Chmielnikersi z Chmielnika (video)

zobacz więcej (14)

W kazimierskiej Synagodze po raz kolejny zabrzmiała żydowska muzyka, poruszająca nawet najbardziej opornych słuchaczy…Przed kazimierską publicznością 3 maja wystąpili klezmerzy z Chmielnika.

To nie był pierwszy koncert Chmilenikersów w Kazimierzu. Dwa lata temu ich występ otwierał VI Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej i został ciepło przyjęty przez publiczność w Kazimierzu. Tym razem też nie mogło być inaczej, zwłaszcza że repertuar zespołu stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające zarówno obyczajowość, jak i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz. Są to utwory o miłości, o ważnych wydarzeniach rodzinnych czy historycznych czy też kołysanki i utwory żartobliwe. Nie brakuje także kompozycji czysto instrumentalnych, stylizowanych, powstających pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej.

- Podczas koncertu usłyszeć można będzie utwory wykonywane w języku jidysz, hebrajskim oraz polskim – mówiła Marzena Trzebińska, wokalistka zespołu. – Wiele z nich to nasze własne kompozycje.

Zespół Chmielnikers w kazimierskiej Synagodze wystąpił w sześcioosobowym składzie:
Krzysztof Korban - akordeon,
Marzena Trzebińska -wokal,
Beata Misztal - skrzypce - manager zespołu,
Michał Siemieniec - klarnet,
Karol Krąż - perkusja,
Adam Szymkiewicz - gitara basowa, puzon, kontrabas.

Publiczność zebrana w Synagodze nie żałowała oklasków po każdym występie. Skoczna i radosna muzyka wprost podrywała do tańca. Wrażenia bez wątpienia niezapomniane.

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę