Uczniowie pamiętają o Katyniu

Skomentuj (4)

zobacz więcej (7)

Po raz ósmy kazimierska młodzież stanęła do Apelu Katyńskiego, by przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz upamiętnić męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

13 kwietnia w Dniu Katyńskim uczniowie szkół z terenu gminy Kazimierz uczcili pamięć o pomordowanych na Wschodzie. Nazwiska ofiar związanych z Kazimierzem wyczytano podczas tradycyjnego Apelu Katyńskiego na terenie Dąbrowy Katyńskiej na cmentarzu parafialnym na Wietrznej Górze, gdzie osiem lat temu zasadzono 7 Dębów Pamięci w ramach zainicjowanej przez ks. Józefa Jońca akcji "Katyń... ocalić od zapomnienia" pod hasłem "Jeden Dąb Pamięci dla jednego Bohatera”. Kazimierskie dęby wpisują się w ogólną liczbę 21 857 dębów zasadzonych w ramach tej akcji w całej Polsce. Ósmy dąb upamiętnia Prezydenta RP i inne ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, która zdarzyła się tuż przed zasadzeniem dębów w Kazimierzu.

Kazimierska Lista Katyńska obejmuje dziś siedem nazwisk. To oficerowie Wojska Polskiego i funkcjonariusze Policji Państwowej w ten czy inny sposób związani z Kazimierzem nad Wisłą: kapitan Franciszek Barszczewski, przodownik Policji Państwowej Władysław Dunia, kapitan Rajmund Duracz, podporucznik łączności rezerwy Zdzisław Berens, porucznik łączności Bronisław Skrzeczkowski, podporucznik służby zdrowia rezerwy Witold Steciuk, podporucznik rezerwy Jan Adam Witkiewicz.

Delegacje uczniów ze szkół podstawowych z Bochotnicy i Dąbrówki oraz z Gminnego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza - organizatora obchodów - w szarfach sztandarowych i ze sztandarem kombatanckim, którym opiekują się uczniowie Gminnego Zespołu Szkół, wyruszyli z rynku kolumną marszową na Wietrzną Górę, gdzie wymienili szarfy z nazwiskami ofiar i na czas apelu Katyńskiego zaciągnęli warty przy dębach katyńskich.

 

Tekst i foto: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • ABC
  Bardzo skromna Uroczystość - symboliczna. 7 Ofiar barbarzyńskiego mordu Sowieciarzy i tylko delegacje z TRZECH szkół. Wraz ciałem pedagogicznym - 14 osób. Mało. Po nabożeństwie niedzielnym byłoby inaczej.
 • Redakcja
  Tak, informacja o obchodach była w kalendarium wydarzeń na portalu.
  • pijany znad Grodarza
   Wyraznie jest to za mało, bo za wcześnie, a kalendarzyki .......... poszły już do lamusa.
 • pijany znad Grodarza
  Czy ktoś o tym wiedział poza uczniami i dwojgiem nauczycieli z Koszczyca ?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę