100-lecie Politechniki Warszawskiej w Kazimierzu

Skomentuj (5)

„Mistrzowie Szkoły Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 100-lecie jej powstania" to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się za dwa tygodnie w Muzeum Nadwiślańskim. Wydarzenie to będzie podsumowaniem obchodów setnej rocznicy Politechniki Warszawskiej.

101 lat temu 15 listopada 1915 r. na nowo utworzonej Politechnice Warszawskiej odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego. Wydział Architektury był jednym z sześciu, na których wprowadzono studia w języku polskim. Tradycje wyższego szkolnictwa technicznego sięgają w Warszawie znacznie dalej – bo aż początków XIX w., kiedy to w 1826 r. otwarta została Szkoła Przygotowawcza do Instytutu Politechnicznego w Warszawie.

Wystawa „Mistrzowie Szkoły Rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w 100-lecie jej powstania" w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu to jedno z wydarzeń zamykających rok jubileuszu 100 – lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej.

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej jest silnie związany z historią i wyglądem Kazimierza. Udział architektów z Politechniki Warszawskiej w odbudowie Kazimierza po wojnie, plenery studenckie prof. Zygmunta Kamińskiego, wkład prof. Henryka Dąbrowskiego w ukonstytuowanie się tutejszego Muzeum czy też najnowsze realizacje architektoniczne, m.in. także nowy Gmach Główny Muzeum, to tylko wybrane przykłady tych związków.

Kazimierz jest więc doskonałym miejscem na symboliczne zakończenie jubileuszu Politechniki Warszawskiej, który był obchodzony w ubiegłym roku. 

- Wystawa w Muzeum Nadwiślańskim będzie stanowić podsumowanie dotychczasowych wydarzeń upamiętniających okrągłą rocznicę powstania Politechniki Warszawskiej, a jednocześnie będzie największą i najważniejszą wystawą zorganizowaną w ramach obchodów jubileuszu – piszą organizatorzy. - W Galerii Wystaw Czasowych zaprezentowana zostanie szeroko tzw. Warszawska Szkoła Rysunku, jej dorobek dydaktyczny i artystyczny oraz związki kadry profesorskiej z Kazimierzem Dolnym. 

Na wystawie będzie można podziwiać prace zarówno mistrzów Warszawskiej Szkoły Rysunku, m.in. Zygmunta Kamińskiego, Edmunda Johna, Eugeniusza Szarkowskiego, Karola Żarskiego, a także ich następców, wśród których znajdują się Adam Sufliński, Włodzimierz Karczmarzyk, Mirosław Orzechowski, Ryszard Rogala i wielu innych.

Zobaczymy także dorobek twórcy fantazji architektonicznych Stanisława Nowakowskiego oraz Władysława Skoczylasa, który uczył rysunku studentów Politechniki Warszawskiej w latach 1918-1920 i organizował im plenery w Kazimierzu.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 12 listopada o godz. 13.00 w Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku 19. Wstęp wolny.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę