Pamięci Pary Prezydenckiej

Skomentuj (12)

zobacz więcej (9)

Ku czci Pary Prezydenckiej – śp. Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki Marii Kaczyńskiej, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. w drodze na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej osłonięto w Kazimierzu w niedzielę 24 listopada.

Tablica „Pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego Małżonki Marii Kaczyńskiej, którzy zginęli śmiercią tragiczną pod Smoleńskiem dnia 10 kwietnia 2010 r. wybierając się na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej” odsłonięta została na murach Fary w niedzielę 24 listopada. Ufundowali ją Kazimiera i Paweł Policzkiewiczowie, wypełniający tym samym wolę swojej zmarłej przedwcześnie córki Katarzyny Policzkiewicz – Desbois.

Tablicę w obecności fundatorów tablicy, posłanek PiS – Małgorzaty Sadurskiej i Elżbiety Kruk, a także pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i licznie zgromadzonej społeczności kazimierskiej poświęcił biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Artur Miziński, który celebrował także mszę świętą w intencji Pary Prezydenckiej i pozostałych 94 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Podczas uroczystości odczytany został także list Jarosława Kaczyńskiego, w którym czytamy między innymi:

- Ukojeniem i otuchą jest kontynuacja ich dzieła, podążanie śladem tych, którzy byli dla nas przykładem. Tylko tak możemy naznaczyć nieszczęście dobrem.

 Pod tablicą złożono wiązanki kwiatów i zapalono symboliczne znicze.

To już druga tablica pamiątkowa wmurowana w odrestaurowane niedawno ogrodzenie Fary, które ma teraz postać Ściany Pamięci. Pierwsza płyta upamiętnia ofiary Rzezi na Wołyniu.

 

Fot. Grzegorz Szafranek
Stowarzyszenie Przeszłość - Przyszłości

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Kazimierz z Kazimierza
  Przepraszam Buśka-Zakopane że przez pomyłkę zgubiłem jeden wyraz który całkowicie wypaczył moją wypowiedź - poprawnie powinna mieć brzmienie "Widzę, że są jeszcze ludzie którzy myślą racjonalnie (Busiek - Zakopane)i nie dają sobie wcisnąć ciemnoty. Brawo tak trzymać!!!!"
 • Kazimierz z Kazimierza
  Widzę, że są jeszcze ludzie którzy myślą racjonalnie (Busiek - Zakopane)i dają sobie wcisnąć ciemnoty. Brawo tak trzymać!!!!
 • Busiek
  Ja też mam szacunek do zmarłych i mocno przeżyłem tą tragedię. Ale dla mnie ona mocno obciąża pana L. Kaczyńskiego. Oczywiście nie tylko, całe nasze elity, a może i nas jako naród. powiedzenie "głupi jak polak" ma w tej tragedii (katastrofie) jak najgłębsze odzwierciedlenie. To co się po niej wyczynia też, szukając winy w innych a nie w sobie. A odpowiedzią na nią było zachowanie rozsądnych i mądrych przywódców cywilizowanych krajów, w których życie ludzkie ma wartość najwyższą, w dniu pogrzebu wspomnianego pana. On zaś był na miejscu i nie zrobił nic tzn. "nie podjął jeszcze decyzji", a więc ponosi odpowiedzialność za tego skutki...Niestety polityka wzięła górę nad ludzkim życiem...
  SMUTNE....bo może polskie
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte - ze względu na ich obraźliwy charakter lub na brak merytorycznego związku z treścią newsa. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • laik
  @Kazimierz Z Kazimierza -Jedną prawdę już mieliśmy o Katyniu,co roku sowieci nam dosyłają jeden tok akt i Tusk z PO uważa to za sukces,jesteś taki sam,nikt nie upoważnił cię do obrażania innych,a...ty wiesz jaka jest prawda ...twoja prawda,pozwól że inni mogą mieć zdanie odrębne.
 • Kazimierz z Kazimierza
  Laik - Kazimierz - po pierwsze ja nikogo nie obrażam, tylko podaję prawdziwe fakty, bo tak było naprawdę. Jeśli ktoś ma sprany mózg niezdolny do samodzielnego, logicznego myślenia to powinien się leczyć a nie próbować zakneblować usta tym - co mają odwagę wypowiedzieć inne zdanie. TAKA JEST PRAWDA O TEJ TRAGEDII I PROSZĘ NIE ROBIĆ LUDZIOM WODY Z MÓZGU.
 • laik
  @REDAKCJA-czy GOŚĆ Z KAZIMIERZA nie narusza regulaminu,moim zdaniem ewidentnie ,obraża osoby publiczne,a w szczególności osoby które śmierć poniosły w sposób tragiczny,to zwykła podłość.
 • Kolo
  Smutne....
 • laik
  @Jan Klonnica-napisz jaśniej ,pogubiłeś litery ,słowa ,nie wiadomo o co chodzi.
 • Jan Klonnica
  To wspaniale, ze pamiec ofiar katastrofy uczczono,prywata inicjatywa. Jeno nie wiem co do tego ma zaraz polityka i jakie to dziela pary maja byc kontynuowane? O ile sie nie mysle wiekszosc malzenstw zyje w zgodzie i wychowuje potomstwo, z tym ze czesto kobiety podejmuja prace zawodowa przy tym, z koniecznosci.
 • Busiek
  Czy ta kontynuacja, to następna katastrofa???
 • pijany znad Grodarza
  Tak się zastanawiam, czy Lech Kaczyński, a szczegolnie Jego żona Maria , kiedy patrzą z Góry zgadzają się, by w katastrofie - w kórej zginęli RAZEM z innymi - być tak ODDZIELNIE naznaczonym. Jestem przekonany, że nie.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę