Światowy Dzień Sybiraka

Skomentuj (72)

zobacz więcej (28)

72 lata temu Rosja Radziecka 17 dni po napaści niemieckiej na Polskę zaatakowała nasz kraj od wschodu. Te działania historia nazwała czwartym rozbiorem Polski. 17 września uchwalono Światowym Dniem Sybiraka. Uroczystości z tej okazji odbywają się w całej Polsce - także w Kazimierzu.

Po wojnie z terenu gminy Kazimierz Dolny na teren byłego Związku Radzieckiego wywieziono około 30 osób*, które w czasie wojny walczyły z Niemcami przede wszystkim jako żołnierze Armii Krajowej. Trafili oni do obozów pracy w Riazaniu, Borowiczach, Nagornej na Uralu czy do Siewwostłagu na dalekim Magadanie. Tracili zdrowie, pracując przy pięćdziesięciostopniowym mrozie przy wyrębie lasu czy w kopalniach. Niektórzy zostawali tam na zawsze…. Większość z nich jednak wróciła do domu. Wycieńczeni, wygłodzeni. Po powrocie jako element politycznie niepewny poddawani byli nieustannej inwigilacji.

Stafania i Franciszek Barszczewscy, Bolesław Doraczyński, Franciszek Kmita, Zygmunt Romanowski, Zdzisław Seroka, Romuald Skopal, Wacław Werman. Ich losy przypomina wystawa przygotowana przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. Tu właśnie miały miejsce powiatowe uroczystości Światowego Dnia Sybiraka współorganizowane przez Związek Sybiraków Oddział w Puławach, Akcję Katolicką w Kazimierzu Dolnym oraz Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza pod patronatem Starosty Powiatu Puławskiego.

Tradycyjnie – jak wszystkie święta patriotyczne w Kazimierzu – rozpoczęła je msza święta w Kościele Farnym. Następnie zebrani udali się do szkoły, gdzie prezes puławskiego oddziału Związku Sybiraków odznaczył wdowy i wdowca po Sybirakach oraz nauczycieli Zespołu Szkół przybliżającym młodzieży polską historię Sybiru Honorową Odznaką Sybiraka. W ten sposób uhonorowani zostali: Apolonia Jabłonka, Sabina Skopal z Kazimierza, Teresa Marcinkowska Zwolak, Adolf Zborowski oraz Katarzyna Ponikowska i Anna Soria. Honorową Odznakę Sybiraka dla szkoły odebrał dyrektor Teodor Józefacki. Z kolei medalem „Przyjaciel szkoły” społeczność Zespołu Szkół uhonorowała Henryka Skirgajłę prezesa Związku Sybiraków w Puławach, doceniając w ten sposób jego wkład w patriotyczne wychowanie młodzieży.

Podczas uroczystości podkreślano, także w wystąpieniu starosty puławskiego Witolda Popiołka, że należy pamiętać o przeszłości, nie żywiąc nienawiści do współczesnych.


Ta przeszłość to cierpienia Sybiraków, o których przypominał w swoim wystąpieniu prezes Skirgajło, młodzież Zespołu Szkół, recytując wiersze Sybiraka Mariana Jonkajtisa, czy film dokumentalny „Zesłańcy Sybiru”. Przyszłość natomiast budują takie właśnie spotkania i uroczystości realizowane w myśl hasła „Dla pamięci ku przestrodze”.


*Liczbę zamordowanych i zamęczonych w więzieniach i łagrach w latach 1944-1956 ustalili historycy na ponad pół miliona, w tym 80 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej i 31,5 tysięcy żołnierzy oddziałów leśnych (poakowskich, narodowych i innych).

Fot. Katarzyna Ponikowska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (72)

 • pijany znad Grodarza
  PO raz drugi obejrzalem i wysluchałem pana Wojciecha. Ten Jego opis WYŁAMYWANIA PALCOW jest dla mnie niezwyklym OKRUCIEŃSTWEM. Pierwszy raz spotkałem sie z tego rodzaju opisem.
  Pani Beato. Czy zna Pani fINAŁ. Mysle, ze jakieś postepowanie karne w TEJ SPRAWIE toczyło sie. Czytałem raport Komisji Rokity. Nic na ten temat.
 • emigrator
  oli to tak w odpowiedzi do tego pana z mandolina...
  To zaczyna się gdzieś w szkole, w małej salce od historii, lub na lekcji religii z Panią katechetką. Bóg - honor - ojczyzna - powtarzane w koło, bo to strategia szkoły rok za rokiem. To z niej się biorą skinheadzi pod Twym blokiem ! Patriotyzm to choroba, którą zarażają dzieci aby potem nimi strzelać w imię własnych interesów . Wychowanie dla pokoju z karabinem w ręce to ich sposób myślenia o przyszłości. Ale pokój w rękach tych - co nigdy nie chcą strzelać - co udają głupich by nie dostać się w mundury. Pokój w rękach tych - co zawsze pamiętają prawdę, która jest tylko jedna. Nie ma racji wyjątkowych - tylko wyjątkowe bzdury, powtarzane w koło by się stały prawdą - ale prawda jest tylko jedna. Tylko jedna prawda jest !! Ta piosenka po to, aby wam powiedzieć, że nie tylko Niemcy morodwali jeńców. Ta piosenka jest po to aby uświadomić - żaden naród nigdy nie był święty ! Nie wybrałem sobie miejsca swego urodzenia - tak jak nie wybrałem skóry , którą tyle noszę. Jedna rasa - ludzka rasa - rozum podpowiada - nie oddawać żadnej czci dla flagi czy cesarza ! Polak , Niemiec czy Rosjanin - nieznaczące nazwy. W Portugalii czy Nepalu - jednakowi ludzie. Jedna Ziemia jeden świat - rozum podpowiada. I bez względu na wyznanie - KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI. I bez względu na płeć - KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI. I bez względu na skórę - KAŻDY INNY - WSZYSCY RÓWNI.
 • pijany znad Grodarza
  Zawsze zastanawia mnie "strategia" WŁADZY KOMUNISTYCZNEJ. Wydawałoby sie, że tak ZDEKLAROWANEGO WROGA USTROJU nie powinno sie wypuszWyprawy:

  * 1985 – Kuba, Meksyk – ekspedycja speleologiczna
  * 1986 – Meksyk – dokumentacja stanowisk archeologicznych kultury Tolteków
  * 1986 – Meksyk – "Lakandoni – potomkowie Majów"
  * 1987 – Meksyk – dokumentacja stanowisk archeologicznych Majów
  * 1987/1988 – Meksyk – "Plemiona pogranicza – między światem Azteków i Majów"
  * 1989 – ZSRR – "Ławry – stolice Prawosławia"
  * 1989 – Meksyk – "Zagubione plemię – współcześni potomkowie Indian"
  * 1990 – Gwatemala, Honduras, Meksyk – "Mundo Maya"
  * 1990 – ZSRR – "Życie w komunałkach"
  * 1990 – Kaukazczać poza granice państwa, a tu :
  "
 • pijany znad Grodarza
  "
  - To był mąż i nie-mąż jednocześnie, ale nie był miłością mojego życia, gdyby był, nie odeszłabym. (...) To nie był dobry związek. Nie lubiliśmy się, nie byliśmy przyjaciółmi. Ja nie lubiłam jego kontrowersyjnego programu w telewizji, bo kompletnie nie zgadzałam się z jego poglądami, on nie znosił moich książek, szczególnie tych o życiu. Walczyliśmy, rozstawaliśmy się, wracaliśmy. Na całe szczęście to dla mnie zamknięty rozdział - wspomina Pawlikowska. "
 • Beata
 • emigrator
  przykre to ze tak wielu z nas w swoim uporze nie zdaje sobie z tego sprawy...
 • emigrator
  w życiu nic nie jest czarne albo białe ...
 • pijany znad Grodarza
  Wojenna AGITKA. Nigdy więcej./ w obie strony/
 • Tadek
  Trudne zadanie dla nauczycieli historii. Dla słusznych i nie słusznych, a raczej dla prawdziwych,a raczej rzetelnych histyroków, i tych z IPN-u. Warto takie tematy poruszać na lekcjach historii, tym bardziej, że młodzież czyta takie różnorodne wieści. Jak wytłumaczyć nowej młodzieży, że zołnierze idący ze wschodu, też Sybiracy, wyzwalający kraj, z okupacji niemieckiej, zdobywający Berlin, walczący w Bieszczadach w obronie Polaków mordowanych przez UPA, to zdrajcy. Jak wytłumaczyć to ich dzieciom i wnukom, że wszystko co zbudowane po wojnie przez polskie spłeczeństwo, to popioły i zgliszcza. Jak wytłumaczyć, że wyższsze uczelnie i tytuły przez nie nadawane są niesłuszne. Można by ciągnąc w nieskończoność te wywody. Nauczyciele historii. To trudny dla was egzamin. Trudno będzie wyjaśnić, czy praca dla PRL to zdrada, dyshonor, hańba, czy odbudowa polskiego państwa, też z tymi, nazywanymi zdrajcami, wracającymi do ojczyzny po wojnie. Czy może hańbą jest posiadanie dyplomu wyższej uczelni z dyplomem bez orła w koronie. A może hańbą jest wypieranie się i opluwanie własnego kraju, często własnych rodziców i dziadków, ten kraj odbudowujacych i budujących po wojnie. Temu krajowi służących. Rozejrzyjcie sie wokół siebie. Dobrze wam to zrobi. Warto myśleć samemu. Tylko odwagi potrzeba. Pozdrawiam.
 • pijany znad Grodarza
  Prosze się zastanowić nad: "pomyliłam aferzystki .:. Mniemam, ze , jako PATRIOTKA, jest Pani rownież ŻARLIWĄ KATOLICZKĄ. Prostuję.
  Jest pewien, że ANI TO, ANI TO.
 • Beata
  W boju o kombatantow rzeczywiście pomyliłam aferzystki .
 • pijany znad Grodarza
  "Nie było żadnej afery węglowej - twierdzi Barbara Kmiecik nazywana śląską Alexis. W tej sprawie miała zeznawać dziś przed Sądem Rejonowym w Rudzie Śląskiej, ale rozprawa została przełożona na 19 maja."
  Pani Beato. Czytać, czytać i jescze raz czytać. Ot co.
 • Beata
  Jak to nie ? Może nie dochrapała się takich milionów dolarów jak ta filmowa , ale tak ją na Śląsku nazywali , nie bez powodu zresztą .
 • pijany znad Grodarza
  I znowu Pani myli. Alexis to nie p. Blida.
 • Beata
  To bardzo ciekawa ''osobowośc ''była, ta polska Alexis , wolę żyć sobie spokojnie ,nie robić lewych interesów i spać spokojnie, nikt do mnie nad ranem nie zapuka puk puk!!!
 • pijany znad Grodarza
  Pani Beato. Mamy mówić o historii Polski, czy o jakimś Biku?. Jak Pani wie, dzisiaj mówi sie o pani Blidzie. Mam kontynuować?
 • Beata
  Przepraszam za błąd oczywiście ''Polski''

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę