Święcenie pokarmów w Kościele Farnym

Skomentuj (1)

zobacz więcej (14)

Kolorowe pisanki, kromka chleba, sól, chrzan, wędlina i babka domowego wypieku – to zawartość wielkanocnego koszyczka ze święconką. Wielka Sobota w Kościele Katolickim to dzień poświęcenia pokarmów.

W Wielką Sobotę Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym wypełniony był wiernymi – przez cały dzień odbywało się tu tradycyjne święcenie pokarmów.

W pięknych, kolorowych koszyczkach ustawianych tuż przy ołtarzu nie sposób było nie zauważyć tradycyjnych składników święconki: jajek – zapewniających płodność, wędliny - zapewniającej dostatek, zdrowie i płodność, chleba – gwarantującego dobrobyt i pomyślność, soli – bez której nie ma życia, chrzanu – wzmacniającego właściwości pozostałych potraw czy ciasta – będącego znakiem umiejętności i doskonałości. Były też zielone gałązki, kwiaty, baranki, kurczaczki i zajączki. Jako pomysłowość ludzi nie ma granic, nie brakowało także oryginalnych produktów, takich jak czekoladowe jajko z niespodzianką, kazimierski kogut czy też posiłek w słoiczku dla niemowlaka.

A co znalazło się w Państwa koszyczkach ze święconką? 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę