Muzyczne spotkanie kultur

Skomentuj (4)

W kazimierskiej synagodze co jakiś czas rozbrzmiewa muzyka. Tak będzie również w najbliższą sobotę, 13 lipca podczas koncertu zatytułowanego „Muzyczne spotkanie kultur”. Gośćmi specjalnymi tego wieczoru będą: Lidiya Futorska oraz Sergiusz Chorowiec.

Już w najbliższą sobotę, 13 lipca 2013r. o godzinie 18.00 w synagodze w Kazimierzu Dolnym rozbrzmiewać będzie wspaniała muzyka w wykonaniu dwójki utalentowanych artystów - Lidiyi Futorskiej oraz Sergiusza Chorowca. Wydarzenie to odbędzie się pod hasłem „Muzyczne spotkanie kultur”. A oto kilka informacji o artystach…

 

Lidiya Futorska urodziła się w 1981 roku we Lwowie. Siedem lat później rozpoczęła naukę w tzw. „szkole talentów” – Lwowskiej Średniej Specialnej Muzycznej Szkole im. S. Kruszelnickiej. Pośród pierwszych znacznych osiągnięć skrzypaczki znalazły się: uczestnictwo w programie „Classik-premier” (Kijów, 1994) oraz zdobycie tytułu laureata festiwalu „Nowe imiona młodych gwiazd Ukrainy” (Kijów, 1996). Sukcesy te stały się podstawą do przyznania młodej skrzypaczce Stypendium Prezydenta Ukrainy.

 

W latach 1999-2004 Lidiya Futorska była studentką Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki w klasie skrzypiec, zaś przez trzy następne odbywała studia podyplomowe w tej uczelni pod kierunkiem Narodowej Artystki Ukrainy - prof. Lidii Szutko. Skrzypaczka odbyła także staż artystyczny w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, jest również doktorantką Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki. W roku 2012 L.Futorska była stypendystką programu „Gaude Polonia”.

 

- Koncertowa działalność skrzypaczki to zarówno występy z różnymi kameralnymi i symfonicznymi zespołami, jak również liczne recitale solowe, które były prezentowane tak na Ukrainie, jak i na estradach koncertowych innych państw, między innymi Polski, Słowacji, Austrii, Kanady, Węgier i Włoch – czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez organizatorów koncertu. - Od 2012 roku artystka występuje w duecie z akordeonistą i dyrygentem Sergiuszem Chorowcem.

 

Kim jest wspomniany Sergiusz Chorowiec? Urodził się w on 1980 roku na Rówieńszczyźnie, (Ukraina). W latach 1996-1999 studiował w Rówieńskiej muzycznej szkole w klasie harmonii u Zasłużonego Mistrza Sztuk Pięknych Ukrainy Grigorija Glotki. Studiował na Kijowskiej Narodowej Muzycznej Akademii іm. P. Czajkowskiego w klasie harmonii oraz na katedrze operowo-symfonicznego dyrygowania.

 

W latach 2010 - 2011 artysta pracował jako dyrygent symfonicznej orkiestry Dniepropietrowskiego Państwowego Konserwatorium іm. М.Glinki oraz Dniepropietrowskiej Obwodowej Filharmonii. W 2013 roku rozpoczął staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie.

 

- Twórcza współpraca łączy młodego dyrygenta z wieloma utalentowanymi solistami, wśród których znajdują się m.in. Lidiya Futorska, Mirosława Kotorowycz czy Elżbieta Gesse, jak również z artystami o światowej sławie - Olgą i Natalią Pasiecznik czy K.-A.Kulką – piszą organizatorzy wydarzenia. - W swojej twórczości Sergiusz Chorowiec dużo uwagi okazuje muzyce epoki baroku, chociaż ulubioną dla dyrygenta nadal zostaje epoka romantyzmu.

 

W programie kazimierskiego koncertu znajdują się takie utwory m. in.: E.Blocha, H.Wieniawskiego, M.Skoryka, M.Skorulskiego, J.Mejtusa czy M.Łysenki.

 

Bilety w cenie 25 PLN do nabycia w budynku Synagogi codziennie w godz. 10.00 – 18.00 oraz przed samym koncertem. Telefoniczna rezerwacja biletów w godz. 10.00 – 18.00 pod nr (81) 881 08 94 lub 692 578 677.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Marta
  Pani Lidiya Futorska jest wychowanką wybitnego polskiego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Z wielką przyjemnością słucha się jej gry.
 • Marta
  Pani Lidiya Futorska jest wychowanką wybitnego polskiego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Z wielką przyjemnością słucha się jej gry.
 • Asia
  Dziękuję za wstawienie filmiku. Zastanawiałam się czy warto iść na koncert, a z tego co słyszę to zrobiłabym błąd jeśli zostałabym w domu
 • art
  Miałem okazję kilka razy być na koncertach Lidii Futorskiej, jej gra robi naprawdę wrażenie.

Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę