Holland, Pągowski, Gliński i Seweryn na Dwóch Brzegach

Skomentuj (6)

Już wkrótce w Kazimierzu i Janowcu rozpocznie się XI edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak zwykle do obu nadwiślańskich miasteczek zjadą sławy polskiego i światowego kina. Kto w tym roku?

„Lekcje kina” na Dwóch Brzegach to spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. Podtytuł tych spotkań brzmi: „Spowiedź twórcy filmowego”. Sztuka filmowa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Wymaga także umiejętności pracy w zespole, w którym każdy powinien czuć się artystą. To właśnie gwarantuje najlepszy efekt na ekranie. Na Dwóch Brzegach o pracy na planie opowiadali  dotychczas m.in.: Krystyna Janda, Janusz Gajos, Bob Rafelson, Jiří Menzel, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat i Filip Bajon.

W tym roku nasze zaproszenie przyjęła jedna z najwybitniejszych reżyserek i scenarzystek kina, nominowana do Oscara, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, autorka takich filmów jak „Kobieta samotna”, „Całkowite zaćmienie”, „Europa, Europa” – Agnieszka Holland. Jej „Lekcja kina” będzie na pewno zbyt krótka, by odpowiedzieć na wszystkie pytania publiczności. Dodatkowo pokaz nagrodzonego na Festiwalu w Berlinie filmu „Pokot” oraz spotkanie po pokazie z reżyserką oraz aktorami: Agnieszka Mandat i Borysem Szycem.

Promocja – często ten rozdział w życiu dzieła filmowego decyduje o jego powodzeniu. Częścią promocji jest plakat filmowy. Jak stworzyć dobry plakat, jaka jest tradycja tej formy sztuki w Polsce i jak wyczuć intencje reżysera – o tym opowie podczas swojej „Lekcji kina” jeden z najbardziej doświadczonych i znanych plakacistów w historii polskiego kina Andrzej Pągowski.

Pamiętacie bohaterkę, którą w „La La Land” gra Emma Stone? Ile silnej woli  musiała mieć, by wytrzymać psychicznie stres związany z castingiem? W tym roku samemu będzie można się przekonać, jakie to uczucie, biorąc udział w castingu podczas „Lekcji kina” twórcy takich filmów jak „Cześć Tereska”, „Świnki”, „Kamienie na szaniec”. Reżyser, scenarzysta, znakomity pedagog, były rektor Szkoły Filmowej w Łodzi – Robert Gliński – przeprowadzi casting do nieistniejącego filmu, pokazując, na czym w praktyce polega praca z aktorem. Przypomnimy także dokument „Ślady” o mistrzu, jakim dla wielu pokoleń reżyserów był Wojciech Jerzy Has.

Finałem spotkań z Andrzejem Sewerynem – bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” – będzie jego artystyczna spowiedź przed naszymi widzami. Ta „Lekcja kina” będzie podróżą przez najważniejsze postacie polskiego i europejskiego kina, z którymi pracował Andrzej Seweryn.

Dwa Brzegi to dwa światy: twórców i odbiorców. W Kazimierzu Dolnym te dwa światy są nierozłączne. Zapraszamy!

Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU (www.facebook.com/FestiwalDwaBrzegi) i INSTAGRAMIE (www.instagram.com/dwabrzegi). 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Sprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia i pokazy Dwóch Brzegów rozpocznie się 17 lipca 2017 (godz. 12:00).

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Harry
  Holland jest BARDZO przeciętnym reżyserem...ALE....jest corka zyda...no to MUSI być super!!
 • kinoman
  Pozostaje tylko współczuć Pani Torbickiej...
 • Delek
  A jak nasz burmistrz powita gości śpiewem czy tylko chlebem i solą?
 • alegranda
  PIS nie wygasił festiwalu? Mimo mocnej próby rok temu. Bezczelnie festiwal trwa nadal mimo odwrotu ze sposnorowania TVP is państwowego Lotto! Jak PIS może to zdzierżyć. Taka potwarz w małym miasteczku.
  • Pisior
   Zobacz kto jest sponsorem festiwalu-która z państwowych spółek, a nie powtarzasz te głupoty...
 • pijany znad Grodarza
  Super będzie

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę