Dwa Brzegi '19: Jerzy Stuhr i ks. Andrzej Luter

zobacz więcej (14)

O młodości, dojrzałości, kultowych filmach, walce z chorobą a także o polskim społeczeństwie rozmawiają Jerzy Stuhr i ks. Andrzej Luter. Również na Dwóch Brzegach w Kazimierzu.

- Bardzo się cieszymy, że znów możemy się spotkać na Dwóch Brzegach, tym razem w związku z niezwykle ciekawą rozmową, jaką przeprowadziliście między sobą, a która została zapisana w książce pt. „Myśmy się uodpornili” - mówi Grażyna Torbicka. - To jest rozmowa, ale jest to też swego rodzaju kompendium wiedzy na temat tego, jak uzyskać taki stan uodpornienia się.

Jak się okazuje, z pomysłem na książkę wyszło samo wydawnictwo. I od początku było wiadomo, że to nie będzie typowy wywiad a rozmowa. Rozmowa o filmie, o teatrze i o obecnej sytuacji politycznej w Polsce, o niszczeniu autorytetów, o śmierci Pawła Adamowicza, o wierze... W książce czytamy też o tym, jak szalenie ważna w życiu każdego człowieka jest sztuka.

- Podajemy tam wiele przykładów filmów, które zmieniły nasze życie – mówi ks. Andrzej Luter. - Dla mnie, oprócz „Iluminacji”, były to „Popioły” Andrzeja Wajdy. Ten film pokazał mi, że prawdziwym patriotą jest ten, kto nie jest zadowolony ze swojej ojczyzny. Jest to przepiękny i mądry film. I takich obrazów jest wiele.

Pytania uczestników spotkania w Salonie Black Red White są różnorodne. Dotyczą filmów, ale także obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

- Normalny kraj to jest taki, gdzie jest jedność w różnorodności – mówi ks. Andrzej Luter. - Bo sama jedność byłaby nie do wytrzymania. Normalny kraj demokratyczny musi mieć paletę barw, musi być różnorodny a równocześnie w tej różnorodności musi być jedność. I właściwie wszystko zostało rozbite w tej chwili. W żadnym wymiarze - politycznym, społecznym i kościelnym, nie ma jedności. A różnorodność jest właściwie nieakceptowana. Coś bardzo złego się dzieje w tej chwili w Polsce.

Jak żyć w obecnych czasach? Takie pytanie również się pojawia. A odpowiedź na nie do najłatwiejszych nie należy...

- No łatwe to nie jest – mówi Jerzy Stuhr. - Ja szukam przyjaznych mi środowisk. Idę tam, gdzie czuję wspólnotę. Są takie miejsca. Naprawdę jest taka Polska. Myślę, że najważniejsze, to być sobą i mieć odwagę powiedzieć głośno co myślę, choć nie jest to łatwe.

Całe spotkanie obejrzeć można na Facebooku >>>

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę