Dwa Brzegi'17: Niesfilmowani, czyli literackie oblicze festiwalu

Na Dwóch Brzegach będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z pisarkami i pisarzami, których dorobek nie był dotychczas przedmiotem filmowych adaptacji. Gośćmi festiwalu będą: Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Magdalena Kicińska, Michał Olszewski, Łukasz Orbitowski, Maciej Płaza i Grzegorz Uzdański.

Zapraszając tych autorów i autorki do Kazimierza Dolnego, chcemy zaprezentować w środowisku filmowym polską literaturę, która mogłaby stać się inspiracją dla współczesnego kina. Podczas spotkań porozmawiamy o zagadnieniu filmowej adaptacji, o tym, jak wcielić literackie idee w obraz filmowy, z czym wiązać się może współpraca autora ze scenarzystką czy reżyserem. Być może spróbujemy również zaproponować, kogo moglibyśmy obsadzić w rolach literackich bohaterów?

Wszystkie spotkania odbywać się będą w Black Red White Cafe na terenie miasteczka festiwalowego. Cykl rozpoczniemy 30 lipca spotkaniem z Łukaszem Orbitowskim, laureatem Paszportu „Polityki”, nominowanym do prestiżowych nagród literackich (Nike i Gdynia). Materiałem do spotkania będzie książka „Inna dusza”, będąca literacką wariacją na temat historii, która wydarzyła się w latach 90. w Bydgoszczy i wstrząsnęła opinią publiczną.

31 lipca spotkamy się z Grzegorzem Uzdańskim, postacią o wielu twarzach. Doktor filozofii, nauczyciel, poeta, autor tekstów piosenek i wokalista (obecnie związany z warszawskim zespołem Ryby), członek grupy improwizacji teatralnej „Dobrze” oraz zespołu literackiego Studia Munka, a także autor niezwykle popularnego projektu „Nowe wiersze sławnych poetów”. Ale przede wszystkim autor brawurowej i przenikliwej powieści „Wakacje” z dwiema świetnie nakreślonymi głównymi bohaterkami: matką i córką.

Kolejnym gościem (1 sierpnia) będzie pisarz i reporter Michał Olszewski. W reportażach pisze głównie o polskiej przestrzeni i przemianach społecznych po 1989 roku. Niedawno ukazała się jego książka prozatorska „#Upał”, opowieść o wirtualnym świecie, który może stać się pułapką, a także o pracoholizmie, pośpiechu i nieobecności. To świat, w którym wszystko dzwoni, pika i wibruje, a tysiące newsów drażnią stale naszą percepcję.

Z Maciejem Płazą, laureatem Nagrody Literackiej Gdynia, spotkamy się 2 sierpnia. Jego „Skoruń” to zbiór barwnych opowieści o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem. Głównym bohaterem jest nieletni łobuz, który patrzy i słucha uważnie, wtyka nos w dorosłe sprawy i czuje, że właśnie zaczyna się jego życie.

Bohaterkami spotkania 3 sierpnia będą reporterka Magdalena Kicińska – laureatka Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy – oraz Stefania Wilczyńska, czyli tytułowa „Pani Stefa”. Wychowawczyni i bliska współpracowniczka Janusza Korczaka, z którym prowadziła Dom Sierot dla dzieci żydowskich, będąc jego faktyczną kierowniczką. Zamordowana w sierpniu 1942 roku w Treblince. Po wojnie zapomniana; nie udało jej się wyjść z cienia Korczaka. W książce Magdaleny Kicińskiej Stefania Wilczyńska wraca wreszcie na swoje miejsce. Jej portret nakreślony został uważnie i wyraźnie.

Cykl zamkniemy 4 sierpnia spotkaniem z Natalią Fiedorczuk - Cieślak, członkinią zespołu literackiego Studia Munka, wokalistką i instrumentalistką (m.in. Nathalie and The Loners, Happy Pills), która za debiutancką powieść „Jak pokochać centra handlowe” została nagrodzona Paszportem „Polityki”. To historia o kobiecym doświadczeniu, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Bezkompromisowa, mądra i do bólu prawdziwa. Jej bohaterką jest kobieta, w jakiej przejrzeć może się wielu z nas: depresyjna mieszkanka przedmieść Warszawy, przedstawicielka pokolenia umów śmieciowych, bywalczyni supermarketów. Młoda żona i – niedługo – matka.

Dzięki współpracy Festiwalu Dwa Brzegi ze Studiem Munka Kazimierz Dolny odwiedzą również reżyserzy, którzy aktualnie pracują nad scenariuszami do swoich pierwszych lub kolejnych już produkcji. Na chwilę obecną swój udział potwierdzili: Bartosz Kruhlik, Damian Kocur i Karol Starnawski. Odbędą oni indywidualne konsultacje z zaproszonymi przez nas autorami i autorkami, a o ich efektach opowiedzą publiczności podczas spotkania w Black Red White Cafe (4 sierpnia). Podczas spotkania będzie można się także dowiedzieć o tym, jak działa oraz czemu i komu służy zespół literacki Studia Munka.

Festiwal coraz bliżej! Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.


Źródło: www.DwaBrzegi.pl

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę