Holland, Pągowski, Gliński i Seweryn na Dwóch Brzegach

Skomentuj (6)

Już wkrótce w Kazimierzu i Janowcu rozpocznie się XI edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak zwykle do obu nadwiślańskich miasteczek zjadą sławy polskiego i światowego kina. Kto w tym roku?

„Lekcje kina” na Dwóch Brzegach to spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. Podtytuł tych spotkań brzmi: „Spowiedź twórcy filmowego”. Sztuka filmowa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Wymaga także umiejętności pracy w zespole, w którym każdy powinien czuć się artystą. To właśnie gwarantuje najlepszy efekt na ekranie. Na Dwóch Brzegach o pracy na planie opowiadali  dotychczas m.in.: Krystyna Janda, Janusz Gajos, Bob Rafelson, Jiří Menzel, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat i Filip Bajon.

W tym roku nasze zaproszenie przyjęła jedna z najwybitniejszych reżyserek i scenarzystek kina, nominowana do Oscara, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, autorka takich filmów jak „Kobieta samotna”, „Całkowite zaćmienie”, „Europa, Europa” – Agnieszka Holland. Jej „Lekcja kina” będzie na pewno zbyt krótka, by odpowiedzieć na wszystkie pytania publiczności. Dodatkowo pokaz nagrodzonego na Festiwalu w Berlinie filmu „Pokot” oraz spotkanie po pokazie z reżyserką oraz aktorami: Agnieszka Mandat i Borysem Szycem.

Promocja – często ten rozdział w życiu dzieła filmowego decyduje o jego powodzeniu. Częścią promocji jest plakat filmowy. Jak stworzyć dobry plakat, jaka jest tradycja tej formy sztuki w Polsce i jak wyczuć intencje reżysera – o tym opowie podczas swojej „Lekcji kina” jeden z najbardziej doświadczonych i znanych plakacistów w historii polskiego kina Andrzej Pągowski.

Pamiętacie bohaterkę, którą w „La La Land” gra Emma Stone? Ile silnej woli  musiała mieć, by wytrzymać psychicznie stres związany z castingiem? W tym roku samemu będzie można się przekonać, jakie to uczucie, biorąc udział w castingu podczas „Lekcji kina” twórcy takich filmów jak „Cześć Tereska”, „Świnki”, „Kamienie na szaniec”. Reżyser, scenarzysta, znakomity pedagog, były rektor Szkoły Filmowej w Łodzi – Robert Gliński – przeprowadzi casting do nieistniejącego filmu, pokazując, na czym w praktyce polega praca z aktorem. Przypomnimy także dokument „Ślady” o mistrzu, jakim dla wielu pokoleń reżyserów był Wojciech Jerzy Has.

Finałem spotkań z Andrzejem Sewerynem – bohaterem sekcji „I Bóg stworzył aktora” – będzie jego artystyczna spowiedź przed naszymi widzami. Ta „Lekcja kina” będzie podróżą przez najważniejsze postacie polskiego i europejskiego kina, z którymi pracował Andrzej Seweryn.

Dwa Brzegi to dwa światy: twórców i odbiorców. W Kazimierzu Dolnym te dwa światy są nierozłączne. Zapraszamy!

Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów oraz profilu na FACEBOOKU (www.facebook.com/FestiwalDwaBrzegi) i INSTAGRAMIE (www.instagram.com/dwabrzegi). 11. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbędzie się w dniach 29 lipca – 6 sierpnia 2017 w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Sprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia i pokazy Dwóch Brzegów rozpocznie się 17 lipca 2017 (godz. 12:00).

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Harry
  Holland jest BARDZO przeciętnym reżyserem...ALE....jest corka zyda...no to MUSI być super!!
 • kinoman
  Pozostaje tylko współczuć Pani Torbickiej...
 • Delek
  A jak nasz burmistrz powita gości śpiewem czy tylko chlebem i solą?
 • alegranda
  PIS nie wygasił festiwalu? Mimo mocnej próby rok temu. Bezczelnie festiwal trwa nadal mimo odwrotu ze sposnorowania TVP is państwowego Lotto! Jak PIS może to zdzierżyć. Taka potwarz w małym miasteczku.
  • Pisior
   Zobacz kto jest sponsorem festiwalu-która z państwowych spółek, a nie powtarzasz te głupoty...
 • pijany znad Grodarza
  Super będzie

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę