Pardes Festival tuż tuż

zobacz więcej (8)

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 19 do 23 sierpnia 2014 r. na wyjątkowe wydarzenie kulturalne, Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym.

Patronat honorowy nad festiwalem objęło Muzeum Historii Żydów Polskich i Pan Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego.

Zachęcamy do lektury artykułu z 11 sierpnia z opisem programu festiwalowego 19, 20 i 21 sierpnia 2014.

I choć festiwal na dobre zaczyna się 19 sierpnia, to już 18 sierpnia, w poniedziałek, zapraszamy na romski prolog festiwalu, czyli wernisaż fotografii Macieja Byczkowskiego „Yatra – Dromenca. Śladami Nomadów”, godz. 17.00, Willa Ima, ul. Czerniawy 33. Maciej Byczkowski od lat interesuje się sztuką nomadów z całego świata. Miał okazję poznać prawdziwe życie artystów cygańskich. Towarzyszył im z obiektywem zarówno w codzienności jak i w blasku świateł sceny. Bohaterami zdjęć z kolekcji Yatra Dromenca są znakomici tancerze i muzycy pochodzący z Andaluzji, Francji, Rosji, krajów bałkańskich oraz Polski, występujący podczas międzynarodowych festiwali kultury cygańskiej czy w tawernach flamenco a także anonimowi, niezwykli twórcy żyjący na pustynnych terenach indyjskiego Radżastanu.

Pardes Festival podąża szlakami tradycji i kultury żydowskiej, ale jeden blok tematyczny poświęcony jest kulturze mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych w Polsce. Tego roku zabieramy publiczność festiwalową na wyprawę ku tradycji i kulturze romskiej. „Jadą Cyganie wielu wozami…”  to cykl spotkań przybliżających tradycję i kulturę romską. To projekt, którego celem jest przełamanie negatywnych stereotypów obciążających relacje z Romami i eliminowanie dyskryminacji społeczności mniejszościowej, przede wszystkim poprzez prezentację projektów artystycznych. Cykl spotkań „Jadą Cyganie wielu wozami…” otrzymał wsparcie Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.

22 sierpnia, w piątek, godz. 11.00 zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12, na spotkanie z Moniką Weychert Waluszko, kuratorką niezwykłej wystawy „Domy srebrne jak namioty”. To jedyna okazja, aby obejrzeć film-wspomnienie wystawy prezentowanej wcześniej w warszawskiej Zachęcie i Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.
 
O godz. 12.00 spotkamy się w KOKPIT przy Lubelskiej 12 z artystą romskim, Krzysztofem Gilem. Urodzony w 1987 r. artysta ma na swoim koncie udział w wielu prestiżowych wystawach, a jego kariera artystyczna rozwija się w imponującym tempie. Krzysztof Gil opowie o plenerach artystów romskich „Jaw Dikh” w Czarnej Górze i artystach skupionych wokół tego projektu.

Na popołudnie 22 sierpnia zapraszamy do Willi Ima, ul. Czerniawy 33. O godz. 15.00 odbędzie się spotkanie z kulturoznawczynią Agnieszką Caban, redaktorką naczelną „Kwartalnika romskiego”, a temat rozmowy to „Wozy zatrzymane siłą - o końcu cygańskich wędrówek na Lubelszczyźnie w XX wieku".

Gościem specjalnym programu „Jadą Cyganie wielu wozami…” jest Elżbieta Ficowska, żona słynnego „cyganologa” Jerzego Ficowskiego. Zapraszamy na spotkanie z prozą wybitnego znawcy kultury cygańskiej o godz. 16.00. Spotkanie współorganizowane z wydawnictwem Nisza, które w 2013 r. wydało wznowienia książek Jerzego Ficowskiego i wybór wierszy Papuszy. Cykl spotkań w Willi Ima zakończymy minispektaklem teatralnym na motywach baśni romskich w wykonaniu Joanny Sarneckiej i Macieja Harny. Zapraszamy na godz. 17.00. Ukoronowaniem dnia romskiego na Pardes Festival będzie koncert słynnego zespołu Çaci Vorba w kazimierskiej synagodze. Zapowiada się niezwykłe wydarzenie muzyczne! Synagoga, ul. Lubelska 4, godz. 19.00

W programie soboty festiwalowej, 23 sierpnia, blok tematyczny poświęcony Zagładzie w kontekście regionalnym i europejskim. Obchodzimy tego roku 70 rocznicę likwidacji „Zigeunerlager” w byłym obozie KL Auschwitz-Birkenau i wydarzenia festiwalowe stanowić mają znak pamięci, ale również służyć refleksji nad tym, jak współcześnie w europejskich społeczeństwach wygląda życie tej największej etnicznej mniejszości w Europie. Zapraszamy o godz. 10.00 do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, ul. Lubelska 12 na prezentację multimedialną Ewy Koper z Muzeum – Miejsca Pamięci  w Bełżcu pt.: „Zagłada Sinti i Roma na Lubelszczyźnie”. O godz. 11.00 zobaczymy prezentację multimedialną Zofii Waślickiej poświęconą historii powstania Pomnika Pomordowanych Sinti i Roma w Berlinie. Gośćmi ostatniego spotkania z cyklu „Jadą Cyganie wielu wozami…” będą Joanna Talewicz-Kwiatkowska, redaktor naczelna „Kwartalnika Dialog-Pheniben” oraz Lidia Ostałowska, dziennikarka i autorka reportaży m. in. o mniejszościach narodowych i etnicznych. „Porajmos znaczy Zagłada” – o losach Romów w czasie II wojny światowej na kanwie książki Anji Tuckermann „Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest” to temat rozmowy, którą zaplanowano na godz. 12.00.

O godz. 16.00 wraz z Joanną Krauze z Fundacji „Nomen omen” można się wybrać na spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym. Zbiórka przy KOKPiT, ul. Lubelska 12, godz. 16.00.

Na finał festiwalu o godz. 19.00  proponujemy koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu rewelacyjnej Kapeli Brodów w Synagodze kazimierskiej. To wydarzenie przygotowane  wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Oskara Kolberga.

Wieczorem 23 sierpnia na tarasie Willi Ima goście festiwalowi posmakują kuchni żydowskiej. Nie zabraknie karpia po żydowsku, bo karp to tegoroczny leitmotiv graficzny festiwalu. Zapraszamy!

Autorką oprawy graficznej Pardes Festival 2014 jest Antonina Konopelska.

| Wstęp na wszystkie spotkania bezpłatny! | Bilety na koncert Caci Vorba bezpłatne (obowiązuje wejściówka),  bilet na koncert Kapeli Brodów 35 zł | | rezerwacja i sprzedaż biletów  oraz wejściówki w Centrum Informacji Turystycznej | Rynek 27, tel. 81/88 10 709, codziennie w godz. 9.00-17.00 | w dniu koncertu w synagodze | Degustacja w Willi Ima na finał festiwalu 12 zł, tel. 798041365 |


Zdjęcia Macieja Byczkowskiego dzięki uprzejmości ENSI ART

Tekst: Aleksandra Markiewicz

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę