Muzyczne spotkanie kultur

Skomentuj (4)

W kazimierskiej synagodze co jakiś czas rozbrzmiewa muzyka. Tak będzie również w najbliższą sobotę, 13 lipca podczas koncertu zatytułowanego „Muzyczne spotkanie kultur”. Gośćmi specjalnymi tego wieczoru będą: Lidiya Futorska oraz Sergiusz Chorowiec.

Już w najbliższą sobotę, 13 lipca 2013r. o godzinie 18.00 w synagodze w Kazimierzu Dolnym rozbrzmiewać będzie wspaniała muzyka w wykonaniu dwójki utalentowanych artystów - Lidiyi Futorskiej oraz Sergiusza Chorowca. Wydarzenie to odbędzie się pod hasłem „Muzyczne spotkanie kultur”. A oto kilka informacji o artystach…

 

Lidiya Futorska urodziła się w 1981 roku we Lwowie. Siedem lat później rozpoczęła naukę w tzw. „szkole talentów” – Lwowskiej Średniej Specialnej Muzycznej Szkole im. S. Kruszelnickiej. Pośród pierwszych znacznych osiągnięć skrzypaczki znalazły się: uczestnictwo w programie „Classik-premier” (Kijów, 1994) oraz zdobycie tytułu laureata festiwalu „Nowe imiona młodych gwiazd Ukrainy” (Kijów, 1996). Sukcesy te stały się podstawą do przyznania młodej skrzypaczce Stypendium Prezydenta Ukrainy.

 

W latach 1999-2004 Lidiya Futorska była studentką Lwowskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. M. Łysenki w klasie skrzypiec, zaś przez trzy następne odbywała studia podyplomowe w tej uczelni pod kierunkiem Narodowej Artystki Ukrainy - prof. Lidii Szutko. Skrzypaczka odbyła także staż artystyczny w Warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki, jest również doktorantką Gdańskiej Akademii Muzycznej im. S.Moniuszki. W roku 2012 L.Futorska była stypendystką programu „Gaude Polonia”.

 

- Koncertowa działalność skrzypaczki to zarówno występy z różnymi kameralnymi i symfonicznymi zespołami, jak również liczne recitale solowe, które były prezentowane tak na Ukrainie, jak i na estradach koncertowych innych państw, między innymi Polski, Słowacji, Austrii, Kanady, Węgier i Włoch – czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez organizatorów koncertu. - Od 2012 roku artystka występuje w duecie z akordeonistą i dyrygentem Sergiuszem Chorowcem.

 

Kim jest wspomniany Sergiusz Chorowiec? Urodził się w on 1980 roku na Rówieńszczyźnie, (Ukraina). W latach 1996-1999 studiował w Rówieńskiej muzycznej szkole w klasie harmonii u Zasłużonego Mistrza Sztuk Pięknych Ukrainy Grigorija Glotki. Studiował na Kijowskiej Narodowej Muzycznej Akademii іm. P. Czajkowskiego w klasie harmonii oraz na katedrze operowo-symfonicznego dyrygowania.

 

W latach 2010 - 2011 artysta pracował jako dyrygent symfonicznej orkiestry Dniepropietrowskiego Państwowego Konserwatorium іm. М.Glinki oraz Dniepropietrowskiej Obwodowej Filharmonii. W 2013 roku rozpoczął staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie.

 

- Twórcza współpraca łączy młodego dyrygenta z wieloma utalentowanymi solistami, wśród których znajdują się m.in. Lidiya Futorska, Mirosława Kotorowycz czy Elżbieta Gesse, jak również z artystami o światowej sławie - Olgą i Natalią Pasiecznik czy K.-A.Kulką – piszą organizatorzy wydarzenia. - W swojej twórczości Sergiusz Chorowiec dużo uwagi okazuje muzyce epoki baroku, chociaż ulubioną dla dyrygenta nadal zostaje epoka romantyzmu.

 

W programie kazimierskiego koncertu znajdują się takie utwory m. in.: E.Blocha, H.Wieniawskiego, M.Skoryka, M.Skorulskiego, J.Mejtusa czy M.Łysenki.

 

Bilety w cenie 25 PLN do nabycia w budynku Synagogi codziennie w godz. 10.00 – 18.00 oraz przed samym koncertem. Telefoniczna rezerwacja biletów w godz. 10.00 – 18.00 pod nr (81) 881 08 94 lub 692 578 677.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Marta
  Pani Lidiya Futorska jest wychowanką wybitnego polskiego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Z wielką przyjemnością słucha się jej gry.
 • Marta
  Pani Lidiya Futorska jest wychowanką wybitnego polskiego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Z wielką przyjemnością słucha się jej gry.
 • Asia
  Dziękuję za wstawienie filmiku. Zastanawiałam się czy warto iść na koncert, a z tego co słyszę to zrobiłabym błąd jeśli zostałabym w domu
 • art
  Miałem okazję kilka razy być na koncertach Lidii Futorskiej, jej gra robi naprawdę wrażenie.

Mapa

Zabytki

Synagoga w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę