Aktualności dla "Katyń"

70. rocznicę zbrodni katyńskiej 13 kwietnia 2010 r. uczczono w Kazimierzu bardzo uroczyście. To wtedy z inicjatywy Zespołu Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza na cmentarzu parafialnym św. Jana zasadzono dąbrowę katyńską ku pamięci tych kazimierzaków i osób z Kazimierzem związanych, którzy w 1940 r. zginęli w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach sowieckiej kaźni. W 80. rocznicę szumiały tu tylko dziesięcioletnie dęby…

Po raz ósmy kazimierska młodzież stanęła do Apelu Katyńskiego, by przywołać pamięć żołnierzy polskich zamordowanych za wierność przysiędze wojskowej oraz upamiętnić męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania i deportacje.

W pierwszą rocznicę

W pierwszą rocznicę posadzenia dębów pamięci na cmentarzu parafialnym, jak również w pierwszą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem kazimierzanie modlili się na mszy świętej w Farze i złożyli kwiaty na cmentarzu parafialnym.

Wszystkich Świętych

Tegoroczne Święto Zmarłych zdominowało ostatni miniony długi weekend. Było okazją do dłuższego spotkania z rodziną nie tylko przy grobach najbliższych. Okazją do wspomnień o tych, którzy odeszli. Okazją do refleksji nad istotą ludzkiego życia i nieuchronnością praw natury…

Odtąd pamięci o Katyniu strzec będą w Kazimierzu jak i w wielu miejscach Polski nie tylko ludzie i archiwa, ale również... Matka Natura. Kiedyś posadzone tu 13 kwietnia Dęby Pamięci - jak drzewa w opowiadaniu Orzeszkowej - zaszumią następnym pokoleniom historię o 7 kazimierskich oficerach, których ciała spoczęły na "nieludzkiej ziemi"...

W tym roku mija 70 rocznica Zbrodni Katyńskiej – mordu okrytego milczeniem przez długie lata. Co wspólnego ma leżący na uboczu wielkiej polityki Kazimierz z Katyniem – symbolem cierpień zadanych przez Związek Radziecki, który za czasów PRL-u przewrotnie kazano nam czcić jako wybawiciela Polski?

Pokaż stopkę