Pamięci Pary Prezydenckiej

Skomentuj (12)

zobacz więcej (9)

Ku czci Pary Prezydenckiej – śp. Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki Marii Kaczyńskiej, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. w drodze na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej osłonięto w Kazimierzu w niedzielę 24 listopada.

Tablica „Pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki Marii Kaczyńskiej, którzy zginęli śmiercią tragiczną pod Smoleńskiem dnia 10 kwietnia 2010 r. wybierając się na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej” odsłonięta została na murach Fary w niedzielę 24 listopada. Ufundowali ją Kazimiera i Paweł Policzkiewiczowie, wypełniający tym samym wolę swojej zmarłej przedwcześnie córki Katarzyny Policzkiewicz – Desbois.

Tablicę w obecności fundatorów tablicy, posłanek PiS – Małgorzaty Sadurskiej i Elżbiety Kruk, a także pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i licznie zgromadzonej społeczności kazimierskiej poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Artur Miziński, który celebrował także mszę świętą w intencji Pary Prezydenckiej i pozostałych 94 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Podczas uroczystości odczytany został także list Jarosława Kaczyńskiego, w którym czytamy między innymi:

- Ukojeniem i otuchą jest kontynuacja ich dzieła, podążanie śladem tych, którzy byli dla nas przykładem. Tylko tak możemy naznaczyć nieszczęście dobrem.

 Pod tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.

To już druga tablica pamiątkowa wmurowana w odrestaurowane niedawno ogrodzenie Fary, które ma teraz postać Ściany Pamięci. Pierwsza płyta upamiętnia ofiary Rzezi na Wołyniu.

 

Fot. Grzegorz Szafranek
Stowarzyszenie Przeszłość - Przyszłości

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Kazimierz z Kazimierza
  Przepraszam Buśka-Zakopane że przez pomyłkę zgubiłem jeden wyraz który całkowicie wypaczył moją wypowiedź - poprawnie powinna mieć brzmienie "Widzę, że są jeszcze ludzie którzy myślą racjonalnie (Busiek - Zakopane)i nie dają sobie wcisnąć ciemnoty. Brawo tak trzymać!!!!"
 • Kazimierz z Kazimierza
  Widzę, że są jeszcze ludzie którzy myślą racjonalnie (Busiek - Zakopane)i dają sobie wcisnąć ciemnoty. Brawo tak trzymać!!!!
 • Busiek
  Ja też mam szacunek do zmarłych i mocno przeżyłem tą tragedię. Ale dla mnie ona mocno obciąża pana L. Kaczyńskiego. Oczywiście nie tylko, całe nasze elity, a może i nas jako naród. powiedzenie "głupi jak polak" ma w tej tragedii (katastrofie) jak najgłębsze odzwierciedlenie. To co się po niej wyczynia też, szukając winy w innych a nie w sobie. A odpowiedzią na nią było zachowanie rozsądnych i mądrych przywódców cywilizowanych krajów, w których życie ludzkie ma wartość najwyższą, w dniu pogrzebu wspomnianego pana. On zaś był na miejscu i nie zrobił nic tzn. "nie podjął jeszcze decyzji", a więc ponosi odpowiedzialność za tego skutki...Niestety polityka wzięła górę nad ludzkim życiem...
  SMUTNE....bo może polskie
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte - ze względu na ich obraźliwy charakter lub na brak merytorycznego związku z treścią newsa. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • laik
  @Kazimierz Z Kazimierza -Jedną prawdę już mieliśmy o Katyniu,co roku sowieci nam dosyłają jeden tok akt i Tusk z PO uważa to za sukces,jesteś taki sam,nikt nie upoważnił cię do obrażania innych,a...ty wiesz jaka jest prawda ...twoja prawda,pozwól że inni mogą mieć zdanie odrębne.
 • Kazimierz z Kazimierza
  Laik - Kazimierz - po pierwsze ja nikogo nie obrażam, tylko podaję prawdziwe fakty, bo tak było naprawdę. Jeśli ktoś ma sprany mózg niezdolny do samodzielnego, logicznego myślenia to powinien się leczyć a nie próbować zakneblować usta tym - co mają odwagę wypowiedzieć inne zdanie. TAKA JEST PRAWDA O TEJ TRAGEDII I PROSZĘ NIE ROBIĆ LUDZIOM WODY Z MÓZGU.
 • laik
  @REDAKCJA-czy GOŚĆ Z KAZIMIERZA nie narusza regulaminu,moim zdaniem ewidentnie ,obraża osoby publiczne,a w szczególności osoby które śmierć poniosły w sposób tragiczny,to zwykła podłość.
 • Kolo
  Smutne....
 • laik
  @Jan Klonnica-napisz jaśniej ,pogubiłeś litery ,słowa ,nie wiadomo o co chodzi.
 • Jan Klonnica
  To wspaniale, ze pamiec ofiar katastrofy uczczono,prywata inicjatywa. Jeno nie wiem co do tego ma zaraz polityka i jakie to dziela pary maja byc kontynuowane? O ile sie nie mysle wiekszosc malzenstw zyje w zgodzie i wychowuje potomstwo, z tym ze czesto kobiety podejmuja prace zawodowa przy tym, z koniecznosci.
 • Busiek
  Czy ta kontynuacja, to następna katastrofa???
 • pijany znad Grodarza
  Tak się zastanawiam, czy Lech Kaczyński, a szczegolnie Jego żona Maria , kiedy patrzą z Góry zgadzają się, by w katastrofie - w kórej zginęli RAZEM z innymi - być tak ODDZIELNIE naznaczonym. Jestem przekonany, że nie.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę