Cygańskie pieśni Teresy Mirgi

Kazimierska Synagoga gości różnorodnych artystów, za każdym razem są to jednak wspaniali muzycy. Tym razem na maleńkiej scenie wystąpi Teresa Mirga, która zaprezentuje pieśni cygańskie.

Teresa Mirga to cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Jak podają organizatorzy, szczególne miejsce w jej działalności artystycznej zajmują występy solowe, podczas których Teresa Mirga z gitarą lub a cappella wykonuje bogaty repertuar pieśni cygańskich.

 

- Są to przede wszystkim stare, często zapomniane już pieśni Cyganów Karpackich, melodie należące do tradycji muzycznej Cyganów na Słowacji, Węgrzech oraz Bałkanach, a także utwory własne Teresy Mirgi – czytamy w zaproszeniu. - Teksty jej pieśni mają charakter refleksyjny, niejednokrotnie filozoficzny, ale jednocześnie bardzo współczesny, głęboko osadzony w realiach współczesnego świata, zwłaszcza świata cygańskiego. Teresa Mirga reprezentuje też zupełnie nowy nurt religijny w poezji i muzyce cygańskiej, komponuje także pieśni bez słów. Język muzyczny autorki choć mocno zindywidualizowany, ściśle związany jest z tradycją wokalną Cyganów Karpackich.

 

Poezja Teresy Mirgi, do tej pory została wydana w trzech tomikach wierszy: „Soske kawka?” (1992), „Pieśni z Czarnej Góry” (1999) oraz „Wiersze i pieśni” (2006). Jej twórczość była także prezentowana podczas licznych spotkań i wieczorów poetyckich poświęconych autorce. Pieśni artystki znalazły się natomiast na płytach, które wydała wspólnie z zespołem Kałe Bała: "Pieśni wielkopostne i żałobne", "Niewiele nam trzeba : pieśni z Czarnej Góry" czy też "Ćori som me" (Jestem biedna).

 

- Artystyczne wybory Teresy Mirgi, to także sprzeciw wobec postrzegania społeczności cygańskiej w Polsce poprzez muzyczne stereotypy, które redukują Romów do obrazu kolorowych, tańczących i śpiewających romantycznych wędrowców – piszą organizatorzy. -Teresa Mirga poprzez swoją twórczość próbuje pokazać, iż muzyka jako kulturowy identyfikator Romów może z powodzeniem łączyć bogatą tradycję z wyzwaniami współczesności, nie tracąc przy tym nic ze swej niepowtarzalności.

 

Już w najbliższą sobotę, 16 sierpnia o godzinie 18.00 Teresa Mirga wystąpi w Synagodze w Kazimierzu Dolnym.

 

Sprzedaż cegiełek w budynku dawnej Synagogi będzie prowadzona 15 sierpnia w godzinach: 15.00 – 18.00 oraz 16 sierpnia od godziny 10.00.

 

Ceny biletów:

normalny – 30 PLN

seniorzy, członkowie GWŻ oraz Stow. DP – 15 PLN

dzieci do lat 13 – 5 PLN

 

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę