Uczniowie pamiętają o Katyniu

Skomentuj (4)

zobacz więcej (7)

Po raz ósmy kazimierska młodzież stanęła do Apelu Katyńskiego, by przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz upamiętnić męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

13 kwietnia w Dniu Katyńskim uczniowie szkół z terenu gminy Kazimierz uczcili pamięć o pomordowanych na Wschodzie. Nazwiska ofiar związanych z Kazimierzem wyczytano podczas tradycyjnego Apelu Katyńskiego na terenie Dąbrowy Katyńskiej na cmentarzu parafialnym na Wietrznej Górze, gdzie osiem lat temu zasadzono 7 Dębów Pamięci w ramach zainicjowanej przez ks. Józefa Jońca akcji "Katyń... ocalić od zapomnienia" pod hasłem "Jeden Dąb Pamięci dla jednego Bohatera”. Kazimierskie dęby wpisują się w ogólną liczbę 21 857 dębów zasadzonych w ramach tej akcji w całej Polsce. Ósmy dąb upamiętnia Prezydenta RP i inne ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która zdarzyła się tuż przed zasadzeniem dębów w Kazimierzu.

Kazimierska Lista Katyńska obejmuje dziś siedem nazwisk. To oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze Policji Państwowej w ten czy inny sposób związani z Kazimierzem nad Wisłą: kapitan Franciszek Barszczewski, przodownik Policji Państwowej Władysław Dunia, kapitan Rajmund Duracz, podporucznik łączności rezerwy Zdzisław Berens, porucznik łączności Bronisław Skrzeczkowski, podporucznik służby zdrowia rezerwy Witold Steciuk, podporucznik rezerwy Jan Adam Witkiewicz.

Delegacje uczniów ze szkół podstawowych z Bochotnicy i Dąbrówki oraz z Gminnego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza - organizatora obchodów - w szarfach sztandarowych i ze sztandarem kombatanckim, którym opiekują się uczniowie Gminnego Zespołu Szkół, wyruszyli z rynku kolumną marszową na Wietrzną Górę, gdzie wymienili szarfy z nazwiskami ofiar i na czas apelu Katyńskiego zaciągnęli warty przy dębach katyńskich.

 

Tekst i foto: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę