Biżuteria i srebra stołowe w nowej odsłonie

zobacz więcej (18)

W Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym otwarta została nowa wystawa stała poświęcona polskiej biżuterii współczesnej oraz srebrom stołowym. Wystawę tę warto zobaczyć - może okazać się natchnieniem przy przygotowywaniu świątecznego stołu.

W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego, w oddziale Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oglądać możemy nową odsłonę wystawy stałej poświęconej polskiej biżuterii współczesnej oraz srebrom stołowym.

- Ta wystawa zrodziła się z chęci pokazania Państwu jeszcze większej ilości naszych zbiorów -  mówi Aniela Ryndziewicz, kierownik oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej.

A te zbiory są naprawdę duże i wyjątkowe. W kazimierskim muzeum podziwiać można unikatową kolekcję polskiej biżuterii współczesnej. A wystawa obrazuje w pewien sposób przewrót, jaki nastąpił w tej dziedzinie sztuki w okresie powojennym oraz późniejsze zmiany, będące wynikiem poszukiwań przez artystów różnych środków wyrazu w sferze koncepcyjnej oraz w zakresie form, technik i materiałów.

- Złotnictwo współczesne to w ponad 90% biżuteria, stąd pomysł na pokazanie możliwie dużo zbiorów naszego muzeum – mówi Aniela Ryndziewicz. – A jest się naprawdę czym pochwalić, ponieważ Muzeum Sztuki Złotniczej ma w swoich zbiorach jedną z największych w Polsce, jedną z najbardziej liczących się i najbardziej reprezentatywnych kolekcji w dziedzinie współczesnej biżuterii autorskiej.

Kolekcja umożliwia przegląd dokonań twórców w minionym sześćdziesięcioleciu, a zawiera prace tak wybitnych artystów, jak prekursorzy nowego widzenia biżuterii: Jadwiga i Jerzy Zaremscy, Henryk Grunwald, Józef Fajngold, Olgierd Vetesco czy takich indywidualności twórczych, jak m.in. Danuta i Szczęsny Kobielscy, Maria i Paweł Fietkiewiczowie, Jolanta Ołdachowska-Ryba, Seweryna Gugała-Stolarska, Jacek Byczewski, Jacek Rochacki, Joachim Sokólski oraz synowie Jadwigi i Jerzego – Tomasz, Marcin i Łukasz Zaremscy, a także Kamilla Rohn, Janusz Bożek, Jarosław Westermark, Marek Huculak, Jan Suchodolski, Joanna i Tadeusz Jaworscy, Barbara i Andrzej Bielakowie, Paweł Kaczyński, Jacek Wysokiński i wielu innych znakomitych artystów.

Oprócz biżuterii, na wystawie oglądać możemy także kolekcję przepięknych sreber stołowych. Jak wyglądały zastawy stołowe w XVIII i XIX wieku? Jak wyglądał sam stół i dekoracje w minionych wiekach w Polsce? O tym informuje nas muzealna ekspozycja.

- Polska znana była w Europie z wielkiej wystawności, zwłaszcza w tym okresie czasu nowożytnego – mówi Aniela Ryndziewicz. – Wtedy głównym i zasadniczym elementem dekoracji stołu, na którą składał się cały szereg przeróżnych ozdób, czyli naczyń stołowych był tzw. środek stołu.

Były to naczynia na różnego rodzaju przystawki, na słodkości czy nawet serwisy kawowe. Do tego dochodziła dekoracja, czyli świeczniki, figurki oraz kwiaty. Całość prezentowała się naprawdę znakomicie.

A jak wyglądają nasze polskie stoły w XXI wieku?

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę