które ją posiadają, muszą o nią dbać, pielęgnować ją, aby mogła się rozwijać i przynosić korzyści – czytamy dalej w cytowanym dokumencie. Wraca tu problem promocji miasteczka i mitu, że Kazimierz promuje się sam. Strategia marki pokazuje, że problem jest głębszy. I warto się temu przyjrzeć.


- Strategia marki Kazimierza Dolnego zakłada, że miasteczko chce przywrócić dawne kompetencje w obszarze sztuki i kultury oraz odnowić i wzmocnić relacje ze światem artystów, jak również osób wrażliwych na piękno miasta i jego okolic. To są najbardziej unikatowe wyznaczniki tożsamości miasta. I właśnie w tym kierunku trzeba zwiększać ofertę, trzeba by była jeszcze bardziej wysublimowana, potrzeba dobierać lub tworzyć takie wydarzenia, które będą umacniały markę i wizerunek miasta - mówi Dorota Szczuka, inspektor ds. Promocji i Dziedzictwa Kulturowego w Urzędzie Miasta Kazimierz Dolny.

Jakie to będą wydarzenia? Jedną z nich będzie planowana na lato 2012 Wielka Aukcja.

- Tak, ten pomysł wydaje się bardzo ciekawy i ważny dla miasteczka, bo zasadza się na przypomnieniu tradycji bohemy artystycznej i przedwojennych balów Bractwa św. Łukasza. Uważam, że jest to projekt, który byłby doskonałym wydarzeniem promocyjnym dla miasta, przy założeniu sporego medialnego nagłośnienia. Wielką Aukcję można by zorganizować na dziedzińcu zamkowym wspólnie z Kazimierską Konfraternią Sztuki, przy udziale artystów z całej Polski, z wykorzystaniem m.in. gotowych scenariuszy zabaw, zapisanych we wspomnieniach Jana Zamoyskiego, członka Bractwa św. Łukasza. Zamek będzie już wówczas po remoncie, znacznie lepiej niż do tej pory będzie przystosowany do organizacji wydarzeń kulturalnych. A zgodnie z założeniami realizowanego projektu rewaloryzacji zamku docelowo powinien być on miejscem organizacji co roku co najmniej czterech imprez kulturalnych – mówi Dorota Szczuka.

W strategii marki zapisano również projekt utworzenia w Miasteczku Muzeum Szczęśliwego Człowieka i Targów Sztuki Wszelakiej. Co się kryje za tymi nazwami?

- Co do Muzeum Szczęśliwego Człowieka – słowo „muzeum” jest tylko słowem hasłowym. Projekty, które są zapisane w „Planie Promocji”, wcale nie muszą mieć tej samej nazwy. Może to będzie Dom, Galeria, Przystanek Szczęśliwego Człowieka? Nie wiem tego jeszcze. Przedsięwzięcie wcale nie musi, a wręcz nie powinno mieć charakteru muzealnego – mówi Dorota Szczuka. – Dużo bardziej chodziłoby tu o interakcję, żywy udział turystów, działania performatywne, spotkania, dyskusje, wykłady, wystawy i inne formy pokazywania aspektów szczęścia. Natomiast chodzi nam o to, by gdzieś w przestrzeni miasteczka, które wielu ludziom kojarzy się z radością, miejscem zaznawania szczęścia – stworzyć taki punkt, w którym wszystkie te działania będą skupione i które będzie otwarte na współpracę.

Na razie nie wiadomo, czy będzie to inicjatywa miejska, czy realizowana we współpracy na przykład z Muzeum Nadwiślańskim, a może w ogóle inicjatywa zupełnie prywatna. Projekt jest podobno na tyle ogólny, że sposób jego realizacji będzie w bardzo dużej mierze zależał od realizatorów.

Koncepcja Targów Sztuki Wszelakiej wyrasta z organizowanych w sezonie nad Wisłą comiesięcznych Kazimierskich Targów Kolekcjonerskich. Strategia marki zakłada, że na takim „pchlim targu” można będzie nabyć nie tylko szeroko rozumiane starocie, ale także dzieła sztuki. Gdzie należy szukać w przyszłości takiego miejsca w Kazimierzu? Czy będzie to nadal Bulwar Nadwiślański, a może Mały Rynek, gdzie niezależnie od Targów Kolekcjonerskich co weekend można nabyć interesujące przedmioty? To też jest sprawą otwartą. Czy będzie tam można również nabyć produkty regionalne charakterystyczne dla Kazimierza, których promocją chce się zająć miasto? I jakie to będą produkty? Pokaże to dopiero przyszłość. Miasto nie chce się w tej sprawie jeszcze wypowiadać.

Strategia marki adresowana jest i do mieszkańców, i do turystów. Mieszkańcy – przede wszystkim oferujący usługi turystyczne przedsiębiorcy – są tu traktowani jako ambasadorowie marki Kazimierz Dolny, jako że uczestniczą w promocji miasta poprzez bezpośredni kontakt z turystami.

- Wdrażanie strategii marki wymaga działań wielokierunkowych – mówi Dorota Szczuka. – Punktem wyjścia powinna być komunikacja wewnętrzna, czyli komunikacja do mieszkańców, do przedsiębiorców, do firm, które tutaj działają; komunikacja połączona z edukacją, która zapewni nam to, że wszyscy zaczniemy wychodzić do turystów z komunikatami na temat Kazimierza brzmiącymi podobnie. Chodzi o to, aby mieszkańcy miasteczka byli przekonani, że kierunek główny przyjęty dla marki, jest kierunkiem dobrym, by identyfikowali się z nim, a co za tym idzie, by mieli świadomość i wiarę w to, że sami swoimi działaniami i „opowieścią” o miasteczku budują spójny obraz Kazimierza Dolnego. Jednym z najważniejszych celów strategii marki jest, by postrzeganie miasteczka przez zdecydowaną większość turystów i bywalców było zbliżone, zawsze pozytywne, dopiero wtedy marka miasta będzie marką silną.

Strategia marki Kazimierz Dolny wyróżnia dwa podstawowe typy przybywających do miasteczka turystów: tych przypadkowych, jednorazowych i tych, dla których to miejsce jest czymś ważnym na tyle, by tu powracać. Pozwoliło to twórcom projektu tak dobrać działania promocyjne, by każdy z przybywających do Kazimierza gości znalazł tu coś dla siebie i by było to na tyle ciekawe, żeby zechciał tu przyjechać znowu.

- Jedną z inicjatyw skierowaną do bywalców miasteczka jest projekt promocyjny „Cafe Kazimierz”, który służyłby budowaniu bliższych relacji z miastem poprzez działania zapewniające jego głębsze poznanie. Projekt jest skierowany do tych, którzy już dziś są lub chcą być prawdziwymi przyjaciółmi miasta, będzie umożliwiał przechodzenie kolejnych „poziomów wtajemniczania” w Kazimierz, będzie asumptem do bliższego poznawania naszego miasteczka także poza weekendami, w okresach mniej obleganych turystycznie – mówi Dorota Szczuka, podając jako przykłady spotkania z artystami, rozmowy na temat miasteczka, wędrówki tematyczne.

Miasto szykuje się również do wprowadzenia tzw. programów lojalnościowych. Obejmowałyby one także wprowadzenie kart miejskich, które można by zakupić tuż przy wjeździe do Kazimierza, np. na parkingu. W cenie takiej karty byłaby na przykład opłata za parking, może mała czarna czy obiad – sprawa jest otwarta i zależeć będzie od partnerów programu. Karta, zawierająca także informacje o wydarzeniach kulturalnych, które warto zobaczyć, służyć będzie także do zbierania punktów. Jeśli nie zostanie zrealizowana podczas jednego pobytu w Miasteczku, będzie ją można wykorzystać do końca następnym razem.

W kluczowych punktach komunikacyjnych miasta pojawić się mają też stojaki – informatory, gdzie będzie można znaleźć informacje na temat znajdujących się w pobliżu atrakcji turystycznych, hoteli czy restauracji. Będą one formą reklamy o ujednoliconej formie uzgodnionej z konserwatorem zabytków.

Przedstawione tu projekty, z których większość w obawie przed konkurencją pozostaje na razie tajemnicą Urzędu Miasta, zapowiadają w Miasteczku pewne zmiany. Miejmy nadzieję, że pociągnie to za sobą również małą rewolucję w wyglądzie Miasteczka wynikającą ze zwykłej dbałości o ład i porządek.

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • Zbuntowana
  zgadzam się z przedmówcami. pomysły są z kosmosu i zupełnie nie przystają do Kazimierza. raczej do jakiegoś disneylandu. a juz te karty z punktami jak na stacji benzynowej czy w fastfoodzie-strach się bać!
  uważam, że miasto przede wszystkim powinno skupić się na CZYSTOŚCI i ESTETYCE. na spójności swoich pomysłów z rzeczywistością.
  na tym by nie straszył brud, obrzydliwe zaułki, szpetne banery, reklamy, parkingi, na czystych, zadbanych i niedrogich a najlepiej bezpłatnych toaletach publicznych. lepiej dać 1000zł miesięcznie pani w bezplatnym WC i utrzymać ją w porządku niż wydawać dziesiątki tysięcy złotych na abstrakcyjne pomysły. tak uważam.
 • kazimierzak
  Po wprowadzeniu tych głupot miasteczko straci całkowicie swój charakter i zacznie odpychać prawdziwych turystów, którzy nie są bezkształtną masą zbierającą punkty po zjedzeniu gofra z kebabem na jakiś karnet.Gratuluję pomysłu na poziomie zestawu w MD
 • jan
  Na początku należy zorganizować strefę darmowego internetu w Rynku ,żeby każdy turysta miał łaczność ze światem,to jest niedroga promocja miasteczka utopionego w mrokach średniowiecza.Należy też najpierw zapytać o zdanie artystów czy chcą uczestniczyć w z góry narzuconym projekcie aukcyjnym.A może zrobić aukcje z części zarobków urzędników przecież przekazać coś od siebie dla promocji miasta może każdy .
 • ole
  Marka, promocja... a choinka jak stała tak stoi...czemu nie, przecież taka ładna..
 • rys
  Jeszcze zatej kadecji zadzacy ta Gmina wykonczy miasto Kazimierz d.
 • krasnal
  To jakiś nowy bełkot. Marketingowo europejska nowomowa: "Jej siłą jest nieuchwytny klimat emocjonalny","zakłada, że miasteczko chce przywrócić dawne kompetencje w obszarze sztuki i kultury oraz odnowić i wzmocnić relacje ze światem artystów"," To są najbardziej unikatowe wyznaczniki tożsamości miasta.", "Wdrażanie strategii marki wymaga działań wielokierunkowych. Punktem wyjścia powinna być komunikacja wewnętrzna"
  No to takie kwiatki tylko z początku.
 • XYZ
  Popkultura wypiera kulturę i w tych "klimatach" będziemy gnuśnieć.To się nazywa wyrzucanie pieniędzy w błoto,właśnie to burmistrzowi wychodzi najlepiej
 • pijany znad Grodarza
  coś mi sie wydaje, że POPa nikt nie uslucha. Straszny antysemityzm w tym Kazimierzu
 • pop
  jeau!!!!!!!!!ale bełkot/dajcie miasteczku spokój...jego już nic nie uratujemieszkańcy już o to zadbali sami,
 • pijany znad Grodarza
  Widzę, że promocja co niektórych doprowadza do szewskiej pasji. Może by tak otworzyć Kazimierski Zakład Szewski i ze wszelkich sił promować go w Unii?.
 • kazimierzanka
  " Może to będzie Dom, Galeria, Przystanek Szczęśliwego Człowieka" Może Dom Uciech Wszelakich ? "Spotkania,POKAZY, dyskusje, wykłady, wystawy i inne formy pokazywania aspektów szczęścia."
  A może terapia tańcem i ruchem, może medytacja i joga, specjalny zestaw technik pobudzających ? Wszystko w cenie karty miejskiej wjazdowej...Już się piszę!!! Proszę podać MIEJSCE.
  Proszę zostawcie KAZIMIERZ i jego markę w spokoju! NIE PSUJCIE!!!
 • KAZIA
  "w obawie przed konkurencją pozostaje na razie tajemnicą Urzędu Miasta, zapowiadają w Miasteczku pewne zmiany"

  CO ZA BZDURY !!!!!!
  TO DZIECINADA !!!!!!!

  JAKA KONKURENCJA ???????? CZYJA ???? KTO JEST KONKURENTEM KAZIMIERZA KTOREGO SIE BOICIE !!!! ?????

  Co to znaczy URZAD MIASTA , Burmistrz, strażnik czy sprztaczka ??????
  Kto jest szczęśłiwym człowiekiem dopuszczomym do sekretu przez rządzącą sekretnie klikę ?

  To naprawdę brak wstydu i samokrytycyzmu !!!!! KROL JEST NAGI !!!!!!
 • Kazia
  TA MOWA TRAWA JEST PRZERAŻAJąCA.
  TA ZMOWA SZCZUKI I DUNI DO SPRZEDAŻY BADZIEWIA JAKO KULTURYń
  TEGO NIE BYŁO NAWET ZA SOCJALIZMU.

  Lepiej zostawcie markę KAZIMIERZ DOLNY bo ona nie jest do sprzedania.
  Sprzedawajcie markę "DUNIA" i "SZCZUKA" bo do tego macie pawo nawet na tak żenująco niskim poziomie.
  z sprzedawajcie swoje "formy pokazywania aspektów szczęścia" i "Szczęśliwego Człowieka".
  Ale będzie trudno bo na razie była walka aby promować to miasto z pomnikiem i marką "Pod psem".
 • trzeżwy
  Brońmy również szkół. Może te pieniądze wydać na elewację szkoły bo straszy i nie tworzy marki, a może na pensje nauczycieli.
 • pijany znad Grodarza
  Brońmy również żeglugi p. Skoczka.
 • ole
  Ważne jest, aby mieszkańcy też zaczęli dbać o markę - zamiatali chodniki, sprzątali po swoich psach i nie wieszali ohydnych szyldów!
 • mix
  Brak słów,po prostu!Dzisiaj podsumował to promotorka sąsiedniego miasta.W centrum miasto przypomina okres lat 50,infrastruktura,place zniszczone o d 40 lat nie remontowane-od czasu ich budowy.350 tysięcy PLN na promocje-brak słów po prostu.
 • MIŁOSZ
  SUPER,SUPER,SUPER
  TEGO WŁAŚNIE TO MIASTECZKO POTRZEBUJE

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę