Gloria victis! (fotoreportaż)

Skomentuj (8)

zobacz więcej (41)

Odtąd pamięci o Katyniu strzec będą w Kazimierzu jak i w wielu miejscach Polski nie tylko ludzie i archiwa, ale również... Matka Natura. Kiedyś posadzone tu 13 kwietnia Dęby Pamięci - jak drzewa w opowiadaniu Orzeszkowej - zaszumią następnym pokoleniom historię o 7 kazimierskich oficerach, których ciała spoczęły na "nieludzkiej ziemi"...

70 lat temu na nieludzkiej ziemi zamordowano strzałem w tył głowy ponad 21 tysięcy polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli na Wschodzie. Wśród nich znaleźli się oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze Policji Państwowej związani z Kazimierzem nad Wisłą: kpt. Franciszek Barszczewski, por. Zdzisław Berens, asp. PP Władysław Dunia, mjr Rajmund Duracz, por. Bronisław Skrzeczkowski, por. Witold Steciuk, por. Jan Adam Witkiewicz. W Kazimierzu nad Wisłą 13 kwietnia, który uchwałą Sejmu RP ustanowiony został Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczczono ich pamięć.

Uroczystości pod patronatem starosty Powiatu Puławskiego i burmistrza Kazimierza Dolnego rozpoczęły się w Kościele Farnym od wspomnienia ofiar katastrofy lotniczej nad Smoleńskiem.

Przed mszą świętą zebrani obejrzeli prezentację multimedialną na temat Zbrodni Katyńskiej oraz wystawę „Kazimierska Lista Katyńska”, przypominającą sylwetki siedmiu kazimierskich oficerów – ofiary Golgoty Wschodu. Biogramy przygotowano w oparciu o relacje ich rodzin i materiały archiwalne. Wystawę odsłonił Andrzej Szandomirski, którego wuj por. Jan Adam Witkiewicz – syn znanego architekta Jana Koszczyca Witkiewicza – patrona Zespołu Szkół przy ulicy Nadwiślańskiej – zginął w Katyniu.

Mszę świętą poświęconą kazimierskim ofiarom Zbrodni Katyńskiej odprawiał ksiądz proboszcz Tomasz Lewniewski, który również wygłosił homilię. Nawiązywał w niej do przemówień prezydenta Lecha Kaczyńskiego i biskupa polowego Wojska Polskiego gen. dyw. prof. dr hab. Tadeusza Płoskiego, które miały być wygłoszone na cmentarzu wojennym w Katyniu 10 kwietnia, w których jasno określano Katyń jako zbrodnię ludobójstwa, domagając się jej pełnego wyjaśnienia. Jednocześnie podkreślano, że takie rozliczenie się z historią pozwoli budować dobre relacje z rosyjskimi sąsiadami.

Po nabożeństwie zebrani procesyjnie udali się na cmentarz parafialny, gdzie dokonano posadzenia Dębów Katyńskich. W tej ceremonii udział wzięli krewni ofiar, którzy przybyli na tę uroczystość nierzadko całymi rodzinami, czasem przyjeżdżając z bardzo daleka. Uczestniczyła w niej również młodzież ze wszystkich szkół gminy Kazimierz, podlewając nowo posadzone drzewa i zaciągając przy nich wartę honorową. Posadzono 7 dębów ku pamięci kpt. Franciszka Barszczewskiego por. Zdzisława Berensa, asp. PP Władysława Duni, mjr Rajmunda Duracza, por. Bronisława Skrzeczkowskiego, por. Witolda Steciuka, por. Jana Adama Witkiewicza.

W czasie Kazimierskiego Apelu Poległych, który prowadziła członkini Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Puław, wzywano kolejno do apelu tych, którzy z Kazimierskiej Ziemi zginęli na Golgocie Wschodu. Zwrócono się także do zebranych:

- W imieniu poległych i żywych: nie zapomnijcie! […] Niechaj w świat idzie nasze wołanie: Nigdy więcej wojny! Wzywam wszystkich tu obecnych, wierzących w zwycięstwo prawdy i w sprawiedliwość, stańmy wspólnie do apelu z tymi, którzy pozostali na zawsze, na wiecznej warcie w służbie ukochanej Ojczyzny. Stańmy – razem do apelu! Cześć ich pamięci!

Drzewa na kazimierskim cmentarzu posadzono w ramach akcji „Katyń ocalić od zapomnienia” organizowanej przez warszawskie Stowarzyszenie Parafiada, którego prezes ks. Józef Joniec także zginął podczas sobotniej katastrofy w Smoleńsku. Akcja ta odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego. Jeden z dębów po powrocie z Katynia posadzić miał uroczyście przed pałacem prezydenckim sam prezydent. Nie zdążył.

Tragedia, która wydarzyła się w sobotę, znowu na Smoleńskiej Ziemi, zabrała kwiat polskiej inteligencji, najważniejsze osoby w Państwie. Odtąd obie tragedie, które dzieli 70 lat, łączyć się będą z historią Katynia. By uczcić pamięć ofiar katastrofy lotniczej, posadzono ósmy dąb poświęcony jej ofiarom, w tym także Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu. W sadzeniu tego ostatniego i pierwszego zarazem drzewa – bo szpaler dębów okalających cmentarny ołtarz polowy rozpoczyna się właśnie od „dębu prezydenckiego” – wzięli udział wicestarosta Powiatu Puławskiego Michał Godliński, burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia, ks. dziekan Tomasz Leśniewski i dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza Teodor Józefacki.

Wtorkowa uroczystość zorganizowana została przez młodzież, rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym przy współpracy z Akcją Katolicką i Kazimierskim Ośrodkiem Kultury. Uświetniła ją obecność pocztów sztandarowych, wielu znamienitych gości, a przede wszystkim – kazimierzaków, którzy w ten sposób złożyli hołd Synom swej Ziemi.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Redakcja
  Wystawę będzie można oglądać w Kościele Farnym do 24 kwietnia.
  Deby Katyńskie zostały posadzone na cmentarzu parafialnym, w miejscu, gdzie zwykle odbywaja się nabożeństwa w Dzień Wszystkich Świętych - na polanie za mostkiem na terenie tzw. nowego cmentarza.
 • jagusia
  Bardzo piękna uroczystość, upamiętniająca ofiary strasznej zbrodni sprzed lat. Nie zapominajmy też, z czyjej inicjatywy sadzimy w Polsce dęby katyńskie: Cześć Jego pamięci. Niech spoczywa w pokoju wraz z innymi ofiarami tragicznej katastrofy 10 kwietnia.
 • Annn
  Gratuluję i popieram takie przedsięwzięcia. Czy tę wystawę można jeszcze oglądać, jeśli tak to gdzie i do kiedy? Domyślam się ze zdjęć, że dęby zostały posadzone w okolicach cmentarza, może jakieś bliższe wskazówki jak trafić w to miejsce z dębami? Jestem spoza Kazimierza.
 • Ewita
  Ale są i to się liczy. Są, bo chcieli tam być.
 • zero
  Super! Szkoda tylko że nie mamy na takich uroczystościach kompani reprezentacyjnej. Ci harcerze z replikami Automatów Kałasznikowa nie wyglądają zbyt dobrze.
 • ASG
  Fajne repliki "karabinów"
 • Redakcja
  Dziękujemy za uwagi.
 • mat
  Piękna inicjatywa którą widać było w miasteczku, ale to na 100 % "dęba sadził"? Wydaje mi się, że sadził dąb, a koń stanął dęba.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę