Dwa Brzegi wystartowały!

Skomentuj (9)

zobacz więcej (13)

Blisko 90 projekcji, w tym 12 premierowych, nie licząc 300 filmów krótkometrażowych, prawie 100 różnych wydarzeń artystycznych: spotkań z ludźmi filmu i szeroko pojętej sztuki. Rozpoczął się VII Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Przez osiem dni od soboty do soboty Kazimierz będzie niekwestionowaną filmową stolicą regionu.

Wernisażem wystawy „Kultowe kino według Johansona” w Galerii Sztuki Jacka P. Jarosza i pokazem filmu Frances Ha w reż. Noaha Baumbacha z 2012 r. rozpoczął się VII Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

- W Kazimierzu, gdzie nie ma kina, nie ma jednej nawet sali kinowej czy sali, którą na kino można by przysposobić – tu patrzę na pana burmistrza, ale łagodnie patrzę na pana burmistrza – na czas trwania tego ośmiodniowego szaleństwa filmowo – artystyczno – muzycznego budujemy cale festiwalowe miasteczko, całą infrastrukturę, którą przywozimy tutaj od krzesełka przez mikrofon po projektory najnowszej generacji DCP, bo takie projekcje – cyfrowe – będą w tym roku przede wszystkim w naszym Dużym Kinie – Kinie Energetycznym PGE – mówiła podczas konferencji prasowej na otwarcie Festiwalu jego dyrektor artystyczny Grażyna Torbicka.

- Udaje się nam po raz siódmy otwierać Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Odbywa się to dzięki pracy wielu ludzi. Ja chciałbym szczególnie serdecznie podziękować pani Grażynie Torbickiej, która pełni tę funkcję od lat siedmiu i chcielibyśmy, żeby tak jak akcja pana Owsiaka trwała do końca świata i jeszcze jeden dzień dłużej – powiedział prezes Stowarzyszenia Dwa Brzegi Jerzy Zieliński, podkreślając jednocześnie, że dyrektor artystyczna Festiwalu wykonuje swoją pracę w Kazimierzu w ramach wolontariatu.

Czym jest festiwal dla Kazimierza?

- Nie wyobrażamy sobie już Kazimierza bez festiwalu filmowego, nie wyobrażamy sobie bez niego lata, wakacji. Jest to największe wydarzenie kulturalne w przeciągu całego roku w Miasteczku. To wydarzenie przyciąga największą publiczność. To wydarzenie najbardziej promuje nasze miasto, z czego jesteśmy bardzo dumni – mówił burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia, wyrażając przy tym wdzięczność dla organizatorów, tym większą, że kryzys dotknął również i Festiwal.

- Wiem, że ten rok był dosyć trudny. Wycofali się mocni sponsorzy. Pani Grażyna Torbicka potrafiła tak zadziałać, że te luki finansowe zostały uzupełnione i Festiwal w pełnej krasie bez uszczerbków w programie artystycznym może się w tym roku odbyć, za co bardzo serdecznie dziękujemy – mówił Grzego rz Dunia. – Mam nadzieję, że Państwo przez te osiem dni festiwalowych będziecie czuli się u nas dobrze, że ten klimat naszego Miasteczka – niepowtarzalny, kameralny – nigdzie tak nie ma jak w Kazimierzu – dobrze na Państwa wpłynie i będziecie do nas powracać.

Mimo kryzysu podczas tegorocznej edycji Festiwalu zobaczymy w Kazimierzu blisko 90 projekcji, w tym 12 premierowych, wybranych na festiwalach w Cannes, Berlinie i Toronto, ponad 300 filmów krótkometrażowych, które na konkurs festiwalowy nadesłano z całego świata, prawie 100 różnych wydarzeń artystycznych: spotkań z ludźmi filmu i szeroko pojętej sztuki, koncertów i wystaw.

- Te wydarzenia powstają nie tylko dzięki aktywności naszej, ale dzięki zaangażowaniu lokalnego środowiska artystycznego – większość wystaw plastycznych jest wynikiem tej lokalnej aktywności. Sporo koncertów, które się odbędą np. w Mięćmierzu, jest również wynikiem takiej „ochoty oddolnej” – mieszkańcy Kazimierza, Mięćmierza i okolicy chcą się przyłączyć w tej pracy do nas i to jest jedna z rzeczy, która nasz Festiwal wyróżnia wśród innych dużych wydarzeń kulturalnych w Polsce.
 
Festiwal jest nie tylko największą imprezą w Kazimierzu czy na Lubelszczyźnie, ale też jest też największym wydarzeniem kulturalnym realizowanym na wschód od Wisły.

- Mamy tu palmę pierwszeństwa, która nas tylko mobilizuje do tego, żeby było coraz lepiej – zapewniał dyrektor Festiwalu Zbigniew Bojczuk.

Dziś w programie?

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę