Droga Krzyżowa 2016 (video)

Skomentuj (16)

zobacz więcej (40)

W Wielki Piątek wierni wspominając Mękę Pańską przeszli Uliczkami Kazimierza z nabożeństwem Drogi Krzyżowej, która zakończyła się na Górze Trzech Krzyży.

Tradycyjnie na stopniach Fary rozpoczęła się kazimierska Droga Krzyżowa uliczkami miasta. Jak zwykle miała ona charakter misterium – w role postaci biblijnych wcielili się uczniowie z Koszczyca.

Tym razem nabożeństwo, które dotąd kończyło liturgię wielkopiątkową, rozpoczęło się jeszcze w świetle dnia – o godzinie 16.00. Pogoda pozwoliła, by mogło się ono zakończyć na Górze Trzech Krzyży, gdzie – niczym na Golgocie – miały miejsce ostatnie stacje ukrzyżowania i śmierci Jezusa.

Najbardziej przejmującym momentem kazimierskiej Drogi Krzyżowej jest właśnie ukrzyżowanie. Ogromnych rozmiarów krzyż, niesiony przez całe nabożeństwo przez strażaków, na Górze Trzech Krzyży jest stabilizowany razem z postacią symbolizującą Chrystusa. Wrażenia wzmaga dodatkowo niesamowity widok na Miasteczko, które jakby czeka na błogosławieństwo Boże.

Liturgia wielkopiątkowa rozpoczyna nabożeństwa Triduum Paschalnego.


Fot. Zespół Szkół
im. Jana Koszczyca Witkiewicza

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • pijany znad Grodarza
  I jeszcze jedno/
  Publiczne egzekucje ZAWSZE mają publicznośc. Namiastka jej, również . Czy to wiara ?
  • Ulka-Kazimierz
   Wiara jest procesem. Przybywa do nas różnymi ścieżkami. Odchodzi również. Dlatego uważam, ze warto jej poszukiwać. Także w obrazach i wyobraźni. Jeśli one prowadzą do Boga, to czemu nie?
  • zainteresowany gleboko
   czy mowic bog masz na mysli babilonsko- semickiego Jahwe? czy jakiego innego z panteonu 27,5 tysiaca znanych ze 5071 religi opisanych? z twojej wypowiedzi cel misji nie jasny
 • pijany znad Grodarza
  Do Ulki.
  " Chrystus umarł na krzyżu za nas" Nie wystarczy ?. Ba. Sposób poniesienia śmierci JEST WYJATKOWY tj, winien być takim. " Nieskuteczne" naśladownictwo zakrawa na BLUŻNIERSTWO .
  ps. ciekawy jestem opinii psychologa / psychiatry/ na temat osoby " ukrzyzowanej w inscenizacji.
  • Ulka-Kazimierz
   Tu nie chodzi o to, by w misterium Drogi Krzyżowej brali udział aktorzy profesjonalni. Co to znaczy: skuteczne naśladownictwo? Kolejne realne ukrzyżowanie? Prawdziwe cierpienie? Żyjemy w świecie obrazkowym. Obraz nie tylko dzisiejszym ludziom ułatwia wyobrażenie i przeżycie. I to zarówno uczestnikom biernym jak tym, którzy próbują to - po amatorsku - zilustrować.
  • pijany znad Grodarza
   sama odpowiedziałaś:" Co to znaczy: skuteczne naśladownictwo? Kolejne realne ukrzyżowanie? Prawdziwe cierpienie?"
   "
   Obraz nie tylko dzisiejszym ludziom ułatwia wyobrażenie i przeżycie" Czy jest to wiara w Stwórcę. Zauważ, ze wiele religii ZABRANIA tworzenia wizerunkow bogów. Zabrania, bo one to WYOBRAZNIA, a ta jest różna, a Bóg przecież JEDEN.
 • Ulka-Kazimierz
  Mam wrażenie, że wszyscy, którzy w święta nie mają co zrobić z czasem zebrali się tutaj, aby dać ujście swojej frustracji. Uczniowie świętują, strażacy świętują, parafia świętuje. A Wy tak?
  • pijany znad Grodarza
   to teraz POWAŻNIE
   "Islamiści ukrzyżowali katolickiego księdza w Jemenie?
   • Porwany w Jemenie katolicki ksiądz został prawdopodobnie ukrzyżowany
   • Informację podały austriackie media
   • Dziennikarze powołują się na wiedeńskiego kardynała Christopha Schonborna"
 • hydropolka
  Strazacy kazimierscy to chyba straz przyboczna proboszcza, na kazdej religinej manifestacji prezentuja sie w mundurach wyjsciowych, jakby ich mandzury mialy co wspolnego z semickimi mitami (chyba, ze ufundowal je proboszcz to rozumiem - odpracowuja image) zenada i tyle.
 • pijany znad Grodarza
  "Nie ma nic niemoralnego w tym, że prezes banku zarabia 36 tys. zł dziennie. Nie ma również nic niemoralnego w tym, że jego pracownicy zarabiają kilkaset razy mniej. Jeśli pracownikom źle, niech zmienią pracę, a jeśli klientów razi, że prezes za dużo zarabia, niech zmienią bank - mówi ks. Jacek Stryczek w rozmowie z money.pl. I dodaje: Jezus wcale nie kazał się dzielić. To mit."
 • pijany znad Grodarza
  Obrzędy w wielkich religiach[edytuj]
  Im większa religia tym mniej obrzędów, bardziej liczy się tutaj wiara niż czyn rytualny, uprawiany bez zastanowienia się, jak np. modlitwa mówiona z pamięci, bez zastanowienia się nad słowami - która jest krytykowana chociażby przez duchownych katolickich[2]. Obrzędom podlegają głównie rewolucje, duże zmiany w życiu, jak ślub, narodziny (żydowskie obrzezanie), czy śmierć (zwyczaj chowania zmarłych). Wyróżniającym się obrzędem - który można zaliczyć do kategorii spajających - jest msza święta, która dla wyznawców tej religii jest połączeniem się, zjednaniem (czyli komunią) z Chrystusem. Innym rodzajem obrzędu, który można w zależności od celu w danej chwili zaliczyć albo do błagalnego albo do dziękczynnego rodzaju, jest multireligijna modlitwa."
 • Marcin
  Co motywuje ciemny lud do takich tandetnych inscenizacji, urągających męce Pańskiej?
 • pijany znad Grodarza
  Wielokrotnie zastanawiam się, kiedy widzę NASLADOWANIE męki Chrystusa, gdzie cały ogrom cierpienia ODGRYWANY jest przecież przez " radosnych " aktorow. Czy jest to godne ?. Jest to zrozumiale w filmie, ale tu i teraz ?. Nie wspomnę o inscenizacjach ociekajacych prawdziwa krwia.
 • Slowianin
  Znow mlodziez sie zaprzega do krzewienia semickiej mitologi, kiedy ten obled sie skonczy?
  • Ulka-Kazimierz
   To nasze największe święto w roku. Chcemy je świętować w pokoju i spokoju. Nikt Panu nie zabrania celebrować świąt wg wierzeń słowiańskich. Wszystkiego najlepszego z Wiosną!
  • Janićek
   dokładnie, a redakcja niech publikuje więcej newsow religijnych .... Dramat, dramat.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę