Zapora i inni Żołnierze Wyklęci

Skomentuj (7)

W dzień wyborów prezydenckich 20 czerwca w Kazimierzu zostanie odsłonięta objazdowa wystawa „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku”. Wśród prezentowanych materiałów znalazło się miejsce i dla majora Zapory, który działał także w naszym Miasteczku.

 

 

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku” autorstwa Adama Borowskiego prezentuje zdjęcia i dokumenty odnoszące się do wydarzeń z lat 1945–1956. Składa się na nią 49 plansz wystawowych.


- Celem prezentowanej wystawy jest uwrażliwienie, przede wszystkim młodych pokoleń naszych rodaków, na tragiczne losy tysięcy Polaków stających wtedy do zbrojnej walki przeciwko komunizmowi – na katastroficzne dzieje pokolenia Kolumbów i naszych dziadków, którzy w walce o wolność oddali swoje życie – piszą organizatorzy wystawy. – Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi m.in. polska młodzież, która nie była świadkiem mrocznych wydarzeń lat stalinowskiego terroru, będzie miała szansę zapoznać się z nieznanymi kartami naszej historii.


Po raz pierwszy wystawa „Żołnierze Wyklęci – Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku” zaprezentowana została podczas obchodów 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2008 r. przy Placu Zamkowym w Warszawie. Do dziś obejrzano ją w także w Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, Jastrzębiu, Bielsku-Białej, Opolu, Lubartowie, Puławach, Zakopanem, Sopocie oraz w Siedlcach. W Kazimierzu zostanie odsłonięta 20 czerwca tuż po uroczystej mszy św. w intencji Żołnierzy Wyklętych o godz. 10.30 w Farze.

 

Wystawę można będzie oglądać przy Farze do końca sierpnia.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Jula
  "Nasz naród jak lawa z wierzchu zimna i twarda,sucha i plugawa.Lecz wewnątrz nego ognia sto lat nie wyziębi.Piwajmy na tą skorupę i zstąpmy do głębi"
 • myszowaty
  jak widać zainteresowanie Polską historią żadne.Historia zakłamywana przez dziesięciolecia. Praca ideologiczna w tamtym okresie , jak również w ostatnim dwudziestoleciu przyniosły oczekiwane rezultaty.Jak to pisał poeta."Bez serc,bez ducha to szkieletów ludy".To wszystko nabiera sensu.Tylko do koga ta gadka.
 • myszowaty
  Zdumiewające!Uroczystość religijno patriotyczna dzieli polaków?Zastanawia się bardzo mocno!Komu ma to służyć!
 • sasiadka
  Wystawa była zaplanowana jesienią ubiegłego roku!(proponuję słuchać ze zrozumieniem) .Mówił i uzasadniał to pana Tomasz Nadolski na mszy św. Nie planowane były jedynie wybory!.PS. Akcja która naruszy ciszę wyborczą z premedytacją to zbierania pieniędzy dla powodzian 4 lipca przez WOŚP.Oczywiście z wiadomych względów.
 • Romek
  Szanowni patrioci: obaj nie macie racji,on poniesie klęskę tak jak przywódca pewnego powstania. Nie wiem czy otym samym myślicie co ja.
 • prawdziwy patriota
  Zgadzam się z Tobą!!!
 • patriota
  Ta wystawa to jawne naruszenie ciszy wyborczej. Każdy wie, że jeden z kandydatów na prezydenta to kuzym byłego przywódcy AK. Jesli wygra to przez tę wystawę!!!

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę