Dwa Brzegi: Interaktywne filmy to przyszłość?

zobacz więcej (8)

Czym są filmy interaktywne, co oferują oraz czy będą przyszłością kina? Na takie pytania można było uzyskać odpowiedzi podczas spotkania „Uczestniczenie w filmie zamiast oglądania? Czyli kto czeka na interaktywne filmy”. O tym nietypowym rodzaju filmów opowiadał Adam Walkowski – programista, przedsiębiorca i niezależny filmowiec.

Pojęcie film interaktywny brzmi nowatorsko. Nie jest to jednak zupełnie zgodne z prawdą.

-  Wynalazek filmu interaktywnego ma już ponad 30 lat i doczekał się nawet swojej złotej epoki w historii gier komputerowych. Jednak dopiero rozwój nowoczesnych technologii internetowych i rozpowszechnienie wideo w Internecie pozwoliły wypłynąć temu niezwykłemu medium do odbiorcy masowego – czytamy w opisie spotkania.

Czym więc jest film interaktywny? Jest to film, w którym osoba oglądająca może wpływać na zachowania bohaterów i decydować, co się będzie z nimi działo. W zależności od tego, jakich wyborów dokona widz, akcja może mieć różny przebieg i prowadzić do różnych zakończeń. Odbiorca obrazu staje się jego uczestnikiem. Decyzje podejmowane są za pomocą kliknięcia myszką lub naciśnięcia ekranu.


Gdzie możemy się spodziewać takich filmów?

– Miejscem, w którym najszybciej zaadaptuje się film interaktywny jest reklama. Wynika to z wielu różnych rzeczy – odpowiada na pytanie Adam Walkowski, który prowadzi firmę InventCore i jest współautorem technologii tworzenia filmów interaktywnych o nazwie Deligic.

Nie oznacza to jednak, że nie powstają interaktywne filmy fabularne. Także w naszym kraju mamy prekursorów tego nurtu.

– Pierwszy, polski film interaktywny to, moim zdaniem, „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego – mówi Adam Walkowski. – Nie jest to rodzaj interakcji, jaki dziś umożliwiają nam nowe media, ale generalnie schemat jest ten sam. Pokazane jest, jak decyzje bohatera lub sytuacje zewnętrzne wpływają całkowicie na to, co się z nim dzieje.

Podczas wykładu zaprezentowane i omówione zostały przykłady najnowszych produkcji interaktywnych, które jeszcze niedawno same były tematami filmów z gatunku science-fiction.

- Żyjemy w takich ciekawych czasach, że pomysły, które pojawiały się w takich filmach jak „Powrót do przyszłości” są już realizowane. Tak jest np. z filmami z wyborem, dokumentami i teledyskami interaktywnymi, rozszerzaniem filmów za pomocą wirtualnej rzeczywistości oraz wideo kręconym w 360 stopniach – mówi prowadzący.

Wykład odbył się w środę w KOKPiT w ramach festiwalowej sekcji „Młodzi wykładają”. Jest to cykl spotkań, które już drugi rok goszczą na Festiwalu Dwa Brzegi. Inicjatywa ta ma na celu popularyzację nauki, umożliwienie rozpowszechniania wiedzy młodym naukowcom oraz pasjonatom z różnych dziedzin.

Przed końcem Festiwalu w KOKPiT odbędą się jeszcze dwa spotkania z tego cyklu:

5 sierpnia o godz. 11.30 - „Fade in: Od Arystoteles do Tarantino. Czyli jak pisać scenariusze”

6 sierpnia o godz. 11.30 - „Tendencje fotograficzne na Instagramie”


DWA BRZEGI 2016

 

Program filmowy


Program wydarzeń artystycznych


Program Kina za Rogiem w Janowcu

 

Bilety

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę