Chmielnikersi z Chmielnika (video)

zobacz więcej (14)

W kazimierskiej Synagodze po raz kolejny zabrzmiała żydowska muzyka, poruszająca nawet najbardziej opornych słuchaczy…Przed kazimierską publicznością 3 maja wystąpili klezmerzy z Chmielnika.

To nie był pierwszy koncert Chmilenikersów w Kazimierzu. Dwa lata temu ich występ otwierał VI Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej i został ciepło przyjęty przez publiczność w Kazimierzu. Tym razem też nie mogło być inaczej, zwłaszcza że repertuar zespołu stanowią wyrosłe z żydowskiego folkloru muzycznego, odzwierciedlające zarówno obyczajowość, jak i życie piosenki oraz ballady śpiewane w języku jidysz. Są to utwory o miłości, o ważnych wydarzeniach rodzinnych czy historycznych czy też kołysanki i utwory żartobliwe. Nie brakuje także kompozycji czysto instrumentalnych, stylizowanych, powstających pod wpływem odrębnej kulturowo muzyki bałkańskiej i wschodniej.

- Podczas koncertu usłyszeć można będzie utwory wykonywane w języku jidysz, hebrajskim oraz polskim – mówiła Marzena Trzebińska, wokalistka zespołu. – Wiele z nich to nasze własne kompozycje.

Zespół Chmielnikers w kazimierskiej Synagodze wystąpił w sześcioosobowym składzie:
Krzysztof Korban - akordeon,
Marzena Trzebińska -wokal,
Beata Misztal - skrzypce - manager zespołu,
Michał Siemieniec - klarnet,
Karol Krąż - perkusja,
Adam Szymkiewicz - gitara basowa, puzon, kontrabas.

Publiczność zebrana w Synagodze nie żałowała oklasków po każdym występie. Skoczna i radosna muzyka wprost podrywała do tańca. Wrażenia bez wątpienia niezapomniane.

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę